Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka

9.05.2014
piątek

Putin mistrz salonowca

9 maja 2014, piątek,

Metafora ma swoje ograniczenia, ale dobrze zbudowana metafora odżywa wciąż w nowych sytuacjach. Scena gry w salonowca z „Rejsu” Marka Piwowskiego niewątpliwie jest taką metaforą i pewnie dlatego należy do kanonu (a może już nie?) polskich inteligenckich memów.

Dzisiaj widzę w tej scenie grę, jaka toczy się między Europą (słaby fizycznie, ale nadrabiający gadaniem inteligent, który w imię dobrych relacji podejmuje grę, choć samo przystąpienie do niej jest złamaniem jej głównej reguły — przecież salonowiec ma sens tylko wtedy, gdy uczestniczy w nim wiele osób) a Rosją Putina (świadom swej siły cwaniak, który nawet przez chwilę nie ma zamiaru uczciwie grać, za to doskonale wykorzysta zasady gry do upokorzenia drugiej strony). 

Jak rozmawiać z kimś, kto bezczelnie, w żywe oczy kłamie? Kto złapany za rękę, mówi: „To nie moja ręka”? Kto wypiera się tego, co wcześniej powiedział, a potem się wypiera samego wypierania? (Znamy to przecież i z polityki krajowej, i z dyskusji w blogosferze). Może nie rozmawiać, tylko od razu walić w pysk? Ale przecież jemu właśnie o to chodzi, bo zwykle jest pewien swej fizycznej przewagi i tylko czeka na bójkę. Zwłaszcza gdy ma mniej do stracenia.

Zresztą, w konflikcie o skali międzynarodowej — jak ten wokół Ukrainy — nie może być mowy o żadnej bójce. Tu metafory się kończą. Zbyt wiele wiemy o łatwości, z jaką nakręca się przemoc, nawet w tej naszej, ucywilizowanej cokolwiek Europie (Bałkany pokazały, jak cieniutka jest ta warstewka cywilizacyjnego poloru, który skłania do szukania niesiłowych rozwiązań; teraz widzimy na Ukrainie, jak nasila się nienawiść i idące za nią działania, jak przybywa ofiar). Możemy popisywać się werbalną odwagą, wyrzucać politykom, że chcą załatwić sprawy polubownie (nawet kosztem Ukrainy), zamiast postawić wszystko na jedną kartę i w imię godności ruszyć do boju. Ale czy na pewno tego chcemy? Zabijania?

Tak, Putin — w interesie własnym i w interesie swojego kraju (przynajmniej tak jak ten interes postrzega) — kłamie i będzie kłamać. A jednak — co wydaje się nieuniknione — w tej grze do pewnego stopnia kłamią wszyscy, choć nie wszystkie kłamstwa mają ten sam kaliber. To poniekąd jedna z jej reguł. Tu wiara w „Prawdę, która nas wyzwoli” może być wręcz szkodliwa. Jej wyznawcy chętnie poświęcają cudze życie w imię własnych idei. Jestem minimalistą: nie chodzi o czyjąś prawdę, czyjeś idee, chodzi o to, by jak najmniej ludzi zginęło. Życie to jednak nie salonowiec. Choć po d… wciąż dostajemy.

 

 

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 128

Dodaj komentarz »
 1. Szanowny redaktorze Kowalczyk

  Przesadza pan piszac o silnej Rosji. Rosja to stacja benzynowa udajaca panstwo jak zauwazyl amerykanski senator. Dochod Rosji po odjeciu zysku z eksportu paliw jest 19 razy mniejszy od dochodu UE. Prosze sie nie bac Rosji bo nieprzystoi. Rosja i Putin to nie synonimy. Putina nalezy sie bac. To wielokrotny morderca niewinnych ludzi. Z kims w Rosji trzeba rozmawiac. Putin ta osoba nie jest. Tutaj tkwi sila Zachodu.

  P.S.
  Nastepny felieton powinien byc o putinowskiej piatej kolumnie.

