Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka

31.05.2016
wtorek

Kto podłożył prezydentowi Kulasa?

31 maja 2016, wtorek,

Trwa dochodzenie, które wdrożył sam minister Waszczykowski, kiedy wyszło na jaw, że odznaczony przez prezydenta działacz polonijny z Norwegii Bogdan Kulas ma poglądy zdecydowanie antysemickie, ale za to prorosyjskie (chce z Putinem zbudować Światową Radę Słowian) i nie boi się ich wyrażać na piśmie.

W zasadzie prezydent Duda niczemu nie winien. On tylko jak to on: podpisał, wręczył — buzia, klapa, goździk i do domu. Taką ma robotę. A że otoczył się mało rozgarniętym towarzystwem, to nie może liczyć, że ktoś sprawdzi mu drogę, zanim stąpnie w jakiś krowi placek. Wszystko miało być tak pięknie, jak pięknie wyglądała nasza para prezydencka w towarzystwie tej norweskiej. A tu taki klops.

Wygląda na to, że ktoś z ambasady w Norwegii (to ona przygotowała listy ludzi do odznaczenia) znudził się już tym krajem spokoju i dobrobytu, więc postanowił rozstać się z posadą w blasku medialnych fajerwerków.

Może sprawę jakoś by wyciszono, gdyby rzeczony Kulas atakował tylko były rząd i jego prominentów. Ale niestety, prezes Kaczyński w enuncjacjach tego pana też się załapał jako „zdrajca”, któremu należy się „sznur”. Nieudawane chyba zaskoczenie ministra Waszczykowskiego pokazuje, że raczej nie ma dobrej łączności na linii rząd — prezydent. I na pewno cała ta sytuacja nie polepszy dość chłodnych relacji prezesa z jego wybrańcem, który miał wprawdzie pognębić Komorowskiego, ale przecież nie wygrać!

Skądinąd finezja, z jaką Kaczyński potrafi upokarzać ludzi, niby ich chwaląc, jest zaiste wyjątkowa. W ostatnim wywiadzie dla „Do Rzeczy” powiedział o Andrzeju Dudzie niewiele ponad to, że „prezydent wypełnia swoją funkcję, jego funkcją jest »stać dobrze«”. Prezes to prawdziwy facecjonista, jeśli idzie o językowe wynalazki. „Stać dobrze”? Za kogo prezes go ma? Taką funkcję przypisuje się raczej części niż całości.

Rocznica_Dudy

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 190

Dodaj komentarz »
 1. Gospodarzu,

  Istnieje spore prawdopodobienstwo, iz w tOmacie dobrego stania czesci a nie calosci pan prezes raczej ekspertem nie jest. Nefcia niedawno temu cos nadmienila o peanuts nie bedacymi zadnymi tam cojones..

 2. HA HA HA HA *oddech* HA HA HA przepraszam, napiszę coś po ludzku jak przestanę się śmiać. Ale Pan pięknie to podsumował, brawo bravissimo

  HA HA HA

  (nie przesadzam)

 3. ‚Minister MSZ Waszczykowski pytany na okolicznosc czy urzędnicy ambasady w Oslo nie wiedzieli o powiązaniach Kulasa ze środowiskami skrajnie proputinowskimi i antysemickimi, podkreślił, że nie mieli takich informacji. Jak dodał, pod uwagę brano wyłącznie zachowania patriotyczne i propolskie Kulasa.’

  Slowo ‚wyłącznie’ tlumaczy wszystko.

  Jesli pod uwagę brano wyłącznie zachowania patriotyczne i propolskie Kulasa, to powiązania Kulasa ze środowiskami skrajnie proputinowskimi i antysemickimi byly oczyywista oczywistoscia w tym braniu pod uwage.

  Ze to ludzie pewnych rzeczy nie kumajo. Naprawde

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Zarówno symboliczne wieszanie prezydenta, jak i głoszenie potrzeby przyjaźni z Rosją czy z Chinami i proponowanie z nimi strategicznych sojuszy mieści się absolutnie w konstytucyjnie gwarantowanej wolności słowa. Więc nie wiem gdzie tu problem. Nie wolno już w Polsce być rusofilem?

  PS.
  Dla jasności, ja rusofilem nie jestem. Ale rusofobem też nie.

 6. Kaczor podkłada Dudzie kulasa non stop!

 7. *zaciągając celowo z plebejska*

  No kabaret Olgi Lipińskiej normalnie, jeszcze tylko piór w dudzie brakuje (kiedy Turecki wpadł między girlsy)

  jeszcze mnie trzyma 😀

 8. snakeinweb – 21:45

  W konstytucyjnie gwarantowanej wolności słowa chodzi o prawa do wolnosci SLOWA zwyklych obywateli.

  Natomiast odznaczanie tych zwyklych obywateli – niech Kulas takowym zostanie choc on Noweg teraz – najwyzszymi odznaczeniami panstwowymi, przez glowe panstwa, to zupelnie inny rodzaj maslanki. Tej zalecanej na leczenie kaca po uPOjnosci hurrapatriotycznej.

  PS. Czy ktos stracil choc kilka minut czasu na sprawdzenie opinii Polonii norweskiej nt. bialoorlowca Kulasa? Tam ludzie listy piszo

 9. A jaki kąśliwy, Gospodarz niedobry, niby że nie bije, ale za to tam gdzie najbardziej boli, ała

  No i nici z czytania ponuro-proroczych artykułów w najnowszej Polityce

  (nie lękajcie się, zrobię sobie przerwę)

 10. Strażnik żyrandola rzeczywiście ma w grafiku dotychczas stosowanym,, „rącha, buzia, klapa, goździk”.
  Nikt nie wpisał mu do niego „na gwizdek”……

  Po sąsiedzku toczy się spór o to, czy prezydent jest jednoosobową kapelą, zdolną decydować o wszystkim.
  Nie poda łapki, nie podpisze, nie ma człowieka na stanowisku……

  Niejaki Kobylański nie wzbudzał takich emocji w środowisku styropianowców.
  Zręcznie wyciszano problem żydożerstwa, pomimo wizyt dość prominentnych osób z PiS.
  Cóż, sponsora nie wolno zrażać.
  Czy w tym wypadku też?
  Sponsor powinien dostać błyskotkę w zamian za gratyfikację?

  Pecunia non olet…..

 11. @ Orteq

  To nie prawda, że wolność słowa obowiązuje tylko obywateli. Można założyć też partię, która promuje pan-słowianizm, przyjaźń z Rosją a nawet zmianę ustroju i sojuszy międzynarodowych. I to wszystko jest zawarte w wolności słowa w sensie zachodnim.

  Tego Kulasa nie znam (i nie chcę specjalnie znać), ale nie wiadomo za co dostał order. Może jest strażakiem ochotnikiem i uratował życie trójki dzieci, i może za to dostał order. Cholera wie. A jego anty- czy pro-ruskie poglądy nie mają tu znaczenia.

  Ale w tekście jest tak sprzedane, że jakim prawem ktoś dostaje order, gdy lubi Rosję? Dostaje dlatego, że lubi Rosję, czy za coś innego? Tego się nie dowiadujemy, natomiast się dowiadujemy, że cokolwiek kto by co nie zrobił, to ponieważ lubi Rosję, albo nawet nie lubi, tylko wyraźnie nienawidzi, to nie zasługuje na żadne ordery. W domyśle nie zasługuje by być prawdziwym Polakiem a nawet zwykłym Polakiem.

  Z wolnością słowa i wyrażania opinii nie ma to nic wspólnego. Jak ktoś lubi Rosję bardziej niż Zachód to jego prawo. Ja akurat wolę Zachód niż Rosję i właśnie dlatego uważam, że lubiący Rosję mają pełne prawo do wolności głoszenia swoich poglądów a nawet do dostawania orderów, jeśli sobie w jakiś sposób na nie uczciwie zasłużyli.

  I co Ty na to, na ten wywód?

 12. Prez.Putinowi ten Kulas tyle potrzebny, co k u l a u nogi. Trzeba miec co najmniej jakis
  ulamek inteligencji i blyskotliowsci Zirika czyli Zyrynowskiego. A ta cala mrzonka o panslawistach Kulasa to zwykly belkot oszoloma. Rosji nikomu niepotrzebny.

 13. No, prawie na temat:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/51,114871,20163212.html?i=0
  I świetny komentarz:
  Druga połowa z trzecią ręką
  to jak nic pierwsza dama
  czwartej RP.

 14. @ snakeinweb
  Miałem z trollami nie wchodzić w dyskusję, ale niech stracę (kilka minut).
  Wężu, po raz kolejny uprawiasz dokładnie te same matactwa. A może zwyczajne masz problem ze zrozumieniem dość jasnego i mało skomplikowanego przekazu?
  Pan Kowalczyk przecież wyraźnie napisał ” Bogdan Kulas ma poglądy zdecydowanie antysemickie, ale za to prorosyjskie”. Nie będę rozwodził się nad antysemityzmem, bo jest to chyba dość jasne, że osoba publicznie epatująca swoją nienawiścią do jakiejś konkretnej nacji nie powinna być odznaczana żadnymi państwowymi odznaczeniami. Jeżeli chodzi o pro-rosyjskość Bogdana Kulasa to oczywiście sama w sobie ta postawa nie jest niczym złym, czy nagannym. Sprawa rozbija się o tzw. koherencję, czyli pewną spójność postaw i poglądów. Otóż PiS jako formacja deklaratywnie zdecydowanie antyrosyjska nie powinna cenić, ani tym bardziej nagradzać kogokolwiek, kto Rosję i Rosjan lubi. Panu Jackowi chodziło – obok antysemityzmu – właśnie o ową rozbieżność między deklaracjami a czynami obozu rządzącego. Sytuacja jest prosta jak budowa cepa. Po prostu czymś mocno kuriozalnym jest to, że członek anty-rosyjskiej formacji (dodajmy, formacji poniżającej i gardzącej wszystkimi inaczej niż oni myślącymi) nagradza człowieka skrajnie pro-rosyjskiego. Człowieka, który na dodatek śmiał „najważniejszego-obywatela” i „największego-patriotę” nazwać zdrajcą, któremu należy się stryczek.

 15. Wstalem dzis bardzo rano a tu Polanski w tv; mysle znowu dostal jakas nagrode, bo byl pokazywany na ‚czerwonym dywanie’ (fonie mialem wylaczona).

  Przychodze przed godzina do pracy a tu takie wiesci w internecie…

  Kochani rodacy mieszkajacy w przepieknym kraju nad Wisla jestescie rzadzeni przez bande gremlinow, zombies i kretynow.
  (‚Gremlin’ to za malo na okreslenie takiego ch..a jak Ziobro.)
  Alez macie ministrow ja pierd..e.
  Brak slow i przeklenstw i tylko plakac sie chce.

 16. Dopiero teraz przeczytalem co ‚stoi dobrze’ powyzej.
  No panie Jacku, klasa tekst!

  Po Polanskim…i Radwanskiej bede mial teraz swietny humor caly dzien.
  Dziekuje.

 17. E-J

  Stosur pokonala Halep, co tam sie dzieje w tym Paryzewie.

 18. Niedawno sprawdzalem sklad Kapituly Orderu Orla Bialego, ale dla pewnosci jeszcze raz sprawdzilem teraz.

  Nic sie nie zmienilo!

  Sklad kapituly orderu:
  1. Andrzej Duda – Rezydent Notarialny
  2. wakat
  3. wakat
  4. wakat
  5. wakat

  I wszystko jasne, mozna powiedziec:
  Jaki rezydent ==>> taka Kapitula ==>> jaka Kapitula ==>> takie nominacje …

  ******************

  Nie sadze, zeby Kaczynski „podstawial kulasa rezydentowi. Nie sadze dlatego, ze dla prezesa, rezydent jest wylacznie pomocnikiem w poszerzaniu zdobytej wladzy i niczym wiecej nie jest i ngdy nei bedzie.

  Dlatego sadze, ze KAczynski mial, ma i bedzie mial w dooopie takie drobnostki jak wreczane przez rezydenta blyskotki.A na wiesc o „wpadce” rezydenta z tym „kulasem”, to sie co najwyzej troche wsciekl, a pozniej sie zasmiewal do rozpuku, powtarzajac jak mantre, ze zawsze mowil, ze Duda to idiota …

 19. lonek – 1:14

  „Sklad kapituly orderu:
  1. Andrzej Duda – Rezydent Notarialny
  2. wakat
  3. wakat
  4. wakat
  5. wakat”

  loniu. Uzgodnijmy cus.

  Kaszyzm jest faczyzmem. Ale i vice versa tez tu dziala. Wiec autorytarnosc polska, w odroznieniu od autorytarnosci putinowskiej, czy nadchodzacej trumpinowskiej, musi miec podwojny wymiar i podwojne dno. Czyli, jedynowladztwo wladzy prezydenta wywodzi sie z jedynowladztwa rzadu. Obie te waadze sa wladzami wykonawczo-ustawodawczymi.

  Taki nic nie znaczacy szczegolik to jest. Odrozniajacy jednakze nasze kasze guano od nastojaszczego gowna folszewizmu swiatowego. Wlasnie nadciagajacego z roznych stron swiata.

  Czasem warto jest rozumiec SWIATOWY kontekst knowan skur..synow KRAJOWYCH jesli sie chce wiedziec jakiego rodzaju jest ten nadciagajacy Las Birnamski.

  W latach 30-tych nic nie rozumiano z tego co wtedy nadciagalo

 20. Lewy (20:43)

  „Tanako i pozostali pogromcy kk, lubię was czytać… Obejrzałem ciekawy program z Banf w Kanadzie… A young guy łapie na spinning łososie. Łapie i wypuszcza. Dlaczego to robi ?… young guy lubi łapać łososie i je wypuszczać, lubi czuć się bogiem.”

  To jest cala filozofia zycia. Ona sie zwie Catch and Release

  https://www.youtube.com/watch?v=1LXsm9y-z3I

  „Its terrifying to be slowly dying”

  Nie znam ani jednego wedkarza na Bergamutach, ktory by lapal ryby w celu ich spozycia. Spozywajac zlapana przez siebie rybe bardzo trudno jest sie poczuc bogiem. W przeciwienstwie do tego co glosi w tej sprawie Nowy Testament. O rozmnarzaniu ryb i o zamianie wina w wode. Tfu, tfu, chcialem powiedziec vice versa o tym winie.

  Takie czasy nastapili. Naprawde nie rozumiem co ten nasz tutaj dezerter probuje nam przekazywac o naukach wynikajacych z Pisma

 21. Z calego wydarzenia wynika, ze nasz prezydent jest ciemiega otoczonym niezdarami albo ze ktos podlozyl mu noge. Zreszta jedno z drugim by sie nie klocilo. Na forum GW niektorzy wyrazili opinie, ze dobrze wiedzial kogo odznacza. Mysle, ze tak demoniczny to on nie jest. Ciekawe beda wnioski z dochodzenia MSZ.

 22. snakeinweb (22:30)

  „To nie prawda, że wolność słowa obowiązuje tylko obywateli… jakim prawem ktoś dostaje order, gdy lubi Rosję?. Z wolnością słowa i wyrażania opinii nie ma to nic wspólnego. Jak ktoś lubi Rosję bardziej niż Zachód to jego prawo. Ja akurat wolę Zachód niż Rosję i właśnie dlatego uważam, że lubiący Rosję mają pełne prawo do wolności głoszenia swoich poglądów a nawet do dostawania orderów…I co Ty na to, na ten wywód?”

