Czy istnieje tajny plan prezesa TVP?

Jak informuje Presserwis.pl, główne wydanie „Wiadomości” TVP1 nadal traci widzów w zestawieniu rok do roku. W maju „Wiadomości” straciły 714 tys. widzów w stosunku do maja 2015 r. I jest to kolejny miesiąc pokazujący trend spadkowy, a więc trudno to uznać za przypadkowe i chwilowe wahnięcie na tym niezbyt konkurencyjnym rynku. Obejmuje on w praktyce pięć głównych podmiotów, które zajmują się podawaniem bieżących informacji: „Wiadomości” TVP1, „Teleexpress”, „Panorama” TVP2, „Fakty” TVN, „Wydarzenia” Polsat.

Czwarty miesiąc najwięcej widzów przyciągają „Fakty” TVN, choć dla mnie osobiście nie świadczy to o ich wysokiej jakości, lecz raczej o korzystaniu z dramatycznego spadku poziomu oferty TVP1. Zresztą, ta przewaga nie jest oszałamiająca. TVN ubyło najmniej widzów, a nie przybyło. Dane Nielsena Audience Measurement za maj to pokazują:

„Fakty” TVN miały średnio 2,51 mln widzów (74 tys. mniej niż rok wcześniej),
„Teleexpress” – 2,4 mln (608 tys. mniej),
„Wiadomości” TVP1 – 2,35 mln (714 tys.),
„Wydarzenia” Polsat – 1,68 mln (393 tys. mniej),
a „Panorama” TVP2 – 1,11 mln (112 tys. mniej).

W takim zestawieniu widać jednak, że to odchodzenie widzów od telewizji publicznej ma naprawdę masowy charakter. Czyżby Jacek Kurski miał jakiś tajny plan? Oficjalnie mówił jedynie o tym, że wyniki oglądalności to efekt spisku firmy badawczej (co nie przeszkadza mu w korzystaniu z danych tej firmy, gdy są dla TVP pozytywne). Ośmieszył się, każąc zestawić badania sondażowe z pomiarami Nielsena, i rozpoczął poszukiwania innej firmy. Ale idzie mu to niesporo, bo Nielsen cieszy się renomą i zaufaniem na całym świecie. Inne firmy nie chcą inwestować w tak specyficzne technologie i nie są zainteresowane wchodzeniem w konkurencję z Nielsenem na niewielkim rynku, jakim jest Polska.

Kurski_TV

Jakąś składową odchodzenia od TVP (bo ubytek widzów dotyczy nie tylko kategorii wiadomości) jest też pewnie zapowiadana przymusowa opłata, czyli podatek na rzecz mediów narodowych. Dotarły do mnie przecieki z dobrze poinformowanego Radia Lepszej Nowiny. Czyżby gabinet Beaty Szydło znalazł już rozwiązanie problemu?

Radio_program 15