  Slawomirski

 2. Zamiast wymachiwać szabelką Ukraina powinna zaproponować Rosji umowę stowarzyszeniową np. na 10 lat z zachowaniem autonomii językowej i prawnej, z umorzeniem wszelkich długów i gwarancją dostawy gazu i ropy za połowę średniej ceny płaconej przez pozostałych odbiorców rosyjskich dostaw. Umowa ta musiałaby być potwierdzona również przez UE oraz USA. I niech się Putin martwi. I może nikty by nie zginął i Ukraina jakoś by odrobiła straty Euro 2012.
  Pozdrawiam zza gór i rzek
  Qba

 3. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 4. Putin gra jak artysta i rozdaje karty. Dziś można było oglądać w Sewastopolu szczęśliwych i entuzjastycznie witających Putina ludzi. To wielki człowiek dla Rosjan i także dla świata. W Polsce wywołano histerię nienawiści do Rosji i do Putina

 5. „Nastepny felieton powinien byc o putinowskiej piatej kolumnie.”

  Czy pan zawsze tak fantazjuje, panie „Slawomirski”?

  P.S. Ukraina (podobnie jak Rosja) nigdy nie byla i nie
  jest przyjacielem do Polski ale… niektorym widac
  zolc i „rusofobia” zaslaniaja oczy!

 6. Szanowny Panie jasny gwint

  Hitler tez byl witany entuzjastycznie w Wiedniu.

  Slawomirski

 7. Sławomirski skoro Rosja jest stacją benzynową to jak wytłumaczysz, że Amerykanie kupują rosyjską broń w celu przekazania jej Karzajowi. Jakoś także nie słyszałem, żeby Amerykanie mieli zerwać z Rosją współpracę w zakresie podróży kosmicznych. Oczywiście dla niektórych najlepiej byłoby żeby Rosja ograniczyła się do samej Moskwy tyle, że Rosja jest zbyt ważnym światowym elementem, żeby można było ją od tak odtrącić. Na zachodzie powoli dochodzą do tego wniosku i robią wszystko, żeby większość żądań Rosji zostało spełnionych a sankcje, które rzekomo miały przynieść tak wielkie szkody Rosji są pozorami mającymi pokazać o widzicie przeciwstawiliśmy się Putinowi ale cóż wicie rozumicie. Szkoda, że w Polsce nie ma takiego Putina przynajmniej nasi rodacy na Litwie byliby w o wiele lepszym położeniu.

 8. House Gregory M. D. – „Wszyscy kłamią”. To dobrze, że p. Kowalczyk też się przyznał.

 9. @Qba, @Saurom
  Jestescie durniami.Negocjacje z Putinem to jak negocjacje z Molotowem: jedyne co mozna zagwarantowac to to,ze kazdy zawarty z nim uklad bedzie zlamany przy najblizszej sposobnosci.Silna Rosja?Rosja Putina to to samo co imperium carow: kolos na glinianych nogach,gigantyczna armia,w ktorej zolnierze chodza bez butow i z karabinami na sznurkach.Putin moze sobie trabic o wielkim zwyciestwie,w ktorym zagarnal jeden polwysep i jedna baze wojskowa,ale prawdziwa wojne przegralby z kretesem.
  Z Putinem negocjowac sie nie da,bo on nie mysli i nie postepuje racjonalnie.Sadze jednak,ze dosyc racjonalnie postepuja nowe wladze Ukrainy,nie angazujac sie w konflikt.Krym to wiecej klopotow niz korzysci.Zamieszkany w wiekszosci przez nielojalna i zsowietyzowana ludnosc rosyjska,z rosnacym problemem Tatarow,bez zadnego przemyslu i zasobow naturalnych,jest Ukrainie zbedny.Rzad ukrainski powinien sie skupic na ‚ukrainizacji’ kraju i pozbyciu sie prorosyjskiej ‚piatej kolumny’,a Putin niech sie tym Krymem udlawi.