  Tylko tyle na ten wywod ci powiem, ze mowa byla nie o wolnosci do otrzymywania orderow tylko o ODPOWIEDZIALNOSCI naszych prezydenckich niby wladcow dusz. Wreczajacych te ordery niewlasciwym osobom. Jednoosobowo i przyznajacych i wreczajacych. Bez konsultacji z polskim rzadem.

  Takich cudow niewidow kraje inne niz Kaszykraj raczej nie wykonuja. A co ty na ten wywod?

 23. @Lewy

  MATT SIMONS
  „Catch & Release”

  There’s a place I go to
  Where no one knows me
  It’s not lonely
  It’s a necessary thing
  It’s a place I made up
  Find out what I’m made of
  The nights I’ve stayed up
  Counting stars and fighting sleep

  Let it wash over me
  I’m ready to lose my feet
  Take me off to the place where one reveals life’s mystery
  Steady on down the line
  Lose every sense of time
  Take it all in and wake up that small part of me
  Day to day I’m blind to see
  And find how far
  To go

  Everybody got their reason
  Everybody got their way
  We’re just catching and releasing
  What builds up throughout the day

  It gets into your body
  It flows right through your blood
  We can tell each other secrets
  And remember how to love

  There’s a place I’m going
  No one knows me
  If I breathe real slowly
  Let it out and let it in
  It can be terrifying
  To be slowly dying
  Also clarifying
  We end where we begin

  So let it wash over me
  I’m ready to lose my feet
  Take me off to the place where one reveals life’s mystery
  Steady on down the line
  Lose every sense of time
  Take it all in and wake up that small part of me
  Day to day I’m blind to see
  And find how far
  To go

  Everybody got their reason
  Everybody got their way
  We’re just catching and releasing
  What builds up throughout the day

  It gets into your body
  And it flows right through your blood
  We can tell each other secrets
  And remember how to love

  Everybody got their reason
  Everybody got their way
  We’re just catching and releasing
  What builds up throughout the day

  And it gets into your body
  And it flows right through your blood
  We can tell each other secrets
  And remember how to love

 24. Catch and release. Zlapac i wypuscic.

  Rybe. Zabe. Sawicka. Zlapac ich i wypuscic. Taka nowa filozofia Nowego Swiata
  Ale rowniez i Nowe prawo dla Kaminskiego Mariusza. Ulaskawic takiego jeszcze przed prawomocnym skazaniem. Prezydent potrafi.

  Tylko – nie ulaskawiac zadnych tam Rywinow! Bo ci wykonali dobra dla nas robote. Dajac sie wciagnac w pulapke Michnika.

  Jesli kiedys wystrugaja jakis pomnik dla Adaska, to bedzie to pomnik nie wiekszy od tych tutaj penisow

  https://qph.is.quoracdn.net/main-qimg-83057b24725b6e813a747aae8f741087?convert_to_webp=true

 25. @kruk
  1 czerwca o godz. 2:52

  No i właśnie z tego tak się śmiałam, bo go Gospodarz podal na srebrnym półmisku, z jabłkiem w… Wyjątkowo mi ten cienki, ostry sarkazm pasuje ale nie chciałabym być na czarnej liście u pana Jacka

  Będę grzeczna :/

 26. @snakeinweb:
  Pojawia się pytanie, za co pan Kulas dostał wysokie odznaczenie?
  Bo, OK, mówienie kłamstw i sianie nienawiści może być prawnie do przyjęcia (to ostatnie jest dyskusyjne), ale nie stanowi dla nikogo powodu do chwały.
  W przypadku pana Kulasa nie chodzi jednak o odznaczenie dla, powiedzmy, sportowca, który wywalczył dla Polski złote medale na olimpiadzie, gdzie poglądy polityczne rzeczywiście nie powinny grać roli. Chodzi o działacza politycznego. I na profil działalności politycznej rzuca światło.

  PS.
  Dodam, że prywatnie uważam, że można nie lubić Żydów, tak jak można lubić Putina — jedno i drugie samo w sobie można oceniać źle, ale nie powinno stanowić powodu do jakiegoś ostracyzmu. I dlatego mam za złe mediom, tak jak i Gospodarzowi bloga, że zadowalają się etykietkami „antysemita i zwolennik Putina”, bo w przypadku pana Kulasa (i nie tylko, bo to niezły przykład ogólniejszego typu poglądów politycznych) nie chodzi o niechęć do jakiegoś narodu i sympatię do jakiegoś prezydenta, ale o toksyczną wizję polityki, w której paranoicznie doszukuje się spisków, pod-, czy nad-ludzi (nic to, że wprost takie słowa nie padają) i szerzy nienawiść.

 27. @NeferNefer
  Raczej z jabłkiem na… Ale może nie tak to zrozumiałem…

 28. @ gramin
  To Autor bloga wyeksponował pro-rosyjskość i chęć „wieszania”. Jeszcze bardziej robiły to inne media i komentatorzy. Stąd ja też odniosłem się do tych dwóch kwestii. Ale to nie zmienia sensu mojej wypowiedzi, bo można spokojnie rozszerzyć definicję i powiedzieć, że w wolności słowa zawiera się również wolność do antysemityzmu, anty-amerykanizmu, anty-rosyjskości i ogólnie mówiąc hejtowania. Ja nie znam przepisu prawa, który ogranicza wolność słowa do wyrażania pozytywnych i miłości.

  Poza tym ciągle nie wiemy za co dostał order ten antysemita. Za antysemityzm, pro-rosyjskość czy coś innego.

  Na stronie prezydenta obejrzałem ostatnie statystyki nadawania odznaczeń i orderów. Na oko wychodzi, że prezydent nadaje tego 4-5 tys miesięcznie. W kwietniu było nawet 8,5 tys. Pomijając medale za długie pożycie małżeńskie, które nadaje się z automatu i masowo, to pozostaje ok 1200-1500 orderów i odznaczeń miesięcznie. Żaden człowiek nie jest w stanie sam ocenić takiej masy przypadków merytorycznie. A czy np. małżeństwo znane z antysemityzmu, które obchodzi Złote Gody nie zasługuje na medal za długie pożycie małżeńskie? Przecież o tym tu mowa.

  Gdyby w Polsce za nienawiść odmawiano orderów, to niemal żaden Polak nie powinien dostać orderów. Już choćby za ciągły język nienawiści wobec Rosjan obejmujący niemal wszystkie strony ideowe i polityczne. Nie wspomnę już o języku nienawiści wobec Polaków obcych sortów.

 29. @anumlik

  Powiedzmy, że w otworze gębowym – to miałam na myśli.

 30. @ Orteq
  W części mój poprzedni komentarz się do Twoich tez odnosi. Więc na nim poprzestanę.

 31. @ PAK4
  Pojawia się pytanie, za co pan Kulas dostał wysokie odznaczenie?

  To jest właśnie zasadnicze pytanie, na które ja nie mam odpowiedzi, ani nie mam nawet wskazówek pozwalających wyrobić sobie zdanie na ten temat. Mimo żywiołowych dyskusji. Ale to jest charakterystyczne. Najlepiej się dyskutuje w oparciu o czyste spekulacje, domysły, rzeczy bez pojęcia.

  W sumie na to zwracałem uwagę. A tego pana o którym mowa zupełnie nie znam, ani jego charakteru, ani działalności politycznej.

 32. Chodź, anumliku, na kawę i torcik wiedeński, bo tu się robi napuszono i z zadęciem

  Ale po takim „staniu dobrze” na miejscu Dudy wzięłabym i się zbiesiła. Przecież dostał publicznie w twarz, z obu stron. Ale cojones brak…

 33. Dudzie Andrzejowi Kulasa podłożył Duda Andrzej.
  Duda Andrzej umie gadać wiecowo, z zawziętością w głosie, ogniem chomika w oczach i piąstce pukającej w pulpit. Tak właśnie się wziął i zdefiniował:
  „nie ma władzy bez odpowiedzialności w konstytucyjnym państwie !!! I my ten porządek konstytucyjy musimy przywrócić !!!”
  Sala na to: brawo, brawo !!!
  Po czym Duda Andrzej wyemitował z głębi siebie, czyli z niczego:
  „prezydent zawsze tylko podpisywał ustawy jakie przyniesiono mu z Sejmu. To jest rola prezydenta?? Prezydent – notariusz rządu?? Szanowni państwo, ja takiej prezydenturze mówię „nie” !!!”

  Właściwie te produkcje Dudy Andrzeja byłyby śmiesze. jakoś tak, że najbardziej szmondacki dzisiejszy kabaret byłby przy Dudzie jak Kabaret Starszych Panów.
  Rzecz tu jednak nie w śmieszności, nie w żałosności występów tego chomika. Rzecz w tym, że oszukał wyborców. Co jest stosowanym zachowaniem w świecie polityki. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z czymś innym – rzeczony chomik to wybitny katolik, który demonstruje swoją katolicką prawidłowość łapiąc w lot herbatnik fruwający, zwany przez rzeczonego Dudę hostią, czyli osobistym, żywym ciałem Jezuska. całą reszta rządu, wraz z jego nadrządcą, to wzorowi katolicy, lepsi od papieża, oczywiście, chwilowo bieżącego papieża. Bo jednak, z grubsza, przed Świętym Ojcem Świętym Giewontowym przyklękną i paciorek zmówią.
  Katolik dający fałszywe świadectwo o sobie, przez co oszukani wyborcy, fakt – głównie katolicy – na niego głosowali, to co prawda standard, bo nie od tego jst katolik, żeby przed swym bozią ni kłamał, ale umówmy się: jeśli sami siebie traktujemy z niejaką powagą, czegoś należy wymagać od przydenta państwa nadwiślańskiego. Jakiegoś poziomu słowności, uczciwości, rzetelności, prawdomówności i może nawet godnościom osobistom powinien się taki osobnik posługiwać.
  Fakt – rzeczony został w ten sposób wybrany na prezydenta przez nieporozumienie, o czym mówił Kaczyński Jarosław mówiąc o Bronisławie Komorowskim, co – jak sie okazało po czasie – dotyczyło nie tamtego, ale dotyczy tego prezydenta.
  Ponieważ jednak niebieska książeczka obowiązująca każdego katolika mówi, jak trzeba mówić: „tak-tak, nie-nie”, co się znaczy, że bozia tego żąda, a jak żąda bozia, to prawie tak, jakby żądał jego nadrządca, to należy stwierdzić, że termin „nieporozumienie” nie jest żadnym nieporozumieniem. To jest OSZUSTWO. To jest KŁAMSTWO.

  Mamy więc prezydenta oszusta. Który słowem własnym szasta.
  Albo zatem słowa znaczą to, co podają słowniki, albo nic nie znaczą. W ramach dobrej zmiany mamy nicnieznaczenie. Nic zatem nie znaczy ani przysięga wojskowa, ani cywilna, ani żaden akt notarialny, ani wyrok sądu, ani zwykłe, ani uroczyste słowa między ludźmi.
  Władza naczelna, jako wzór wzorow, oraz głowa ryby, daje jasny przekaz. Żyć w takim państwie nie sposób. Mało tego – taka władza, takie państwo, takie zasady – jeśli się bierze bozię i jego Jezuska z grubsza na poważnie, czyli wie się „co naprawdę mówi ewangelia, mając w sobie bojaźń bożą, oraz cokolwiek z przyzwoitości – należy obowiązkowo odrzucić. Z każdego względu, oraz ze względu psychiatrycznego: nie da się w takich okolicznościach przyrody żyć psychicznie zdrowo.

  @Pombocek wiele razy uzywał terminu „bezpaństwo”. Ma całkowią rację, a teraz jest to racja do sześcianu.

 34. jst to prawie śmieszne. Ale przede wszystkim – to diagnoza stanu. stanu szmondackości „dobrej zmiany”, i tego, co powyżej.

  Usłużny pacykarz rządowy tak pacykował tzw. Pierwszą Damę w czasie wizyty oficjalnej w Norwegii, że domalował jej prawidłową trzecią rękę, nie wymazując nieprawidłowej – drugiej – ręki.
  Dobra zmiana przyspiesza: zamiast dwóch rąk, władza ma już trzy.
  I niegrzecznie nimi sięga:
  ‚http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20163212,nieudany-retusz-zdjec-pierwszej-damy-agata-duda-z-trzecia-reka.html#Czolka3Img

 35. Lete, pęde, Neferko. Sacher zweimal bitte. Und zwei Kaffees.

 36. @Tanaka
  1 czerwca o godz. 10:17

  Zaprawdę przykre to i sprawiedliwe co piszesz. Coraz bardziej się cieszę że mnie fizycznie nie ma w tym wariatkowie chociaż duchem jak widać jestem. You can take a girl out of a trailer park itd. O tym że przysięga nic nie znaczy dowiedzieliśmy się pomiędzy zaprzysiężeniem na Konstytucję a ułaskawieniem Kamińskiego, potem już łamanie Konstytucji kołem poszło jak po maśle.

  @anumlik
  1 czerwca o godz. 10:31

  Dziękuję pięknie. Muszę kiedy do tego Widnia zawitać. Tak mało jeszcze widziałam a coraz bardziej mnie ciągnie do świata, o niczym innym ostatnio nie marzę, nie o rzeczach, gadżetach czy ubraniach ale żeby podróżować. Świat jest taki piękny i ciekawy…

 37. Tanaka,
  to jednak nie herbatnik. To wafel.

 38. Tanaka,
  a w ogóle jak się przyjrzeć, to są to dwa zdjęcia nałożone na siebie, bo albo Agata jest za duża, albo królowa za mała. Trzecia ręka Agaty pasuje do królowej, postać do tego z parasolem.

 39. Historycznie usprawiedliwione bazgroly kulaska. Bogdanowa renkom zreszta

  „Przypisywanie rosyjskim służbom śmierci polskiego prezydenta jest absurdem. Winę za śmierć w Smoleńsku ponosi państwo polskie. Ponoszą ci, którzy sprawują w Polsce władzę. Ponosi ją Rząd RP, który nie umiał zadbać o bezpieczeństwo. Taki jest stan państwa polskiego!”

  http://bogdankulas.blog.onet.pl/2011/02/23/prowokacja-smolenska-i-uklad-wroclawski/

  I o samym Jarku

  „Jarosław Kaczyński oddał w Polsce władzę, nie chciał przystąpić do prawdziwych zmian. Nie chciał odzyskać Polski dla Polaków, nie chciał wyjść poza frazeologię. Nie chciał ratować Polski przed wymarciem i blokował becikowe, nie chciał dać gwarancji dla obrony życia, nie chciał reformy polskiej szkoły, nie chciał odebrać ubekom ich wysokich emertur, nie chciał ukarania przestępców afery paliwowej, afery PZU itd, itp.
  Jarosław Kaczyński nie zrobił nic, co by wyszło poza pozory robienia czegoś. Taka jest jego rola udawać formację patriotyczną i zwalczać prawdziwych patriotów.PO i PiS niczym się nie rózniły i nie różnią, dlatego z jednej do drugiej partii tak łatwo można przechodzić….”

  To tak tytulem wyjasnienia skad ten blaszak wreczony w Oslo. Nastepnym odznaczeniem bedzie Nobel Dobrej Zmiany

 40. snakeinweb (1 czerwca o godz. 9:44)

  „To Autor bloga wyeksponował pro-rosyjskość i chęć „wieszania”.”