 10. Aha, jest coś ciekawszego: Ministerstwo Prawdy (IPN) umorzyło śledztwo w sprawie (nieudanego) zamachu na Słońce Wadowic (tego z 1981 z jednym Turasem w roli głównej), co było oczywiste dla każdych normalnych ludzi jeszcze przed jego rozpoczęciem. Ale co się chłopaki najeździli po świecie, nagadali w wywiadach, ponapisywali i zarobili (czytaj: przerżnęli publicznej kasy), to ich i nikt im tego nie odbierze.

 11. Jeśli Rosja wraz ze swoją produkcją, nauką, ziemiami i zasobami to tylko „stacja benzynowa udająca panstwo”, to gdzie jest Polska? Na tym tle zaczyna wyglądać jak kruchta pełna żebraków, obawiam się, czarna dziura z deficytowym węglem i krzyżem na górze. Propaganda Sławomirskiemu przysłoniła całkowicie świat, choć sama tak prześmiesznie goni w piętkę. A przecież Polacy powinni kibicować Putinowi, bo stokroć straszniejszy będzie świat pod panowaniem amerykanskiego hegemona pozbawionego nawet namiastki przeciwwagi.

  Proszę zauważyć, że i tutaj mamy do czynienia z czystą propagandą. Ani śladu merytorycznej próby przywołania jakiś kłamstw Putina, tylko liturgiczny, antyputinowski tekst. Odbębnienie pańszczyzny. Produkcyjniaka trzeba napisać i można zająć się swoimi sprawami. Nie mam tego gospodarzowi za złe. Kiedyś trzeba było wysmarować banał o rewizjonistach, teraz poszczekać na Rosję i może walnąć jakiś panegiryk na cześć PanaJawła. Takie czasy.

  Bo jeśli naprawdę Putin kłamie i na Ukrainie złapano jego agentów z rosyjskimi paszportami i legitymacjami KGB w kieszeniach, czy co tam donosiła ostatnio tryumfalnie polska prasa, to Putin i jego służby specjalne są zwyczajnymi kretynami, których średnio inteligentny przedszkolak czapką nakryje. Tak czy inaczej nie ma się czego bać!

 12. Szanowny Panie Saurom

  Nie rozumiem panskiej tesknoty za totalitaryzmem. Jesli panu tego totalitaryzmu brak prosze sie udac do najblizszej placowki Watykanu. Tam otrzyma pan sadomasochistyczny serwis za ktorym pan teskni. Moze tez pan wyemigrowac do skansenow totalitarnej panstwowosci i przezyc to raz jeszcze. Marzy mi sie silna i demokratyczna Rosja zapelniona noblistami i artystycznymi geniuszami. Tak nie jest. Wladze objal tam krwiozerczy satrapa wychowany przez KGB. Geniuszy i noblistow brak.

  Slawomirski

 13. Szanowny Panie camel

  Putinowi kibicuje Kibic.
  Polacy kibicuja Polakom.
  Pan powinien kibicowac swoim.

  Slawomirski

 14. Szanowny Panie ?

  Nie podoba mi sie panski jezyk uzyty do okreslenia Turka.

  Slawomirski

 15. Do czego to doszło!?! Zgadzam się z Wielbładem!!!

 16. Panie Sławomirski.
  No cóż, wślizgiwanie między pośladki amerykańskich senatorów rzuciło się Panu na mózg. Straszny widok bo są tak tłuste, że wycisnęły resztki rozumku. Powoływanie na Hitlera to typowa taniocha umysłowa. Daruj sobie Panie amerykańska piąta kolumno.

  P.S. Tak się jakoś zrobiło, że dzisiaj jedni argumentują a drudzy wyzywają, obrażają i insynuują. Wygląda tak, jakby najchętniej zaczynali od rozstrzeliwania. Oczywiście w imię demokracji i wolności Zachodu. Jakby nie chodziło o NSA, TTIP, Keystone XL i zielone papierki.
  Szkoda, ale moja ocena Sławomirskiego to tylko riposta a nie głos w dyskusji.