  To autor bloga chcial wieszac? Bogdana? Za jego proputinowosc? Wiesz ty co. W tym tez cus moze byc

  „Na stronie prezydenta obejrzałem ostatnie statystyki nadawania odznaczeń i orderów. Na oko wychodzi, że prezydent nadaje tego 4-5 tys miesięcznie. W kwietniu było nawet 8,5 tys. Pomijając medale za długie pożycie małżeńskie, które nadaje się z automatu i masowo, to pozostaje ok 1200-1500 orderów i odznaczeń miesięcznie. Żaden człowiek nie jest w stanie sam ocenić takiej masy przypadków merytorycznie. A czy np. małżeństwo znane z antysemityzmu, które obchodzi Złote Gody nie zasługuje na medal za długie pożycie małżeńskie? Przecież o tym tu mowa. .Gdyby w Polsce za nienawiść odmawiano orderów, to niemal żaden Polak nie powinien dostać orderów. Już choćby za ciągły język nienawiści wobec Rosjan obejmujący niemal wszystkie strony ideowe i polityczne. Nie wspomnę już o języku nienawiści wobec Polaków obcych sortów.”

  Zapomnijmy o jezyku nienawisci. Sprobujmy za to pamietac o Jezyku Wielkiego Elektryka. Prezydenta sprzed kilkunastu lat:

  „Czytac wszystko? Przed podpisaniem? Gdybym ja czytal wszystko przed podpisaniem to bym nie mial czasu na podpisanie czegokolwiek”

  Noo. Przywrocic czasy niepismiennictwa NajwyzszyCzas

 41. Najgorsze sa podpisywania/niepodpisywania ulaskawien/nieulaskawien od wyrokow smierci. Szczegolnie tych wydawanych przez pomylke prawna.

  Zniesienie kary smierci, w niektorych cywilizowanych krajach, bylo oparte, tylko i wylacznie, na fakcie owych pomylek prawnych.

  Pomylki prawne w sprawie wydania, i wykonania, wyroku smierci, sa raczej trudne do naprawienia. Co wcale nie znacza, ze nie probowano takowych „naprawien” w historii niektorych spoleczenstw.

  Wystarczy policzyc takowe po roku 1956. Niekoniecznie tylko w Sojuzie.

  „Skazany na kare smierci. Wyrok wykonano w 1955 roku. Ulaskawiony PO 1956 roku”

  PS. Ziobrysci dzisiaj maja latwo. Oni w ogole nie musza sie babrac z zadnymi karami smierci!

  Choc mieliby na to ogromna ochote

 42. @act, z godz. 0:41
  Wstalem dzis bardzo rano a tu Polanski w tv; mysle znowu dostal jakas nagrode, bo byl pokazywany na ‚czerwonym dywanie’ (fonie mialem wylaczona) (…) Kochani rodacy mieszkajacy w przepieknym kraju nad Wisla jestescie rzadzeni przez bande gremlinow, zombies i kretynow. (‚Gremlin’ to za malo na okreslenie takiego ch..a jak Ziobro.) Alez macie ministrow ja pierd..e.
  Brak slow i przeklenstw i tylko plakac sie chce
  .
  Nie płacz. Przeczytaj list otwarty Marii Nurowskiej do rzeczonego zera:
  Pan Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro.
  Szanowny Panie Ministrze,
  niebawem miały się rozpocząć w Polsce zdjęcia do najnowszego filmu Romana Polańskiego „Sprawa Drejfusa”. Swoimi obsesyjnymi działaniami stara się Pan to uniemożliwić, z czego nie wyniknie nic, poza stratą dla kultury polskiej i światowej.
  Dlatego mam uprzejmą prośbę, aby się Pan Minister wreszcie odpierdolił od mojego rodaka i wybitnego reżysera.
  Z poważaniem
  Maria Nurowska
  pisarka

 43. Koleżanka prezydentowa – to świetna dziuńka. Ale jak Ona mogła iść do łóżka z takim Dudą?
  pewnie „leśne ruchadło” się wypowie…….

 44. Czy ktos zdaje sobie sprawe z faktu, iz SWIATOWY zamordyzm znowu nadciaga? Jak w 1933? Tym razem, jest to zamordyzm pn Trumputin.

  Kaszyzm to tylko nasza wariacja faczyzmu. Tez grozna

 45. Pani Pezydentowo – od męża lepiej jeżdżę na na nartach………dużo lepiej……..i nie nadstawiam dupalka kotu…….
  ….i w seksie oralnym – nie czuć mnie odbytnicą Prezesa.

 46. Pani – napisze – jakoś się dogadamy………..

 47. Jesli nie grozniejsza

 48. @Orteq
  1 czerwca o godz. 12:59

  Żakowski tu wszystko opisał.

  http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1663110,1,ustrojowy-lad-sie-sypie-polacy-chca-zmian.read

  Najpierw trzeba sobie uświadomić, że wbrew różnym legendom demokracja, jaką mamy na myśli, niestety, nie jest stanem naturalnym. To XX-wieczny zachodnioeuropejski fenomen, który objął też część dawnych brytyjskich kolonii. Nigdzie i nigdy wcześniej nie było tak, żeby wszyscy dorośli wybierali władzę, jaka im się podoba. W Europie pierwszej połowy XX w. ten eksperyment poniósł kompletne fiasko. Po 20 latach skończył się wielką wojną, w której zamordowano wiele milionów ludzi, bo większość demokracji oddała władzę wariatom, szaleńcom, dyktatorom. Za drugim razem poszło dużo lepiej. Przez pół wieku szło dobrze. Nawet bardzo dobrze. Aż się teraz zacięło. Może nawet skończyło.

 49. Chwali się pani Nurowskiej. A jezeli uznano, że rządzi prezes, i o wszystkich duperelach decyduje, to chrońmy Waszczykowskiego, człeka oddanego, zacnego i naiwnego. A to że prezes w strzelaniu do kaczek ma przeważnie dwa duble, świadczy tylko o jego geniuszu. Kto następny do odstrzału?

 50. @@anumlik, act i reszta zainteresowanych…

  Jest taki jeden architekt, ktory sie bawi w pisarza, bo zadnych wiekszych dokonan architektonicznych nie dokonal. Jak to pisarz, czasem skrobnal cos do rzeczy, czesciej od rzeczy, ale w jednej ze swoich powiesci sensacyjnofantastycznych zauwazyl pewne zjawisko, nazwijmy je dla ulatwienia sobie zycia, czyms co by mozna okreslic „dewaluacja elit„…

  Nawet dosc dowcipnie opisal wzmiankowana „dewaluacje elit”, na przykladzie kolejnych puczow. Pierwszy, zrobili jak nalezy generalowie, pominieci pulkownicy byli nastepni, a dalej poleeecialo w dol kolejnymi szarzami, az ostatecznie doszlo do puczu kaprali, po czym kraj sie rozsypal. Przyznam sie, ze sie usmialem, choc sam opis byl jak najbardziej powazny.

  Przypomnialo mi sie powyzsze, ze wzgledu na jezyk i tlumaczenia jakie slyszymy, chocby w sprawie Polanskiego. Nie mowiac juz o tym, ze wzmiankowany pisatiel, jest niestrudzonym piewca i chwalca PiSu.

  I tak te dwa skojazenia doprowadzaja do konkluzji, ze to co obserwujemy z narastajacym niepokojem, jest wlasnie dewaluacja elit.

  Ludzie, ktorzy by w innych warunkach nie wazyli sie wypowiadac, dzis majac wladze, nie tylko sie wypowiadaja, ale nadaja sobie pozycje autorytetow osadzajacych i wydajacych sady.

  Wartosc sadow Pana Zbyszka jest = ZERO, ale jego praktyczny wplyw na prokurature i sadownictwo, czyni z niego „kaprala” dokonujacego puczu.

  Nie wspominajac juz o destrukcji, jaka jest dokonywana w systemie sadownictwa i w samym wymierzaniu sprawiedliwosci.

  Calosc mozna tez spuentowac matematycznie:

  Dzielenie przez zero, zawsze daje ZERO !!!

 51. W sprawie Polanskiego ja jednej rzeczy nie rozumiem:

  kto, posrod pisuarow, ma jakiekolwiek dojscia do elit polanskopodobnych? No kto?

  Najnowsze pierdoly polanskopodobne to nie sa zadne elity.

  A ten czlowiek, Polanski, swoje latka juz posiada. I ma nas/was gleboko w rzyci. Chocby z tej racji, ze jego „ofiara”, sprzed wielu dziesiatkow lat, caly czas odpuska oskarzenia Polanskiego o cokolwiek. Ona w ogole nie czuje sie ZGWALCONA! Wiec gdzie jest jakies PRZESTEPSTWO?

  PS. Jak, i po co, mozna wykorzenic polskosc z Zyda Polanskiego? Tego ktoremu ofiara jego „przestepstwa” odpuscila wszelkie grzechy sprzed tylu dziesiatkow lat? Czy ktos zdaje sobie sprawe z faktu, iz SWIATOWY zamordyzm znowu nadciaga? Jak w 1933? Tym razem, jest to zamordyzm pn Trumputin. Ziobryzm, inaczej.

  Kaszyzm to nasza wariacja faczyzmu. Tez grozna. Co z Polanskim, w tym kontekscie? Ja nie znaju

 52. Ja tam z matematyki pamiętam przykazanie: Pamiętaj cholero, nie dziel przez zero!

 53. A czemuż ty nie śpisz Orteq?

 54. Bo znajdujem siem w innej strefie czasowej niz ty myslisz E-J

 55. kruk
  1 czerwca o godz. 2:52
  z dochodzenia wszczętego na wniosek ( tu: wrzask obrażonego ) wynika, że to wszystko Tuska wina…

  Ale lebiega jest z tego naszego PADa. Ale skoro doradcy zrejterowali ze stanowisk, to czegóż sie spodziewać. Jednoosobowo podejmowane decyzje są jak kula w płot…

 56. Orteq
  1 czerwca o godz. 13:36

  Bo „zero” ma co najmniej 5 roznych powodow.

  1 – jest mala gnida, ktora gdy moze, to bezinteresownie dopieprzy lepszemu od siebie, tak dla prostej satysfakcji, ze jak moge to dopieprze.
  2 – jest dupolizem i jak ma okazje to jej nie zmarnuje, byleby tylko sie podlizac malemu, ale za to niebotycznie msciwemu gnomowi zoliborskiemu
  3 – bo moze pokazac „elytom”, ze nie sa nietykalne i ze jak beda chcieli, to bycie elita, nie bedzie ochrona, przed karzaca reka sprawiedliwosci PiSowskiej. Czyli prymitywne zastraszanie inteligencji
  4 – bo moze pokazac „maluczkim”, ze nie bedzie „swietych krow” i kazdego zbrodniarza dopadniemy i wymierzymy mu sprawiedliwosc. Czyli rownie prymitywna wiadomosc propagandowa dla „ciemnego ludu”, ze oto naprawiamy bledy poprzedniej wladzy w dziedzinie sadownictwa
  5 – i wreszcie moty czysto osobisty. Mianowicie sam jest za „maly”, zeby sie zapisac w historii. Za to jak dowali Palanskiemu, to sie zapisze w historii, jako ten co dowalil Polanskiemu, lub co najmniej probowal dowalic Poalnskiemu…

 57. lonefather
  1 czerwca o godz. 14:18

  Czy ty potrafisz napisać coś, co nie byłoby przepełnione takim poziomem frustracji i histerii? Człowieku, przecież ty masz już jakąś schizę. Pomyśl o odwiedzeniu stosownego specjalisty.

 58. Ortequsiu,

  Thx, postawiles dobre pytanie, pytajac sie, o co sie rozchodzi z Polanskim?

  Wszyscy sie skupiamy na tym bezsensownym z prawnego punktu widzenia atakiem na Polanskiego i zapominamy o tym, ze kolejnym po Trybunale Konstytucyjnym, wrogiem prawnym samodzierzawia Kaczynskiego, jest Sad Najwyzszy.

  Palanski moze byc tylko narzedziem do zaatakowania Sadu Najwyzszego.

  Pomyslmy:

  Prezes Sadu Najwyzszego wezwala sedziow do orzekania zgodnie z orzecznictwem Trybunalu Konstytucyjnego, czym postawila sie w szeregach prawniczych wrogow Jaroslawa Kaczynskiego, ktory w drodze do autorytarnego jedynowladztwa musi sobie podporzadkowac system sadownictwa.

  Mozna bylo sobie wyobrazac, ze Pan Zbyszek bedzie sobie podporzadkowywal sedziow pojedynczo, wybierajac takich, co maja cos na sumieniu i lamial ich opor, a nastepnie tym zlamaniem straszyl i podporzadkowywal nastepnych.

  Mozliwe do wyobrazenia i do zastosowania, ale to byloby dlugotrwale i pracochlonne, a w dodatku bez gwarancji na koncowy pelny sukces.

  Zamiast wielkiej liczby „malych operacji” na pojedynczych sedziach, jedna „duza operacja” na calosci Sadu Najwyzszego.

  I jak znalazl, jest pod reka Polanski i jego ekstradycja do USA, ktora zostala przez Sad Okregowy w Krakowie odrzucona…

  Kasacje od wyrokow Sadow Okregowych wnosi sie do Sadu Najwyzszego.

  I tak „znile jajko” sprawy Polanskiego podrzuca sie Sadowi Najwyzszemu, a so ciemnego ludu od dwuch dni nadaje sie klamliwy przekaz, ze to ciazy na Polanskim, to nie PRZESTEPSTWO seksu z nieletnia, tylko ZBRODNIA gwaltu na nieletniej …

  Spoleczenstwo jest karmione klamstwem o prawnej kwalifikacji czynu. Polanski zostaje zohydzony jak tylko bardzo sie da, co np. robil dzis niejaki Jaki u Olejnik:

  http://www.radiozet.pl/Radio/Programy/Gosc-Radia-ZET/Artykuly/Patryk-Jaki-u-Moniki-Olejnik-00023444

  Do Sadu Najwyzszego trafia kasacja wyroku w/s Polanskiego i nietrudno sobie wyobrazic, ze wniosek kasacyjny zostanie odrzucony.

  A tymczasem wciskana propaganda o nieslychanym barbarzynstwie gwaltu na maloletniej zrobi swoje i przecietny ciemnolud sie nastawi przeciwko Polanskiemu.

  I co z tego, ze nieprawda, ze nie bylo gwaltu?

  Bedzie przekonanie co do gwaltu, w tle bedzie to, ze Polanski jest zydem, co tez jest nie bez znaczenia, bedzie „zmowa sadowa” i bedzie najwazniejsze, czyli to ze Sad Najwyzszy tez broni zbrodniarza z zydowskich elit …

  Zohydzenie Sadu Najwyzszego, poprzez zohydzenie Polanskiego, ktore choc bedzie tylko faktem medialnym, posluzy do wykreowania atmosferki podejrzliwosci ludowej, ze znow elity w polaczeniu z sadownictwem bronia przestepcy…

  A ta zgnila atmosferka pomowien i insynuacji umozliwi atak i rozprawienie sie z Sadem Najwyzszym i w konsekwencji podporzadkowanie go woli Kaczynskiego.

  *********

  Cholera, az sie sam boje, ze moge miec racje, ze to o to wlasnie chodzi w „sprawie Polanskiego”, ze chodzi o rozprawienie sie z Sadem Najwyzszym.

  ps. Bardzo, bardzo nie chce miec racji. Bo jesli to jest planem, ktory sie kryje za „atakiem na Polanskiego”, to to sie moze Kaczynskiemu udac. Niestety.

 59. @Rafal

  Dzieki za troske.

 60. @Nefciu

  Rano niejaki Jaki u Moniki Olejnik, a Pan Zbyszek tez rankiem w TVP.

  Przypadek? Czy ustalona akcja nagonki na Romana Polanskiego?

  W/g mnie jest to uwertura do zaatakowania Sadu Najwyzszego, o czym wyzej napisalem obszernie.

  **************************

  Jak sie bronic?

  Sadze, ze poprzez obrone Romana Polanskiego, ktora powinna byc przeprowadzona przez osmieszenie insynuacji niby prawniczych dywagacji Jakiego i Ziobry. Trzeba ich totalnie osmieszyc i wykazac bzdurnosc ich wszystkich insynuacji i klamliwych tlumaczen.

  Ale czy polscy dziennikarze stana na wysokosci zadania?

  Jesli nie stana, to stana sie swiadkami jak poprzez „sprawe Poalnskiego” PiS zaatakuje i rozprawi sie z Sadem Najwyzszym. Ale wtedy bedzie juz za pozno…

 61. Proponuję lekturę wpisu Jana Hartmana.

 62. Skomentowałem u Hartmana, ale tam się czeka godzinami 🙄

  Traumatyzujący seks z dziećmi…
  13-letnia Samantha Geimer (Gailey) po seksualnym kontakcie z Polańskim, który, notabene, nie był jej pierwszym partnerem, odbyła swobodną pogawędkę z Anjelicą Huston o psach Nicholsona, po czym udała się z Polańskim na przejażdżkę jego samochodem.
  Po 30 latach od tamtego zdarzenia napisała książkę o „życiu w cieniu Polańskiego”, a na okładce umieściła… własne zdjęcie, wykonane owego feralnego dnia przez… Romana Polańskiego. Na trzeźwo i bez narkotyków.
  http://www.hollywoodreporter.com/sites/default/files/custom/untitled%20folder/The_Girl_Book_Cover_html.jpg

  Trauma Polańskiego po tym epizodzie zdaje się być dostateczną karą za to zniewolenie.
  Chciałbym widzieć chociaż jednego katolickiego księdza tak napiętnowanego i ściganego za czyny pedofilskie wobec znacznie młodszych dzieci. Albo dyrygenta chóru chłopięcego czy innego trenera młodocianych

 63. To porównanie/nieporównanie Polańskiego do esesmana, ma natychmiast wydźwięk w tym co piszą pisowskie trolle.
  Niejaki levar u Hartmana, natychmiast bredzi w tym duchu.
  Tak to u nich działa. Albo już dostali wytyczne na co kłaść nacisk. Zrobić z Polańskiego coś w rodzaju esesmana – ciemny lud to kupi.

 64. Hartman pisze, że „Chwalebna postawa i zasługi społeczne po dokonaniu przestępstwa w oczywisty sposób wspierają wybaczenie winy, a co za tym idzie złagodzenie kary. Sądzenie czynu w oderwaniu od sprawcy i jego życia jest jedną z postaci pychy i głupoty, z jaką czasami spotykamy się wymiarze sprawiedliwości, który w takich razach własną bezmyślność i okrucieństwo poczytuje sobie za sprawiedliwość tylko dlatego, że jest okrutny po równo wobec wszystkich. Roman Polański jest wspaniałym człowiekiem i wielkim artystą, który zasłużył się nie tylko światowej kinematografii, lecz również Polsce, która nie zawsze dobrze go traktowała.”

  czyli w sumie daje nam sygnał, że powinniśmy księży właśnie nieco ulgowo traktować w podobnych sprawach. Bo chyba każdy katolik powie, że katabas spełnia bardzo ważną rolę duchową i kulturową, szczególnie w Polsce. Więc ja tego nie rozumiem. Nie rozumiem tej sprzeczności. Czyli co, mamy zatem kolejny przykład podwójnych standardów moralnych i rozliczeń prawnych? Dlaczego ci z „naszego” obozu zainteresowania mają być inaczej traktowani nagle od tych, którzy pochodzą od naszych przeciwników światopoglądowych?

 65. @Jacek Kowalczyk

  Przeczytalem. Zgadzam sie z ujeciem problemu jakie w swoim wpisie przedstawil Jan Hartman. To jest osobne zgadnienie i Prof Hartman je, w moim przekonaniu doglebnie wyjasnil.

  Mozliwe, ze to wskutek autosugestii wywolanej moimi wczesniejszymi postami zabraklo mi spojrzenia od strony potencjalnych skutkow odrzucenia kasacji, przez Sad Najwyzszy.

  I do czego ma doprowadzic rozpoczecie zorganizowanej nagonki moralnej na Polanskiego, w polaczeniu z odrzuceniem kasacji przez Sad Najwyzszy?

  Jestem przekonany, a wlasciwie wrecz pewny, ze jeszcze dzis, a najdalej jutro, czolowi propagandysci PiS, czyli Sasin, Sellin i reszta dolacza sie do moralnego zohydzania Romana Polanskiego.

  Po co?

  Juz wyjasnilem w poscie z 15:32, ze to jest tylko uwertura majaca uzasadnic atak na Sad Najwyzszy.

  Ziobro z: http://polska.newsweek.pl/zbigniew-ziobro-o-romanie-polanskim-rezyser-jak-esesman,artykuly,386587,1.html

  Jaki z: http://www.radiozet.pl/Radio/Programy/Gosc-Radia-ZET/Artykuly/Patryk-Jaki-u-Moniki-Olejnik-00023444

  Rozpoczeli wczoraj, a dzis kontynuuja atak zochydzajacy na Polanskiego, klamiac w zywe oczy o zbrodni gwaltu i zaklamujac, ze to bylo przestepstwo seksu z nieletnia.

  Bo nie chodzi o to co mialo miejsce, tylko chodzi o zohydzenie samego Polanskiego, zeby wykazac stronniczosc elit spolecznych, w tym stronniczosc sedziow.

  Hipokryzja tego wniosku kasacyjnego i klamliwe tlumaczenia odslaniaja w/g mnie drugie dno sprawy.

  Paralizowanie TK, ktore okazalo sie celem NO ONE Kaczynskiego bylo poczatkiem podporzadkowywania sadownictwa i wymiaru sprawiedliwosci. Celem NO TWO sila rzeczy, bo wynika z porzadku prawnego musi byc SAD NAJWYZSZY.

  Im dluzej o tym mysle, tym bardziej sadze, ze to nie Ziobro z Jakim „wpadli na pomysl” wniesienia kasacji w sprawie o ekstradycje Romana Polanskiego, tylko sam osobiscie Jaroslaw Kaczynski wymyslil ta intryge.

  Zeby zaczac zochydzac klamliwymi insynuacjami Romana Polanskiego.
  Nastroic przeciwko niemu opinie spoleczna, przez obarczenie go „zbrodnia pedofilii”.
  Skierowac do SN wniosek kasacyjny, ktory zostanie odrzucony.

  I majac poparcie wrogo nastawionej opinii spolecznej zaatakowac i rozprawic sie z Sadem Najwyzszym.

  Tak wlasnie mysle, ze to jest plan Jaroslawa Kaczynskiego, w ktorym Ziobro i Jaki, sa tylko trybikami realizujacymi plan wodza.

 66. @Rafał KOCHAN
  1 czerwca o godz. 16:26
  „powinniśmy księży właśnie nieco ulgowo traktować w podobnych sprawach (…)bo chyba każdy katolik powie, że katabas spełnia bardzo ważną rolę duchową i kulturową, szczególnie w Polsce.”

  Żartowniś z waści 😉
  Kulturowe zasługi katabasów? Podasz konkretny przykład?

  Kapłan jako przynajmniej częściowy pośrednik między Bogiem i ludźmi, opiekun duchowy i przewodnik wspólnoty religijnej, nadużywający ufności i zależności młodocianych podopiecznych?
  To tak jak bankier dobierający się do twoich pieniędzy, psychoterapeuta uwodzący pacjentkę/pacjenta, policjant handlujący kradzionymi samochodami, strażak-piroman…

 67. Odpier…cie sie od Romana Polanskiego!
  Popieram pania Marie Nurowska, brawo!

 68. Tobermory
  1 czerwca o godz. 16:46

  Jako że nie jestem katolikiem, wiec ja ci nie odpowiem na te pytania. Myślę, że taki Aaronu czy dezerter (w zakresie swoich kolesi z niebieską książeczką w łapkach) mogliby się tutaj lepiej ode mnie wypowiedzieć. Ale tak całkiem ogólnie, myślę, że taki KK w Polsce ma całkiem pokaźny wpływ na kulturę naszego narodu. Mam na myśli tutaj „kulturę” szerzej pojmowaną, a nie tylko w zakresie „wydarzeń kulturalnych”, choć i w tym drugim obszarze pewnie znajdą się tacy, dla których KK odgrywa bardzo ważna rolę.

 69. ozzy
  1 czerwca o godz. 16:49

  Do kogo konkretnie kierujesz te słowa?

 70. @act, 1 czerwca, 0:41

  bardzo slusznie – to, co sie dzieje w Kraju to czysta paranoja

 71. Wczoraj było co Polak ma w głowie, pozwolę sobie dzisiaj pociągnąć wątek pt. czego się Polak boi.
  Nie ma co się dziwić, że Polak boi się obcego z Afryki, czy Azji. Polak boi się każdego obcego, a najwięcej nie znanego mu swojaka Polaka.
  Byłem dzisiaj w markecie i jak to czynię przy każdej okazji, coś zagadałem do jakiejś kobiety na temat tego co włożyła do koszyka.
  Ta spojrzała na mnie dzikim wzrokiem, jak bym włożył jej rękę pod spódnicę i się oddaliła.
  Podobnie zareagowała inna, która miała w siatce mrożone warzywa, a którą zapytałem, czy może są to typu francuskiego, których szukam i nie mogę znaleźć.
  Z moich eksperymentów wychodzi, że 8/10 dostaje stuporu i najczęściej nic nie odpowiada tylko się oddala.
  Rzadkością jest normalne zachowanie i podjęcie rozmowy, co cechuje ludzi cywilizowanych.
  Nadmienię, że ja obracam się wśród Polaków powiatowych i gminnych, ale to nie mieszkańcy dużych miast stanowią sól tej ziemi.
  Niestety proces cywilizowania narodów przebiega bardzo wolno i musi podlegać pewnym wpływom, ale też trzeba tego chcieć.
  No i trzeba także wiedzieć na czym to powinno polegać.
  PS.
  Polska powiatowo – gminna, różni się od Polski wielkomiejskiej, gdzie ludzie załapali już pewne wzorce np. jak powinno się obsługiwać klienta w sklepie.
  Dzisiaj przez dobrą chwilę, bylem człowiekiem niewidzialnym, dla dwóch gaworzących ze sobą ekspedientek, które z powodzeniem unikały ze mną kontaktu wzrokowego. Jak je ochrzaniłem, to usłyszałem, że nic się nie stało, każdy jest człowiekiem(?) itp. usprawiedliwienia naturalnych swoich zachowań. One tak do końca nie rozumieją po co właściwie tam są.

 72. myslę, ze pan ZByszek chce „wypłynąć na szersze wody”, bo ciasno mu jakoś w tych dwóch resortach.Obral cel, ktory już dawno przestal być newsem dnia, ale cóż szkodzi odkurzyć dawne emocje.
  Gdyby p. Roman Polański zapisał się do PISu i wyreżyserowal jakiś film o Smoleńsku wg scenariusza Macierewicza, o!!! jego zaslugi bylyby zapisane złotymi zgłoskami.
  Gdy kurz emocji opada, zawsze się znajdzie jakaś…hiena, ktorą musi go wzniecić.

  A tymczasem…
  ofiary księzy pedofilów mogą się czuć winne, szczególnie po wypowiedziach Michalika. Samych księży odeśle się do innej parafii, śmieci zamiecie pod dywan, a ponieważ sporo tego w naszym pięknym kraju, to dywan za jakiś czas przeksztalci się w dywanowe Himalaje.
  I ktoś się na nich przewróci, niewykluczone, że sam zamiatający…oby!!!!

 73. @Konstancjo

  Uwazam, ze sie mylisz…

  Uwazam tak, bo Pan Zbyszek, gdyby samodzielnie i bez uzyskania aprobaty wodzunia zaczal sie „rozpychac”, to znaczy zdobywac wiecej wladzy, to zostalby przez wodzunia zanichilowany …

  Czlowiek ZERO robi tylko to na co ma zgode wodzunia, albo potulnie wykonuje jego polecenia !!!

  Powyzszego, nie wolno tracic z uwagi i pamieci, nawet na jedna sekunde jesli sie chce analizowac poczynania czlowieka zero i nie popelnic pomylki.

  Tak wiec nie mamy do czynienia z jakimkolwiek „rozpychaniem sie” Pana Zbyszka, tylko ze skrupulatna realizacja planu rozprawienia sie z Sadem Najwyzszym

  Planem wymyslonym przez wodzunia i realizowanym przez Ziobre i Jakiego. O czym wyzej dokladniej napisalem, chocby w poscie do @Jacka Kowalczyka z 16:43.

 74. @Rafał KOCHAN, z godz. 16:53
  (ozzy) Do kogo konkretnie kierujesz te słowa?
  Do Zbigniewa Ziobro, Rafale. Podobnie jak Maria Nurowska, której słowa Ozzy przytoczył, w liści otwartym do ministra od (hy,hy) sprawiedliwości.

 75. Abyśmy zupełnie nie zgnuśnieli w naszym geriatrycznym kółeczku, słowa przedstawicielki najmłodszego pokolenia wypowiedziane w Sejmie z okazji Dnia Dziecka:
  https://www.youtube.com/watch?v=TcYbT_lBCH8

 76. anumlik
  1 czerwca o godz. 17:54

  No nie wiem, użył liczby mnogiej, per „wy”. Ale ok, przyjmuje taką wersję… No ale, skoro Ziobro nie czyta tego bloga, to jaki jest sens takich apeli?

 77. @Rafał, Nurowska napisała to na swoim profilu w facebooku jako list otwarty. Było już wiele udostępnień i wklejeń do innych blogów i portali. Na blogu Jacka Kowalczyka list wkleiłem ja. Sądzę, że „służby” już Ziobrze list na biurku z odpowiednim komentarzem położyły.

 78. @Rafal

  do tego Ziobry i jemu podobnych tropicieli

 79. @Jacek Kowalczyk

  PAnie JAcku w poscie z 16:43 troche „artystycznie” wkleilem linki, czy moge prosic o ich „podswietlenie” na niebiesko?

 80. @lonefather, z 19:48
  Podświetlił, czego wrzeszczysz?

 81. @anumlik

  Fakt jest podswietlone. (lol)

  A nie wrzeszczylem, tylko prosilem. Prosilem w momencie, w ktorym jeszcze nie bylo podswietlenia.

 82. @anumlik

  A to jabłko miało być w pysku. Nie wiem czemu nie napisałam od razu.
  Coś w tym guście (nie ma co podświetlać, nie warto)
  ‘http://prota.extra.hu/images/hus/malac2.jpg

 83. @Nefcia

  Sluszny gust!