 17. Putin, zdecydowanie najwybitniejszym politykiem XXI wieku !

 18. @Vera
  Ty zas,Vero,jestes zalosna hipokrytka.Wyzywanie,obrazanie i insynuacje to wszak twoja specjalnosc.Podaj jeden ARGUMENT przeciwko slowom Slawomirskiego.Nie potrafisz?Nic dziwnego,brak ci do tego inteligencji.Coz,mozesz dalej pelnic role ‚pozytecznego idioty’ Putina.Jako ze analogie historyczne sa cenne i uzyteczne,z przyjemnoscia ci przypomne,ze ‚pozyteczni idioci’ wielbiacy Stalina pierwsi poszli pod pluton egzekucyjny,gdy ich wodz zdobyl juz pelna wladze.Czego i tobie serdecznie zycze.

 19. Kowalczyk oczywiscie nie wie w jakim kraju zyje. W Republice Klamstwa. Tak Zakowski nazywal Polske kilka lat temu w Polityce. Artykul jest na pewno w archiwach.

  Zakowski oczywiscie ma racje co nie przeszkada mu klamstwu sluzyc. W sprawie Urkainy i ostanich 25 lat histori Polski publikowane sa tylko klamstwa, wypaczenia a niewygodne oczywistosci sa omijane. Na tej podstawie zostlo juz zaszczute co najmniej jedno pokolenie polakow. Skutki tego beda tragiczne.

  A tak zagranica widzi Polske, Ukraine i Wschodnia Europe. Paskudni wasale i tyle. http://www.globalresearch.ca/the-kiev-putsch-rebel-workers-take-power-in-the-east/5380866

 20. Pisze autor o nakręcaniu się przemocy; a kto niedawno do tej przemocy podżegał? Jak zresztą wszędzie tam, gdzie zachód „wprowadzał” demokrację?
  Wtedy to byli bojownicy o wolność i demokrację, dzisiaj są to ruscy terroryści.
  Mnie frapuje jedno, jak długo nienawiść do ruskiego będzie w nas trwać?
  Bo co Putin, czy generalnie współczesny ruski zrobili Polakom, że ci ich tak nienawidzą? Niemcy też mieli Hitlera, jak ruscy Stalina, a Niemców, którzy więcej złego nam zrobili nie nienawidzimy – w czym tkwi problem?
  Czasami sobie myślę, że jak zwykle w naszych kompleksach; Putina zna cały świat, o naszym Tusku mało kto słyszał – Rosja ukradła nam to, co nam się należało – tak nam podpowiada nasz narcyzm.
  Blisko 70% Europejczyków o Tusku nie słyszało. Jak tak może być?

 21. W moim wyobrażonym świecie bohaterowie rozmawiają elegancko, na przykład tak:

  „-Ty stary oszuście, tatuś miał być jak nowy, a ja widzę, że on jest tylko przypudrowany.
  Wtedy mistrz powiedział te gorzkie słowa. Słyszeli wszyscy, którzy przyszli tego dnia pogrzać się przy cudzym szczęściu i wypić kropelkę darmowej wódki.
  – Mesje Bencjon, ja słyszałem o panu same dobre rzeczy. Pan jest mądry  człowiek, pan nie powie na czarne: białe, na białe: czarne. Pan wie, że dobry Bóg dał człowiekowi ręce, żeby robić z jabłka marmoladę. Ale jabłko z marmolady potrafi zrobić tylko Bóg. Nowy tatuś to jest rzecz poniekąd niemożliwa, on by się musiał drugi raz narodzić”.