  Jablko musi byc umieszczone na wlasciwym miejscu !
  Bez „jablka w pysku”, byloby ze tak powiem … . Zreszta sama wiesz co mam na mysli. A jesli nie wiesz, to nie pytaj sie, bo i tak ze wzgledu na poprawnosc, nie odpowiem. (lol)

 84. @NeferNefer, z godz. 20:17
  Kontekst tej oto wypowiedzi Gospodarza – W ostatnim wywiadzie dla „Do Rzeczy” powiedział o Andrzeju Dudzie niewiele ponad to, że „prezydent wypełnia swoją funkcję, jego funkcją jest »stać dobrze«”. Prezes to prawdziwy facecjonista, jeśli idzie o językowe wynalazki. „Stać dobrze”? Za kogo prezes go ma? Taką funkcję przypisuje się raczej części niż całości – nie pozostawiał cienia wątpliwości co do usytuowania rzeczonego jabłka. Nie „w” ono miało się znajdować, a „na”. I na nic tu, Neferko, ucieczka w świński ryj. Nawet zdjęciem zilustrowany. Za pomyłki freudowskie trzpiotowatych Brukselek nie odpowiadam.

 85. @anumliku

  Jesli podazymy podanym przez Ciebie tropem, to odnajdziemy sie w opcji Wilhelma Tell’a.

  Znaczy sie jesli jablko ma byc NA to pozostana nam dwie mozliwosci:

  1) na glowie…
  2) na „dudzie”…

  I Jaroslaw w roli Wilhelma… Czy to jest odpowiedz wyjasniajaca uleglosc, jesli nie wrecz poddanczosc wzmiankowanego osobnika?

 86. lonefather
  1 czerwca o godz. 17:49

  cóż, myślę tak nadal.
  mam wrażenie, że Zbynio sonduje prezesa zapuszczając się samodzielnie w rejony, o których sądzi, że mogą się preziowi spodobać.
  Juz niejednokrotnie zapowiadal, co zrobi, gdy złapie; są to takie pohukiwania, ktore może na Prezesie zrobia wrażenie, że chlop się stara.
  Gdy przyjdzie co do czego, pokrzyczy, podkuli ogon i pojdzie do swoich zabawek. Może liczyć na poparcie p. Kempy, bo nawet jego koledzy z PISu raczej za nim nie przepadają.
  a swoją drogą zastanawiające jest, jak bardzo skrzywienie prezesa w każdą stronę udziela sie jego współwyznawcom.
  Cóż, stanowiskami zarządza prezio:podpadniesz- spadasz na dno partyjnej roboty

  Generalnie uważam, że ktoś zrobił totalne świństwo PADowi- nie lubię go, nie jest moim prezydentem pomimo obietnic.
  Ale któż nie obiecywal…

 87. W imię ojca i matki dobry wieczór, dziadki…tfu!…dziatki. Dzieją się rzeczy, jakie się nie śniły nawet panu Lemowi, więc się za bardzo nie dziwię, że nawet na blogu ateisty ze świecą ateizmu szukać, bo – sama polityczność. PiS jest tak gęstym i niespotykanym w kosmosie skupieniem materii codziennego odwracania kota ogonem, bezideowości połączonej z wymądrzalstwem, nepotyczności połączonej z dramatyczną ignorancją nepotyków i przyjmowania przez wiernych jako swój jednoosobowego kompleksu kurdupla, że przestałem się już tym zdumiewać, a czyny są tak powtarzalne i przewidywalne, że dawno je zostawiłem na południowym brzegu i pojechałem na północny. Interesuje mnie wyłącznie mechanika głębokiego, a jednocześnie bardzo powierzchownego podziału narodu na dwie bykiem na się patrzące strony oraz to, jakie racje, jakie motywacje, jaka siła pozwala pisowatej stronie łykać bez oporu krzyczące kłamstwa, bezczelne zachowania, które miały być naprawą państwa, owszem, psutego przez PO, a są jego tak ekspresową destrukcją, że ze wszystkich stron słyszę jeden głos: „Spie.dalaj kto żyw jak najdalej”. Gdyby mnie kto oświecił, jacy ludzie i czemu wspierają to, co wspierania nie jest warte, byłbym wdzięczny do śmierci (oczywiście, własnej).

  A tymczasem chciałbym trzem naszym niewątpliwym paniom – Neferce, mag, Konstancji – zameldować, że poza wszystkim jeszcze mamy wiosnę.

  https://lh3.googleusercontent.com/-YU1b8_nt0B8/V08tHGjUs-I/AAAAAAAAIMQ/1Cc7Dn3XdA4vJkr_7gwpDYRtIpOrN1rrgCLcB/w960-h540/DSC02172.JPG

  https://lh4.googleusercontent.com/-VpL4oA_5UzE/V08tHCOprKI/AAAAAAAAIMM/U9iuOnfCSF0a0qBJj_JS5UM32jHonl08QCL0B/w960-h540-no/DSC02173.JPG

  https://lh4.googleusercontent.com/-7NXFUaqEKn8/V08tHIALgAI/AAAAAAAAIMI/kfP-312iy0YAGR-9rGkR20WUx5jWdansACL0B/w960-h540-no/DSC02174.JPG

  https://lh4.googleusercontent.com/-acRK2ufXlG8/V08tHugC7tI/AAAAAAAAIMU/rNhZLkFNx50bmJOBjudMdLHJIqKaGQDkQCL0B/w960-h540-no/DSC02176.JPG

  https://lh4.googleusercontent.com/-N1qSNr6YbnU/V08uH60lhoI/AAAAAAAAIM8/LwZKe5Ay_v8tz1rlafYoF4Gywq0hqSGXACL0B/w960-h540-no/DSC02177.JPG

  https://lh4.googleusercontent.com/-Wfvx0lTibXY/V08uIBA4GUI/AAAAAAAAINE/lRsAZP5FissyJm0niByM3Hinxui6JNdMQCL0B/w960-h540-no/DSC02178.JPG

  https://lh4.googleusercontent.com/-o493ziNH7NA/V08uH_yCG8I/AAAAAAAAINA/5ODHcsBf_5k5bp0SmjampEjRSgzjzP2LACL0B/w960-h540-no/DSC02181.JPG

  https://lh4.googleusercontent.com/-BRuHvrWoQNo/V08uIfGd7gI/AAAAAAAAINI/ewrn4EeDwQI5BvwQ3dQl9vDtiguW7Zw0wCL0B/w960-h540-no/DSC02183.JPG

 88. @Nastus,

  Nie lekcewaz Prezesa, powiadm Ci !!!

  A ci, co zlekcewazyli prezesa, amrnie skonczyli.

  I Pan Zbyszek tez juz to wie…!!!

  DAje glowe i wszystko co posiadam, lacznie z Jaskiem, ze Pan Zbyszek ani o ociupinke sie nie wychyli, bo tak sie boi Prezesa !!!

  Jesli to ostatecznie przyjmiesz do laskawej widomosci, to nie bedziesz wiecej miala watpliwosci, ktore tu okazujesz.

  Pan Zbyszek jest gnida, jest skunksem tchurzliwym, jest parszywcem niepowszednim i obludnikiem i hipokryta, ale nie jest idiota …

  Dlatego, ze to wiem i od tak zwanego ZAWSZE, czujnie obserwuje i analizuje Prezesa, nie mam najmniejszych watpliwosci, ze atak na Romana Polanskiego, to on Prezes wymyslil, zeby przez ten atak dobrac sie do Sadu NAjwyzszego, jak wczesniej sie dobral do Trybunalu Konstytucyjnego.

 89. @anumlik
  1 czerwca o godz. 20:54

  Przykro mi, anumliku ale niestety nie. Tłumaczyć się rozwlekle nie będę, miałam na myśli jabłko w pysku jako jabłko w pysku, bez rzeczonego kontekstu. Kto chce niech z tego robi co mu się podoba i tyle na ten temat. Nauczka dla mnie żeby od razu pisać o co chodzi bo wyszło niezręcznie. Dla mnie Duda został zaserwowany przez Gospodarza na srebrnym półmisku, z przybraniem.

  A myślałam że jestem tu już tak długo że bywalcy wiedzą że wulgaryzmów nie używam i grubo nie żartuję.

  @lonek

  No, jak wyżej.

 90. lonek
  uważasz, że Zbynio nie ma wlasnej inicjatywy? Ze wszelkie wskazówki płyną z Zoliborza?

  Znaczy, że oboje są nieprzytomnymi idiotami, co już sam dawno zauważyleś, Ja też to widzę…i ubolewam.

  Zbynio to taki kret ryjący pod wszystkim, z pominięciem popierających PIS i samego przeia, rzecz jasna.

 91. pombocku
  westchnienie za pięknymi irysami…pozostale kwiatuszki, których nazw nie znam(poza piwoniami w rożnych barwach) cieszą oko, nawet, jeśli tylko na zdjęciu.
  Pojadę na wieś, napatrzę się na zapas….

 92. @Nefciu

  I po co?
  Przecie jednej mysli i opinii jestesmy w tym temacie. (lol)

 93. Och! Konstancjo!

  Oczywista oczywistoscia jest, ze Pan Zbyszek ma wlasne pomysly roznorodne…

  Ale, puki Prezesa, to wsio wlasne, trzyma w ukryciu i grzecznie realizuje „linie partii”, czyli co mu prezes nakazal…

  I bedzie tak postepowal, az do dnia, gdy Prezes zaniemoze… I jeszcze jakis czas dluzej, do momentu, w ktorym zdobedzie wladze nad PiSem, lub bez PiSu zdobedzie wladze nad Polska… Lub do momentu, gdy walke o wladze przegra z kretesem. Bo jak przegra swoje zdanie ujawni, jako jeszcze jedna szanse na wladzy zdobycie.

  Przypomnij sobie jak nedznie i slabo „brzmial”, gdy pod Belwederem perorowal przeciwko Prezesowi.

  Pamietasz?

  Jakos zwatpilem, ze zapamietalas. Za to ja pamietam, rownie dobrze jak pamieta Pan Zbyszek i pamietajac, nie mam cienia watpliwosci, ze sie Pan Zbyszek z niczym nie wychyli, nim czas stosowny nie nadejdzie. Pod tym wzgledem mozemy zaufac Panu Znyszkowi, ze ma instynkt samozachowawczy i zadnej samowolki nie popelni…

 94. @lonek

  OK, sorry.

  Przejrzałam sobie (bo od czytania mi się czerwono robi przed oczami) to

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20166197,pis-odpowiada-na-opinie-ke-komisja-nie-ma-uprawnien-by-wysylac.html#MTstream

  Jak określić to podejście bo zasób słownictwa mi się wyczerpał?

  P.S. Mazurek Bełata wyrasta na moją ulubienicę, w parze z Glińskim.

 95. lonefather
  1 czerwca o godz. 22:24

  pamiętam ten moment, pamiętam.Solidarna Poslka to bylo dzielo(?) Zbyszka.

  Ale mam wrażenie, ze Zbvysio poczul sie pewnie w swoim fotelu (podobnie jak p. Kempa) i stąd moje wrażenie, że wychodząc nieco przed okiestrę chce umocnić swoją pozycję.
  Może i tak być, jak przypuszczasz- że chodzi o zdeprecjonowanie Sądu NAjwyższego… i obys nie miał racji, bo wojna na wielu frontach może odbić się czkawką tym, co to chcą trzymać kilka srok za ogony….

 96. @pombocek

  Zaraz sobie zobaczę pombocku bo ja nie wiem co to wiosna. Mało brakowało a w poniedziałek założyłabym zimową kurtkę, takie tu są okoliczności przyrody.

 97. @NeferNefer
  A myślałam że jestem tu już tak długo że bywalcy wiedzą że wulgaryzmów nie używam i grubo nie żartuję.
  A ja myślałem, że Ty wiesz co oznacza termin „pomyłka freudowska”?

 98. @Konstancjo

  Pan Zbyszek siedzi pewnie tylko do czasu, puki wiernie realizuje zamiary i plany Prezesa…

 99. A moze?

  A moze by tak koledzy dziennikarze, olali Pana Zbyszka i niejakiego Jakiego i inszych PiSowskich siewcow przekazow dnia?

  Czyli, zeby zostawili ich na „spalonym” i nie odpytywali i odmawiali, gadania o Polanskim?

  Zeby ich, squr…kobancow, pozostawic bez mozliwosci gadania i rozsiewania PiSowskiej przeciw Polanskiemu propagandy?

  Pomarzyc mozna?

  Sie nie spelni, beda jak to dzinnikarze od samego rana odpytywac i dawac PiSowcom mozliwosc siania jadu, klamstwa i rozpowszechniania nienawisci w stosunku do Romana Polanskiego.

  Glupi ludek sa dziennikarze, neistety…

 100. @anumlik
  1 czerwca o godz. 22:58

  Dobrze myślałeś, wiem. A że akurat nie ma zastosowania powyżej to nic na to nie poradzę.

 101. @lonefather, z godz. 21:20
  Jeśli podążymy podanym przez Ciebie tropem, to odnajdziemy się w opcji podmiotu lirycznego słynnego poematu Tuwima, o długim tytule „Wiersz w którym autor grzecznie ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich aby go w dupę pocałowali.”

  Znaczy się jeśli jabłko ma być W to pozostaną nam dwie możliwości:

  1) w pysku pieczonej świni
  2) w dupie „dudy”.

  PS
  A to z okazji kończącego się Dnia Dziecka, abyś wiedział kiedy należy być rycerskim wobec Dam:
  http://giphy.com/gifs/baby-bill-ninja-AzHFNeQbc5jeo

 102. anumlik
  1 czerwca o godz. 22:58

  Anumliku, gdyby mnie ktoś poprosił o znane przykłady freudowskich pomyłek, to trochę ich pamiętałem, ale mam tak cudowną pamięć odrzucającą głupstwa, że nie znalazłbym ani jednego. Bo jednak fantastyczny pan Zych ze swoim „Nie po raz pierwszy staje mi” na sejmowej mównicy raczej nie popełnił freudowskiej pomyłki – raczej była to zupełnie przypadkowa dwuznaczność.

 103. @anumlik
  1 czerwca o godz. 23:22

  Żeby już zakończyć te z igły widły powiem że od początku i z pełną świadomością było

  a) 1)

  b) nie chciałabym żeby jabłko przeznaczone dla Dudy stanęło między nami niepotrzebnie. Bo Cię szczerze lubię i za anumliki podziwiam i aż mi przykro że taka bzdura ciągnie się jak guma w majtkach.

  I uprasza się licznie zgromadzonych nie wmawiać mi gumą w majtkach dziecka w brzuch.

 104. @pombocek
  Parafrazując końcówkę felietoniku Gospodarza możne powiedzieć – Zych to prawdziwy facecjonista, jeśli idzie o językowe wynalazki. „Staje mi dobrze”? Za kogo Zych się ma? Taką funkcję przypisuje się raczej części niż całości. Oj, namieszał Redaktor swoją pointą, namieszał. I tu rzeczywiście nie ma żadnej pomyłki freudowskiej.

 105. @NeferNefer
  Przeca też Cię lubię i z majtków Twych gumów nie wyciągam, ale ten kontekst z pointą Gospodarza do facecji mnie zachęcił. Sorry.

 106. @anumlik
  1 czerwca o godz. 23:43

  No nareszcie się pośmiałam 🙂
  To co, jutro kawa i torcik?

 107. @Neferko, ponieważ w facecyjnym nastroju jestem, naści świeżutkiego anumlika, który mógłby być także anumlikiem jamnejskim, gdyby tylko Jamno było morzem, a nie kałużą.

  Poemat ontologiczny

  Na odwieczerz na odwietrznej
  szukał prawdy ostatecznej.
  Znalazł. Głosić jej nie może,
  gdyż go pochłonęło morze
  razem z prawdą. Morał taki:
  Szukasz prawdy, szoruj w krzaki
  (niczym Mojżesz) tamaryszku.
  Dziesięć prawd wyniesiesz w pysku.

 108. @NeferNafer, z godz. 23:48
  Natürlich!

 109. @anumlik
  1 czerwca o godz. 23:48

  Och, anumlik wspaniały, pięknie dziękuję. Żebym to ja tak umiała jak nie umiem. Podziwiam z serca.

  Wena mnie opuszcza, północ minęła, coś mi się facecyjnie plącze o kawie do łóżka to lepiej dam se spokój.

  @pombocek
  1 czerwca o godz. 21:34

  pombocku miły, ja poproszę te piękne piwonie bo są cudne. Kupiłam niedawno różowe i aż zdjęć narobiłam bo to jak małe dzieła sztuki.

  A teraz, jak zwykle, głosem Kobuszewskiego Jana

  Dobranoc Państwu.

 110. anumlik …. z godz. 23:22

  Raz w d..de, raz w pyska,
  Niech sie jablko „sliska”…

  Powiedzialbym, gdyby nie znany wierszyk o „jablkach”…

  Leci on tak:

  W Warszawie, pod filarami,
  Zatonal raz galar z jablkami.

  Plynal sobie jablka rowno,
  A pomiedzy nimi gowno.

  Kto tak plynie. Pyta babka?
  NA to gowno! To My, jablka!

 111. Mam wrażenie, że mieszają się tutaj dwie sprawy.
  Postępowanie „nadprokuratora” Ziobry ( tu raczej lonefather ma rację) i niejako obok, sprawa Polańskiego z zadawnionym wyrokiem w USA za seks z nieletnią od którego to wyroku uciekł.
  I chciałabym wyprostować: w ekstradycji Polańskiego już nie chodzi o ten seks, ale o fakt UCIECZKI od wykonania sprawiedliwości. I nie jest istotne ile dokonał i ile wycierpiał, istotne jet, że uchylił się od wykonania wyroku dając skutecznie drapaka i znieważył tym samym system prawny USA.
  Tak samo jak Julian Assange znieważył szwedzki system prawny uciekając przed oskarżeniem o gwałt.

 112. @anumlik z 23:22

  Wobec dam?
  Kochanienki! Wobec DAM, to ja zawsze, wszedzie, o kadej jednej porze dnia i nocy. Zawsze, gdzy jestem trzezwy i nietrzezwy. Niezaleznie od stanu, jestem w nieustannym stanie rycerskim.

  Powyzsze odnosi sie wylacznie tylko do DAM.

  I ostatnie prosze zapamietac i miec pretensje wylacznie do siebie, gdyby powstaly mylne okolicznosci, sugerujace przeciwnosc powyzszej deklaracji.

 113. Ewa-Joanna
  2 czerwca o godz. 0:43

  Głos rozsądku zawsze w cenie!!! Tak to już jest z polactwem, które tworzy „dziki kraj” – zawsze się znajdzie tysiąc powodów, by ominąć prawo dla tzw. wyższego dobra narodowego, albo zachowania politycznej nieskazitelności.

 114. Ewa-Joanna (0:43)

  „sprawa Polańskiego z zadawnionym wyrokiem w USA za seks z nieletnią od którego to wyroku uciekł. I chciałabym wyprostować: w ekstradycji Polańskiego już nie chodzi o ten seks, ale o fakt UCIECZKI od wykonania sprawiedliwości.”

  Niezupelnie tak.

  Polanski uciekl przed zapowiedziana przez sędziego zmiana wczesniej wydanego wyroku 90 dni wiezienia. Po odsiedzeniu 42 dni, Polanskiego zwolniono z wiezienia. A to rozsierdzilo pana sedziego Laurence’a Rittenbanda, ktory zapowiedzial zmiane odsiedzianego juz wyroku. Sędzia ten miał opinie specjalisty od głośnych spraw z udziałem celebrytów. Nadmiernie lubiącego zainteresowanie mediów .

  Teoretycznie, nowy wyrok mogl byc az 50 lat wiezienia. Sedzia Rittenband postanowil bowiem nie honorowac dluzej ugody sadowej, ustalajacej wyrok 90-dniowyej odsiadki. Byla to sadowa ugoda z rodzina nieletniej Samanthy Geimer. Wszystko dozwolone w amerykanskim prawie.

  http://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/sprawa-romana-polanskiego-roman-polanski-i-samantha-geimer,590582.html

  Opinia polskiego sedziego:

  „Sędzia Dariusz Mazur wskazał że w wielu aspektach sprawy doszło do rażącego naruszenia procedur i złamania zasady obiektywizmu i niezawisłości. Ostro skrytykował działanie amerykańskiego sądu.
  – Pojawia się retoryczne pytanie – o co chodzi Amerykanom z tym wnioskiem o ekstradycję? Sąd racjonalnej odpowiedzi nie znajduje. Na zdrowy rozum nie ma na to dobrej odpowiedzi”

  E-J, dodalas jeszcze:

  ” nie jest istotne ile dokonał i ile wycierpiał, istotne jet, że uchylił się od wykonania wyroku dając skutecznie drapaka i znieważył tym samym system prawny USA. Tak samo jak Julian Assange znieważył szwedzki system prawny uciekając przed oskarżeniem o gwałt.”

  Nie jest tak samo jak z Assange. Assange nie mial szwedzkiego wyroku, nie odsiedzial zadnych 42 dni w wiezieniu. Wiec jego ‚zniewazenie’, jesli tak chcemy nazywac, nie dotyczylo systemu prawnego, w ktorym doszło do rażącego naruszenia procedur i złamania zasady obiektywizmu i niezawisłości.

  Ten amerykanski system, zaprezentowany najpierw przez nieslownego sedziego, dopraszal sie ‚zniewazenia’ przez Polanskiego

 115. anumlik
  1 czerwca o godz. 12:53

  No, jezeli sa takie publiczne osoby w kraju, to nie wszystko stracone.
  Czy jej powiesci tez z takim szwungiem i biglem?
  Pozdrawiam

 116. Z sasiedniego blogu. Z dedykacja dla Rafala

  „Tobermory, 1 czerwca o godz. 15:22
  Traumatyzujący seks z dziećmi…
  13-letnia Samantha Geimer (Gailey) po seksualnym kontakcie z Polańskim, który, notabene, nie był jej pierwszym partnerem, odbyła swobodną pogawędkę z Anjelicą Huston o psach Nicholsona, po czym udała się z Polańskim na przejażdżkę jego samochodem.
  Po 30 latach od tamtego zdarzenia napisała książkę o „życiu w cieniu Polańskiego”, a na okładce umieściła… własne zdjęcie, wykonane owego feralnego dnia przez… Romana Polańskiego. Na trzeźwo i bez narkotyków.
  http://www.hollywoodreporter.com/sites/default/files/custom/untitled%20folder/The_Girl_Book_Cover_html.jpg

  Trauma Polańskiego po tym epizodzie zdaje się być dostateczną karą za to zniewolenie. Chciałbym widzieć chociaż jednego katolickiego księdza tak napiętnowanego i ściganego za czyny pedofilskie wobec znacznie młodszych dzieci. Albo dyrygenta chóru chłopięcego czy innego trenera młodocianych :roll:”

 117. Orteq,
  jednak niezupełnie tak samo:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Roman_Polanski_sexual_abuse_case
  Przeczytaj uważnie.

 118. Dreyfus mial Zole i jego ‚J’Accuse’, Polanski, choc ‚sprawa’ inna, ma prof. Hartmana, Nurowska, Orteqa, Tobermore’go, Lonka i innych obroncow.
  I dobrze, ze ich ma, bo to znaczy wiele w stopnowym rozpierdalaniu polskiego koltunstwa.

  PS
  Jakze bardzo chcialbym obejrzec ‚Sprawe Dreyfusa’ Polanskiego!

 119. E-J,

  Przeczytalem uwaznie. Wykonotowalem

  „An opinion poll showed that more than 75% of Poles would not like to see Polanski escape another trial”

  Wiesz co, E-J? Czy my nie mamy wystarczajacej ilosci latek na to, zeby zaczac odpuskac sobie pierdoly czysto ksiezycowo kradzeniowe?

  Przypochlebianie sie polskiemu koltunstwu – te 75% przeciwko Polanskiemu! – to nastepne kradzenie ksiezyca. A nie rzadzenie krajem co ma byc panstwem prawa.

  Tak methinks

 120. @Ewa-Joanna
  2 czerwca o godz. 8:31

  Pytanie do ciebie:
  Gdyby to od ciebie zależało i miałabyś możliwość wydania Polańskiego amerykańskiemu sądowi, wiedząc, że grozi mu zemsta tego systemu i ewentualnie wieloletnie więzienie za „zlekceważenie”, znając także dotychczasowe wyroki sądu szwajcarskiego oraz polskiego, zrobiłabyś to?
  Z jakim prawnym uzasadnieniem wobec opinii publicznej?
  Opinii żydo- i krwiożerczej i pozostałej – permisywnej, zdeprawowanej i luzackiej 😉
  Po sprawie w Szwajcarii Niemcy, które mają umowę ekstradycyjną z USA, oświadczyły, że nie wydadzą Polańskiego w ręce Amerykanów. Także władze Austrii mówią, że Polański może swobodnie wjechać i wyjechać z ich kraju.
  Polański nie ma obywatelstwa tych państw.

 121. A wykonotowałeś to: Because Polanski fled the Los Angeles court before being sentenced, all six of the original charges are still pending against him. ( podkreślenie moje)
  To nie kołtuństwo ściga Polańskiego, ale prawo. Tam też czytamy: Under California law, sexual relations with anyone under the age of 14 is statutory rape. Te 46 dni przesiedział na badaniach psychiatrycznych ( miało to być 90 dni) gdzie uznano, że pedofilem nie jest. Zaznaczam, że przyznał się do uprawiania seksu z nieletnią, żeby uniknąć gorszych oskarżeń ( narkotyki i gwałt), ale nie doczekał do wyroku, bo nawiał.
  Dokładnie tak jak Assange.

 122. @Ewa-Joanna
  Wszystko co zgromadzili redaktorzy Wikipedii na temat „sprawy Polańskiego” i jego seksu z 13-letnią Samanthą Geimer, zostało opisane w wielu artykułach i książkach (sama bibliografia pod tekstem w Wiki liczy sobie kilkadziesiąt pozycji). Każdy może sobie na ten temat wyrobić własne zdanie. Być może przeoczyłem (nie śledziłem nigdy love story alla Polla-ński uważnie, ale wczytując się w to, co zapodałaś, zwróciłem uwagę na jedną wypowiedź Polańskiego, cytowaną w artykule „Roman Polanski: Everyone else fancies little girls too„. The Daily Telegraph (London). Retrieved 12 October 2009.: Sędziowie chcą pieprzyć młode dziewczyny. Sędziowie chcą pieprzyć młode dziewczyny. Wszyscy chcą pieprzyć młode dziewczyny! No, nie wszyscy. Piszący te słowa nie chce i nigdy nie chciał. Zawsze wolał dojrzalsze. Nie nastoletnie nawet. Nie znaczy to jednak, abym nie rozumiał kontekstu psychologiczno-kulturowego, który powoduje, że są (były i będą) lolitki i amatorzy lolitek. I Polańskiego bym jednak nie pudłował, a do apelu Marii Nurowskiej do Zbigniewa Ziobry – aby się Pan Minister wreszcie odpierdolił od mojego rodaka i wybitnego reżysera – się przyłączam.

 123. @Tobermory
  Żartujesz chyba sobie pisząc: Z jakim prawnym uzasadnieniem wobec opinii publicznej?
  Od kiedy to opinia publiczna wydaje wyroki?
  Pytanie do mnie jest i bezzasadne , bo nie jestem sędzią, i nieuczciwe, bo schodzi ze ścieżki „przestrzeganie prawa” na ścieżkę ” sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.
  Mnie osobiście Polański zwisa obojętnym kalafiorem i jest mi dokładnie wszystko jedno jak się to skończy. Ale argumenty „bo odcierpiał, bo ofiara nie ma pretensji, bo jest stary” są śmieszne.
  Wrócę do Juliana Assange, którego dorosła kobieta oskarżyła o gwałt i który uciekł, bo podejrzewał że przy okazji niejako dostanie się w ręce Amerykanów za przecieki w Wikileaks. I który praktycznie siedzi w tej ambasadzie Ekwadoru jak więzień. Czymże jest gorszy od Polańskiego? Też mu darować, bo już odcierpiał, bo ofiara ma to w nosie, bo ma dzieci…

 124. E-J,

  Zwracam uwage na pewien fakt

  Wszystko to dziejace sie w swiecie, w ktorym ok. jedna trzecia populacji – nie bialej! – PRAKTYKUJE, najzupelniej LEGALNIE, malzenstwa starych chlopow z nastoletnimi dziewczynkami. I stosunki, i ciaze, i traumy z tym zwiazane. Wszystko LEGALNIE.

  A my tutasj sie zajmujemy przypadkiem jednej 13-letniej bialej dziewczynki. Bzyknietej, w bardzo odpowiedzialny sposob, i z inicjatywy mamusi corki, przez bialego, celebryckiego pryka czterdziesto kilku letniego. Ponad 40 lat temu

  Swiat arabsko-hinduski patrzy na ten nasz cyrk. I tylko glowami kreci. Planujac nastepne ataki terrorystyczne przeciwko tej calkowicie dla nich obcej kulturze.

  Nastepne wybuchi samobojcow bombersow bedom w Polszy. Believe you me

 125. @ anumlik,
  jak wyżej napisałam – mam w nosie Polańskiego z jego życiem seksualnym, ale prawo to prawo i tyle. A w Stanach takie właśnie jest.
  Poza tym może Polański jest kartą przetargową w zamian za te rakiety Macierewicza? Wiesz na pewno, że nie?
  A może lonek ma rację i chodzi o kopniaka w SN?
  Ale fakty są takie: nadal wisi nad nim oskarżenie i nakaz aresztowania i nadal USA będą żądały ekstradycji.

 126. Orteq,
  a co to ma do rzeczy?
  Prawa w Kaliforni nie zmienili pod Polańskiego, bzykając małolatę wiedział co robi i na co się naraża, nie na darmo ucieka przez 40 lat. A kto mu bronił jechać do Indii, czy innej Arabii i tam sobie bzykać małolaty skolko ugodno.

 127. @Ewa-Joanna, z godz. 9:49
  Nie napisałem – niech się wreszcie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej odpierdolą od mojego rodaka i wybitnego reżysera, a – za Marią Nurowską – niech się Pan Minister wreszcie odpierdoli od mojego rodaka i wybitnego reżysera. Mam nadzieję, że rozumiesz różnicę.

 128. anumlik,
  rozumiem. Ale czy to coś zmienia?

 129. @Ewa-Joanna
  Ale czy to coś zmienia?
  W sytuacji Polańskiego tyle, że – być może – nie będzie mógł być w Polsce za rządów PiS-u, a film „Alfred Dreyfus” powstanie w innym kraju.

 130. anumlik – 9:58

  E-J sporo rozumie. Ale nie wszystko.

  E-J nie kojarzy, ze Ziober to utajony przydupas USA. Pozostale pacholki pana prezesa maja wyznaczone odmienne co nieco role. Udajace jakas tam niezaleznosc od USA. Udajace niezaleznosc

  Takie Rakowskie Mietki, jakby. Udajace quasi niezaleznosc od Bylego Starszego Brata.

  Kto ma pipeline do Nowego Starszego Brata?

  „The more the thinks change, the more they stay the same”

  https://www.youtube.com/watch?v=VzLXYENyJMQ

 131. @Ewa-Joanna
  2 czerwca o godz. 9:44
  Przecież w całej tej awanturze chodzi głównie o wykazanie się przed „opinią publiczną”, tą we własnym kraju i światową. O rozważenie ryzyka i załatwienie interesów, a przy okazji zaspokojenie instynktów gawiedzi, a nie jakąś praworządność. Sprawa jest polityczna i tak jest traktowana przez kolejne rządy, a teraz przez Ziobrę.
  Plus ewentualne osobiste motywy decydentów.
  A zasada jest klasyczna: dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie.
  Na potrzeby plebsu użyje się terminów: zbrodnia, bestialstwo, okrucieństwo…

  Co do Assange, to o ile dobrze pamiętam, kobieta oskarżająca go o gwałt, uczyniła to sporo dni po jego czynie, który miał polegać na tym, że śpiąc w jednym łóżku odbył z nią stosunek płciowy bez uprzedniego obudzenia ofiary i zapytania o zgodę.
  Po reformie prawa w Szwecji taki czyn ociera się o wymuszenie, a nawet gwałt średniego stopnia. Zwłaszcza jeśli kobieta, nawet po uprzedniej zgodzie na seks, poczuje się wykorzystana.

 132. Tobermory
  2 czerwca o godz. 10:40

  „dajcie człowieka, a paragraf się znajdzie”.

  Albo „weźcie sobie człowieka, my zmienimy paragraf”. Majaczy mi się przez mgłę, że w rygorystycznej Ameryce pierwotny wyrok na Polańskiego był inny i jakoś uzgodniony z sędzią. Potem przyszedł inny sędzia.

  W tej sprawie interesują mnie wyłącznie bogomilni blogowicze trzymający się nieistniejącej zasady bezwzględności i niezmienności zasad moralnych oraz wierzący w równe – he, he – dla wszystkich prawo. Czyli nie rozumiejący, że nic nie JEST, wszystko zaś się STAJE.

  Dzień dobry, Tobermorku.

 133. Orteq
  2 czerwca o godz. 10:24

  „ze Ziober to utajony przydupas USA.”

  To w końcu PIS realizuje politykę Putina (bo takie są przecież hasła wypowiadane przez opozycję), czy USA? Czy może ty taki sam jesteś, jak PISdzielce – że jesteśmy kondominium jakichś tam dwóch państw?

  Śmieszą mnie teraz też te zachwyty nad Polańskim, jakim on jest wielkim reżyserem (raczej był – moim zdaniem), choć pewnie większość z nich to obejrzała dwa w porywach trzy jego filmy.

  Co do jego etycznej postawy też jest wiele zastrzeżeń. Proponuję zapoznać się z jego biografiami (np. Eda Sandersa „Sharon Tate: A Life”), w których powtarzają się zarzuty co do jego skandalicznego zachowania wobec jego zony, Sharone Tate .

  Nie jestem zwolennikiem tego, aby wszelkich artystów rozpatrywać pod kątem ich życia osobistego, ale gdy słyszę jego obrońców, którzy powołują się na jego autorytet społeczny i na to, że jest jednym z największych popularyzatorów Polski zagranicą, to moja reakcja może być tylko jedna… Uwielbiam jego filmy z lat i 60. i 70., ale pod względem moralnym ten reżyser jest dla mnie kompletnym zerem.

 134. Zdroworozsądkowa definicja gwałtu, to numerek bez przyzwolenia nań.
  Przyzwolenie mamusi i córeczki, powinno wykluczyć takie oskarżenie.
  Ale, czego nie zrobią prokuratorzy dla sławy…..

  Bunga- bunga Berlusconiego też polegało na tym.
  Małolaty imprezujące ze śmietanką towarzyską Włoch i nie tylko, doskonale wiedziały na co się piszą.
  Ciężki zawód, ale żadna praca nie hańbi…..

 135. Dzień dobry, pombocku!

  @Rafał KOCHAN
  2 czerwca o godz. 11:17

  Nie oglądałeś „Pianisty” ani „Autora widmo”?

 136. wiesiek59
  2 czerwca o godz. 11:23

  Gratuluję empatii. Więc mamusia złakniona kasiory oddająca swoją 10-12 letnią córeczkę (za jej przyzwoleniem, bo czego dziecko nie zrobi, dla lalki barbi lub tabliczki czekolady) zwyrodnialcom, jest dla ciebie Ok, a ci zwyrodnialcy, wiedząc o tym, powinni legalnie ieszyć się z możliwości realizacji swoich zboczonych fantazji?

  Czyli jestes dokładnie tak jak ten katabas twierdzący, że to jedynie dzieci i rozbite rodziny są winne tego, że ich księża molestują.

  Ręce opadają… no cóż, nawet światłe, bolszewickie umysły potrafią zabłądzić w odmętach katolickiej moralności.

 137. Tobermory
  2 czerwca o godz. 11:28

  Pierwszego nie oglądałem. Drugiego widziałem i żałuję tych godzin, że nie spożytkowałem na coś ciekawszego.

 138. Cytat naświetlajacy mentalność sympatyków PiS; tu: wywiad z posłem

  Poseł PiS Dominik Tarczyński pamięta, jak rodzice oglądali w telewizji Okrągły Stół. Mama powiedziała: szkoda, że dziadek (komendant Narodowych Sił Zbrojnych) nie doczekał. Rodzice mieli w PRL-u przedsiębiorstwo obuwnicze. W klasie tylko jego było stać na wycieczkę do Disneylandu. Po transformacji stracili wszystko. Dla posła Tarczyńskiego 4 czerwca to święto, ale smutne.

  – Co możemy zmienić? Język. Ten, którego używamy dziś, jest wyniszczający.

  – Zagalopował się pan kiedyś w słowach?

  – Oczywiście! Głupie wpisy, twitty, nienawistne małostkowości. Wciąż się zdarza, jak każdemu człowiekowi.

  – I co pan z tym robi?

  Przede wszystkim, proszę pana, zawsze się z tego spowiadam.

  Moje wnioski:
  1) Sympatycy PiS to sieroty po PRL-u;
  2) Katolicy z PiS mają łatwe życie: jak nabroją, to się wyspowiadają i sumienie czyste jak pupa noworodka; a ja muszę się męczyć ze swoimi słabościami lata całe, do śmierci a zapewne i dużo dłużej…

 139. @wiesiek59
  2 czerwca o godz. 11:23
  Mamusia wysyłająca lolitkę do willi aktora nie słynącego akurat z nieskazitelnego morale i goszczącego reżysera o podobnej konduicie, wykorzystała przytomnie dobrą okazję, a skoro nici z kariery aktorskiej, to przynajmniej 200 tys. dolarów odszkodowania od sprawcy czynu nierządnego oraz rozgłos na lata, ostatnio wykorzystany do wydania książki. Poprzednch partnerów córeczki nikt jakoś po sądach nie ciągał, nie opłacało się.

 140. Pora zakończyć spór Polański vs. pan Zbyszek. Najlepiej limerykiem:

  Pan Zbysio, co jeszcze nie siedział,
  do ucha szeptał niedźwiedzia:
  Pójdziemy w bój
  niedźwiedziu mój.
  Już siedzi. Z uchem od śledzia.

 141. Tobermory
  2 czerwca o godz. 11:43

  Bardziej cię żal ściska z tego powodu, że ktoś nie został, a powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, czy to, że z uporem maniaka ktoś chce zakończyć sprawę narkotyzowania i zgwałcenia nieletniej?

 142. @Rafał KOCHAN
  2 czerwca o godz. 12:05

  Może cię rozczaruję, ale mnie (chyba w przeciwieństwie do ciebie, sądząc po moralnym wzburzeniu) żaden żal nie ściska, bo (nie widząc żadnego otwartego rachunku) sprawę uważam za zakończoną.
  Mściwość urażonego sędziego czy nadgorliwego oberprokuratora lokuje się poza moim pojęciem sprawiedliwości i zadośćuczynienia.

 143. Tobermory
  2 czerwca o godz. 12:25

  Dobrze, że zaznaczyłeś „chyba” pod moim adresem.
  Jedną z wykładni skutecznego prawa jest jego nieuchronność. Sędziowie, prokuratorzy mogą być różni – jedni lepsi, drudzy gorsi, ale żaden z nich nie może działać wbrew obowiązującemu prawu. I z tego, co wiem, ci niedoskonali przedstawiciele prawa amerykańskiego, poruszają się w jego granicach.
  Wielokrotnie w mediach i w moich kontaktach osobistych ludzie z wielkim szacunkiem wypowiadali się nad prawem w USA, które, w przeciwieństwie do polskiego, jest terminowe, skuteczne i nieuchronne. Teraz nagle okazuje się, gdy sprawa dotyczy naszego zasłużonego rodaka, że to prawo amerykańskie nie jest takie dobre, bo jakiś mściwy prokurator czy karierowicz sędzia stoi na jego czele.
  Znana metoda – aby wybielić „naszego” warto wylać wiadro pomyj na przeciwną stronę, wedle zasady – nikt nie jest idealny!

 144. Jedno jest pewne; system prawny USA, to koszmar dla cywilizacji.
  – brak instytucji przedawnienia;
  – zamykanie do więzień dzieci;
  – to samo dotyczy chorych psychicznie;
  – olbrzymie wyroki za recydywę, nawet jeśli ktoś ukradł trzy razy hamburgera;
  A jednocześnie, traktowanie bogatych jak święte krowy – sędzia decyduje o wyroku, a wiadomo, że i wśród sędziów są różni wariaci i oszołomy.
  Wynik rozprawy zależy od sprawności adwokata; masz forsę – wynajmujesz dobrego adwokata i idziesz do domu. Nie masz forsy – idziesz siedzieć za niewinność.
  Zakochani w Ameryce, sądząc w/g siebie myślą, że wszyscy tę Amerykę kochają – a to najbardziej znienawidzony kraj przez większość narodów świata.
  Ileż to razy Amerykanie zrobili nas w bambuko? Ale nic to – do nas nie dociera, że dla nich liczy się tylko ich własny interes, a „za naszą i waszą wolność” jest dla nich pojęciem nieznanym.

 145. Rafał KOCHAN
  2 czerwca o godz. 11:33

  Tu nie ma miejsca na empatię.
  System wykorzystywania ludzi i dzieci, jest taki jaki jest.
  A droga do sławy i bogactwa, wiedzie różnymi ścieżkami.

  Panienki cynicznie wykorzystały szansę na swoje pięć minut.
  I skapitalizowały ją, tak samo jak tabloidy i wymiar sprawiedliwości.

  Mogę czuć wściekłość, gdy wykorzystuje się niewinne dzieciaki, czy położenie ekonomiczne ich rodzin.
  Co jest normą w większości krajów świata i nikt szat nie rozdziera z tego powodu.
  Ale nad panienką świadomą tego co ma robić?
  Daruj, to jest hipokryzja.

  Nikt nie sprawdza dowodu, czy legitymacji na, czy po koncercie, rajdzie, imprezie. Pakujące się do łóżka małolaty są czymś innym niż zgwałcone małolaty.

 146. @sugadaddy
  2 czerwca o godz. 12:35
  Otóż to.
  Nie chce mi się wspominać sprawy O.J. Simpsona, ani licznych egzekucji na niewinnych ludziach czy wieloletnich wyrokach odsiedzianych z braku sprawnego adwokata.
  Amerykanie sami nakręcili już sporo krytycznych filmów na temat własnego systemu prawnego, nie ma się co tu zachwycać jego zaletami.

  Szczerze mówiąc, to aktualnie bardziej interesowałaby mnie opinia PT publiczności na temat zalet i wad dwóch moich wieczornych gości. Jeden to Remy Martin z piwnicy nr 16, a drugi – Hennessy…

 147. Żyjemy w świecie gdzie wszystko jest na sprzedaż.
  Moralność, również.

 148. „– brak instytucji przedawnienia;”

  Nieprawda. Coś takiego, jak „przedawnienie” istnieje w prawie amerykańskim. Przecież sprawa gwałtu w kalifornijskim uznana została za przedawnioną. Ale Polański jest ścigany, bo uciekł już po złożeniu aktu oskarżenia i po przyznaniu się do winy. A to się nie przedawnia w prawie USA.

  Nie czyniąc z tej sprawy „politycznego” szamba, to poprzednia niezgoda na ekstradycję Polańskiego w kontekście niewydania chociażby Edwarda Mazura była całkiem dobrym posunięciem.

 149. wiesiek59
  2 czerwca o godz. 12:53

  Rozumiem, że ubolewasz z tego powodu?

 150. Tobermory
  2 czerwca o godz. 12:52

  Prywatyzacja więziennictwa spowodowała zapotrzebowanie na penitencjariuszy. Nie ma to jak darmowa sila robocza.
  Było parę filmów o tym, jak lokalny szeryf, sędzia, współpracowali w tej dziedzinie z lokalnym biznesmenem.
  Paragraf zawsze się znalazł……

  Nawet przysięgi na biblię nie pomogły nieszczęśnikom.
  Skoro zainteresowani mieli w oczach $……

 151. Rafał KOCHAN
  2 czerwca o godz. 12:58

  Ubolewam i wściekam się, że ludzie wymyślili taki system, który zezwala na eksploatację innych ludzi bez żadnych ograniczeń.
  Ludzie ludziom gotują los niewolników.

 152. wiesiek59
  2 czerwca o godz. 12:49

  Czyli taką wypowiedzią legitymizujesz pedofilię wśród katabasów. Myślę, że nie będziesz hipokrytą, gdy dojdzie do takiej sytuacji i pozwolisz sobie na krytykę kościoła.

 153. @Tobermory
  2 czerwca o godz. 12:52

  Jeden to Remy Martin z piwnicy nr 16, a drugi – Hennessy…

  Nie byliśmy sobie przedstawieni 🙁

 154. W sprawie „Ziobro- Polański”. Gdyby kasację zarządził człowiek typu „urzędnik pruski”, to byłoby co innego; ale Panu Ziobrze przecież nie chodzi o bezwzględne przestrzeganie prawa lecz …( wystarczy wrócić do działalności Z. Ziobry w latach 2005- 2007). Pozdrawiam, Margit

 155. @NeferNefer
  2 czerwca o godz. 13:04

  Lelijo niewinna, czas najwyższy zawrzeć tę znajomość 😎

 156. nie wiem, czy ma jakiekolwiek znaczenie to, ze Zbyszek w latach poprzednich rządów PISu wysłał do hamerykańskiego sądu wniosek o ekstradycję Mazura, podejrzanego o zamordowanie gen. Papały.
  Wszystkie swoje działania głośno reklamował w tv, niczym ów gwóźdź w postaci jakiegos telefonu, który miałby zawierać podsłuchane rozmowy w sprawie przekrętów gruntowych.

  Amerykańscy sędziowie obśmiali wniosek o deportację autorstwa Ziobry, musiał biedny zjeść tę żabę, którą sam wyprodukował; z gwoździa wyszła tylko jego niekompetencja, bo do badań dał kopię kopii nagrania i Zbyszek odchodził w glorii…nieudacznika prokuratora.

  Zastanawiam się, dlaczego po tych doświadczeniach chce włazić bez wazeliny Amerykanom? chyba bardziej chodzi o dołożenie Polańskiemu…

 157. @Tobermory
  2 czerwca o godz. 13:12

  No soooo 🙂
  bardzo chętnie 🙂

 158. Rację ma Rafał Kochan pisząc, że prawo w USA, w przeciwieństwie do polskiego, jest terminowe, skuteczne i nieuchronne. Prawdą jest także to, o czym pisze Sugadaddy, że system prawny USA, to koszmar dla cywilizacji. Nieuchronność i terminowość nie może przysłonić jednego. Amerykański „duch prawa” – jakbyśmy go nie nazwali – bardziej na prawie talionu jest oparty, niż na europejskim prawie rzymskim (z chrześcijańską tradycją „miłosierdzia” – jakbyśmy tego nie chcieli nazwać). Prawo pierwszych osadników pokutuje do dziś, a mit sędziego pokoju i sprawiedliwego szeryfa opromienia, niczym aureola, każdy niesprawiedliwy „dla maluczkich” wyrok.

  PS.
  Trzynastoletnia Samantha Geimer to lolitka, a lolitki to świadome swoich dwunasto… trzynastoletnich wdzięków uwodzicielki starszych panów. Fakt. Chronione przez prawo przed takimi panami. I słusznie, że chronione, bo to dzieci mimo dużych często cycków.

 159. @Konstancja
  2 czerwca o godz. 13:13

  Wyrośnięcie w oczach Kaczyńskiego oraz gawiedzi kosztem znanego celebryty. USA plasuje się (o ile w ogóle) na dalszym miejscu. Sobie myślę.

 160. NeferNefer
  2 czerwca o godz. 13:12
  w kodeksie Karnym naszego oberprokuratora nie ma takiego paragrafu!
  Zgodnie z życzeniem p. Zbyszka został wykreślony tak, że ślad po nim zaginął….
  ale cóż szkodzi Zbysiowi spróbować? może nikt nie zajrzy do kodeksów…

 161. anumlik
  2 czerwca o godz. 13:16

  Pewnie, że słusznie chronione. Nie tylko przed takimi panami, ale i własną ciekawością, którą powinny zaspokajać przy pomocy panów we własnym wieku (no, do 15 roku życia, regulacje są różne) wtedy to nie jest karalne.
  A Polański się przyznał, zgodził na ustaloną karę, a potem został oszukany przez ten wspaniały system i sędziego o osobistych ambicjach, na dodatek zdeklarowanego antysemitę.
  I dziwić się potem, że uciekł mając w perspektywie wizję wylądowania w jakimś „kukułczym gnieździe” na nieokreślony czas…

 162. @Tobermory
  Częściej odnawiam znajomość z Hennessym niż z Remy Martin z piwnicy nr 16, choć – gdyby mi przyszło spotkać się (choćby na chwilkę) z http://www.sklep-domwhisky.pl/gatunki-cognac-cognac-remy-martin-louis-xiii-kieliszki-40-07l-p-3145.html – to nie odmówię.

 163. Rafał KOCHAN
  2 czerwca o godz. 13:01

  Mieliśmy takiego dobrodzieja, pracującego na Dominikanie.
  Czy to on deprawował nieletnich, czy oni w zamian za usługi byli sponsorowani?
  Jak zważyć racje?
  Kto kogo wykorzystywał?

  A może traktować takie przypadki jak TRANSAKCJĘ handlową?
  Mam mieszane uczucia w takich sprawach.
  Dzieciaki świadomie dokonują wyborów, z braku lepszych możliwości, których świat im nie zapewnia.
  Dać dziś d… czy jutro być głodnym?
  Oto jest pytanie.
  Syty głodnego z trudnością rozumie- o ile wcześniej nie był w takim położeniu.

 164. @Konstancja
  2 czerwca o godz. 13:20

  Naprawdę wykreślony? Bo na prawie to znam się jak na alkoholu.
  Zresztą co się dziwić, właśnie odrabiam lekcje NL bo mam klasówkę 11.06.
  Gęś prowincjonalnam i tyle.

 165. @Tobermory

  *głosem Elizy Doolittle, trzepocząc rzęsami*

  Masz 16 piwnic?

  (sorry, głupawka, wszystko żeby nie odrabiać lekcji)

 166. @anumlik
  2 czerwca o godz. 13:27
  Z Hennessych mam aktualnie tego
  http://alkohole.poznan.pl/images/stories/virtuemart/product/211_0.jpg

  A z Martinów goszczę regularnie
  http://www.cognatheque.com/1281-thickbox/cognac-remy-martin-vsop-prime-cellar-selection-16.jpg

  Ten twój Ludwik ma jakieś cholernie drogie kieliszki 😉
  Pewnie też bym nie odmówił.
  Wiesz, to crescendo d’arômes…

 167. @NeferNefer
  2 czerwca o godz. 13:39

  „Masz 16 piwnic? ”

  Mam jedną, ale oho 😎 😉

 168. NeferNefer
  2 czerwca o godz. 13:34
  to był żart 🙂
  Dla Zbysia ten artykuł koledzy wykreślili z kodeksu, który ma pod ręką ( choć zbyt rzadko do niego zagląda), żeby mógł pleść takie androny!!!

 169. A tymczasem Pan Zbyszek dalej „majstruje” w temacie gwaltow i karania za gwalty.

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,20167093,ziobro-bedzie-projekt-zaostrzenia-kar-m-in-za-gwalty-w-sposob.html#MTstream

  Kazdy przyzna, ze sie stara jak moze i zasadniczo slusznie, prawda?

  Ale tylko zasadniczo. Kazdy, ale to kazdy przytomny powinien wiedziec, ze problem nie lezy w wysokosci kary, ale w jej nieuchronnosci z jednej strony, a z drugiej w tym jaki jest stosunek policji i wymiaru sprawiedliwosci w traktowaniu ofiar …

  Mozliwe, ze i Pan Zbyszek tez o tym wie, ale jak pisalem wczoraj, tu nie chodzi o nic innego, jak tylko wykreowanie „atmosferki” sprzeciwu spolecznego i skierowanie go przeciwko Sadowi Najwyzszemu, zeby mozna go bylo „zalatwic” tak jak sie „zalatwia” Trybunal Konstytucyjny.

  I stad mamy to „podkrecanie” w postaci projektu podniesienia kar.

 170. @Konstancja
  2 czerwca o godz. 14:17

  Aaa, no tak. Coś długi przewód myślowy dzisiaj.
  Chyba sobie posłucham „Dla Elizy” (Doolittle)

 171. Czy ktos ze znajacych sie na obligacjach moglby oswiecic i wyjasnic, czy to tylko „ratowanie” sie przed wyplacaniem miliardow w gotowce?

  A moze „pozyczka” rzadowa od obywateli, ktorym wcisnie sie obligacje?

  A moze jest to jak zawsze „skok” na kase najubozszych, ktorzy beda sprzedawac ponizej wartosci nominalnej?

  Co to jest z tymi obligacjami? A moze wszystkie trzy opcje w jednym?

  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,20168886,prezes-gpw-proponuje-100-zl-z-500-zl-na-dziecko-nie-gotowka.html#BoxNewsLink

 172. lonek
  kiedyś byl to dobry sposób na oszczędzanie, bo po pierwsze obligacje były zawsze wyżej oprocentowane niż wskaźnik inflacji oficjalnie głoszony (zwyżka o jakieś 5 %), był czas, gdy można było zainwestowane w ten sposób środki odliczyć w PIT. Dziś z tego wszystkiego zostalo wyższe niż lokat bankowych oprocentowanie,nie ma pozostałych korzyści, ale sens w tym widzę; jako społeczeństwo mało mamy oszczędności, a obligacje służą przecież finansowaniu długu publicznego ( w dużym uproszczeniu).
  Raczej nie wróżę powszechnego sukcesu GPW, choć zamożniejsi rodzice mogą w ten sposób oszczędzać na przyszłość swoich dzieci.
  Dzis byłabym ostrożniejsza w inwestowaniu w obligacje,mimo, że obce banki kupują nasze papiery wartościowe,bo to bardzo bezpieczny instrument oszczędzania. Ale przy rozrzutności PIS i wydawaniu kasy na najbardziej bzdurne pomysły (budowa mini tupolewa, mini brzozy i mini katastrofy) i to może skończyc sie katastrofą. Po JArku może byc potop.
  Wyobrażasz sobie, że Jarek mówi bankierom- nie mamy waszych pieniędzy i cóz nam zrobicie ?

 173. @Konstancjo

  Wyobrazam sobie. Bez problemu sobie wyobrazam.

  Ale wyobraznia mowi mi tez i to, ze jak taka obligacja bedzie dawana zamiast 100zl to obdarowany nia a potrzebujacy gotowki natychmiast ja sprzedaje. I nie za 100zl, ale dajmy na to za 90zl…

  Panstwo niby dalo 100, a praktycznie tylko 90… Ilu zdecyduje sie oszczedzac?

  Kiedys kazdy sam podejmowal decyzje. Tu najwyrazniej jest planowane wymuszenie. I jesli powyzsze scenario zostanie zrealizowane, to bedzie to wymuszenie rozbojnicze w majestacie prawa i niesprawiedliwosci.

 174. Nie mowiac juz o tym, ze te obligacje to bedzie „pusty” pieniadz…, ktory zostanie wliczony do obiegu, choc bedzie to praktycznie tylko swistek papieru z wydrukowanym zobowiazaniem do wyplaty okreslonej kwoty, w okreslonym czasie…

  Dodruk pustego pieniadza bez drukowania pieniedzy. Cos mi mowi, ze za niedlugo inflacja ruszy z kopyta.

  Ale Prezes jest gotow poniesc takie straty, byleby dopiac swego.

 175. Bzykalność, Wieśku, w każdym kraju jest na podobnym poziomie. 13-latkowie obojga genderów rozpoczynają inicjacje seksualne – najczęściej ze starszymi partnerami (rkami) i często za wiedzą i zgodą rodziców. Problemy przychodzą, gdy małolata zajdzie w ciążę. Małolat zapładniający starszą o 11 lat panią – nie zawsze nauczycielkę – żadnych konsekwencji na psychice i uczuciach nie ponosi. Prawne – jego partnerka.

 176. Wiesiu najwidoczniej chce dowieść, że to normalne (szczególnie w USA), kiedy nastolatka bzyka się za kasę z pełnoletnimi (najlepiej z dużo starszymi facetami). Jest to dla niego oczywista norma, która nie powinna być potępiana. Wszak wszyscy tego chcą, i rodzice nieletniej, sama nieletnia, jak i obleśny zboczek. Po co wiec rozsądnych zboczków karać, skoro małoletnie laski pchają się im do łóżek?

 177. Zapomniałem dodać, że dla Wieśka takie autorytety społeczne (szczególnie w Polsce), jak Polański, nie mogą się przecież mylić w zaspokajaniu swoich fantazji seksualnych. Ich kasa i pozycja społeczna upoważnia do takich zachowań przecież.

 178. Zaklinanie rzeczywistości to nadal popularny sport – sądząc po niektórych wpisach.

 179. Rafał KOCHAN
  2 czerwca o godz. 19:46

  Projekcje twoich fantazji, średnio mnie interesują.
  Relacjonuje fakty, nie jakieś hipotetyczne konstrukcje.

  Nie sądzę też, by wsadzono pół Izby Lordów i wielu znanych przedsiębiorców, po ostatniej aferze w GB. Racja Stanu nie pozwoli….
  A sexcesów w tym gronie było na gigantyczną skalę, przez dziesiątki lat.
  Z morderstwami włącznie.

 180. wiesiek59
  2 czerwca o godz. 20:08

  Aha, czyli skoro to taka norma, to nie warto piętnować.

 181. lonefather
  2 czerwca o godz. 16:11
  tak to nie działało. Kupowaleś albo z rabatem (np. 2 %od kwoty nominalnej, bywało i więcej) i od kwoty nominalnej liczyły się odsetki. Np. roczne obligacje przy określonym oprocentowaniu dawaly Ci 100 zł + odsetki liczone jak lokata w banku.Zaznaczam, że obligacje są wyżej oprocentowane niż lokaty. Jesli kupiłeś je z rabatem miałeś dodatkowe 2 % wartości.
  Gdy po okresie, na który byly oznaczone obligacje chcialeś je kontynuować, dokonywało się tzw. rolowania i wówczas biuro maklerskie(dziś głównie w bankach, kiedyś byly odrębne) zamieniało Ci te obligacje na nowe, udzielając rabatu właśnie takiego, jak wyżej opisany.
  Obligacje są gwarantowane przez Państwo. I państwo MUSI wypłacić określone w umowie odsetki.

  Dziś obligacje to zapis komputerowy, ale kiedyś byly wydawane przez różne instytucje, które w ten sposób chcialy zebrać pieniądze na jakiś cel. Byly wydawane w formie papierowej, pięknie zdobionej, z określonym terminem wykupu.
  Te dzisiejsze państwowe możesz umorzyć (tzn. wycofać z rynku) przed terminem i wówczas dostajesz odsetki za taki okres, przez jaki miałeś je w tzw. portfelu. czyli dostajesz np. 100 zł + należne odsetki.
  Można by wiele napisać na ten temat, u nas w Polsce obligacje pojawiły się po 89 roku.Pierwsze chyba w 1991r.
  To jest coś zupelnie innego niż akcje przedsiębiorstw notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) i kiedyś przynależne każdemu doroslemu Polakowi powszechne świadectwa prywatyzacyjne.
  Potem powstały NArodowe Fundusze Inwestycyjne, ale cale przedsięzięcie zakończylo się może nie klapą, ale stratą, m.in. z powodu wielocyfrowej jeszcze inflacji; innym powodem strat było kiepskie zarządzanie NFI, bo trafiali do zarządów tych NFI ludzie z nadania politycznego, bez doświadczenia (a malo kto je wówczas miał).
  Kiedyś jednak udało mi sie dobrze zarobić na akcjach, gdy na gieldzie bylo do 20 spólek.Zbierałam wówczas pieniądze na zakup mieszkania i lokowalam je w różne instrumenty finansowe; kiedyś zainteresowały mnie ozdobne papiery, które mój dziadek miał w szufladzie, to jakąs podstawową wiedzę na ten temat posiadłam. Dziadek na przedwojennych akcjach wiele stracił, ale nigdy nie zalowal, bo jak mawial- to były tylko pieniądze.

  no i tyle wykladu na dziś.

 182. te powszechne świadectwa prywatyzacyjne nazywaly się Powszechnym świadectwem udziałowym, byly wlaśnie wydane w takiej ozdobnej formie jak przed wojną i wlasnie te świadectwa udziałowe zbierał Rydzyk na ratowanie stoczni. Każdy z nas mial jedno świadectwo udziałowe, w biurze maklerskim można je bylo zamienić na akcje NFI, ktore byly właściwie zbiorem spółek, czyli przedsiębiorstw sprywatyzowanych. TYch NFI było 15.

 183. Banki, ktore kupuja obligacje mają pewność, że pieniądze swoje dostaną. Chyba nawet Kaczor nie byłby w stanie ogłosić bankructwa państwa, bo wówczas nikt, żaden kraj nie udzieliłby nam pożyczki w żadnej kwocie, nawet złamanego dolara. Polska stałaby się niewiarygodnym państwem. To jest coś takiego, jak dlug pokerowy- nie ma zmiluj.

  Jesli państwo ma dobre notowania, niską inflację, dobre prognozy ( do tego sluża m.in. ratingi oglaszane przez rożne instytucje) to jego papiery wartościowe mają niskie oprocentowanie wlaśnie dlatego, ale inne banki chętnie kupują,bo papiery swartościowe są bezpieczne .
  Jesli gospodarka jakiegoś kraju nie jest w dobrej kondycji, to żeby sprzedać swoje obligacje państwo musi zaproponować wyższe odsetki za pożyczone pieniądze, bo ryzyko dla pożyczającego jest większe.
  To wszystko w dużym skrócie i uproszczeniu.