  W tym wyobrażonym świecie znający się na języku będzie mówił o języku, z którego od pierwszego „aaa!” i potem „mama” – budowany jest przez otoczenie wewnętrzny świat człowieka. Powie też o tym, że język jest narzędziem obróbki tego świata przez wszystkie bez wyjątku ideologie.
  Znający się na pasożytach powie o wpływie kleszczy na psychikę, zwłaszcza poprzez wywołanie zapalenia blogów mózgowych.
  Znający się na pieniądzu powie o pieniądzu lub sobie powie, że czas to pieniądz i w ogóle na blog nie przyjdzie – ten jest najbardziej logiczny.
  Znający się na teorii poznania powie, że w poznaniu nie ma spraw małych i dużych: dla badacza kleszczy kosmosem poznawczym jest kleszcz, dla językowca – mała i duża litera, dla ekonomisty – funkcjonowanie prawa podaży i popytu na wolnym rynku zniewolonym przez monopolistów.

  I oni by to sobie elegancko do uszu powiedzieli, gdyby blogi były dobranym, a nie przypadkowym towarzystwem. Gdyby były jak w życiu prywatnym, w którym człowiek spotyka się po fajrancie tylko z tymi, z którymi się chce spotykać.

  W blogowym towarzystwie przypadkowym jeden wpadnie na dwa słowa, posłucha, powie: – Masz rację/nie masz racji.
  I wywodzi grzecznie, czemu jego zdaniem ma lub nie ma.
  Moje im uszanowanie – nielicznym jak grzyb rycerzyk ozdobny.

  Drugi wypada z widłami zza obory, powiada zamiast „dzień dobry”:
  – Puknijcie się w łepetynę. Bardzo ważny temat – dużą literą czy małą! A co to ma do rzeczy?
  Zaczyna od inwokacji, nie od wyłożenia racji bez personalnego wstępu, bez wdeptywania przedmówców w glebę, bez mniej lub bardziej wyszukanych inwektyw.
  Kto zaczyna, tego wina.
  Pospolite to jak przytruwająca olszówka.

  Poznawczą (dla mnie) wartość blogów widzę nie tyle w ich wiodących tematach, ile przede wszystkim w komentarzach, w pigułce podanej na tacy, z czego się składamy jako Polacy. A składamy się z „Jacy tacy”, narcyzi, nieotwarci na dialog, na poznanie, silnie emocjonalni. „Co złego, to nie ja” – inaczej mówiąc: przyczyna moich, narcyza, bluzgów, mojego chamstwa nie jest we mnie, w mojej osobowości, ale w złym i głupim świecie, w was, krótko mówiąc, chamy jedne. Tego, że jeden w tych samych okolicznościach bluzga, drugi – nie, czyli że osobowość pierwsza decyduje o zachowaniu, a nie świat, narcyz z racji swego narcyzmu już nie widzi.

  Tylko ileż można z zapałem dokonywać tych samych obserwacji. Idź ty, Stanka, kotowi w duppa. Jadymy na ta ryba.

 22. Duże czy małe.
  Panie Pieczul
  ”Puknijcie się” było wpisane u p. Makowskiego i zajęło jeden wers .
  Pańska tyrada na tenże temat //jeden z wielu tam poruszonych// zajęła chyba ponad 40 //czterdzieści// w dodatku przedrukowanych do blogu p.Kowalczyka – przez pana.
  Jest jeszcze w Polityce kilkanaście blogów czekających na powtórzenie Pańskich światłych komentarzy na temat elegancji w korespondencji i blogowaniu.
  Jeśliś znalazł w mych wypowiedziach BLUZGI to prosiłbym o przytoczenie.
  O reszcie argumentów nie bedę się wyrażał.
  Uklony – eleganckie oczywiście

 23. zly
  10 maja o godz. 0:14

  Oj odezwał się kolejny obłudnik Putin łamie porozumienie i to jest zbrodnia niesłychana skoro to jest zbrodnia niesłychana to jak w takim razie potraktujesz Kosowo. Zgodnie z zawartym porozumieniem miało pozostać częścią Serbii i co zrobił wielki brat USA od samego początku łamał porozumienie. Mówisz, że Rosja Putina jest podobnie jak Rosja carska kolosem na glinianym nogach z żołnierzami bez butów i karabinami na sznurkach i że przegrałaby prawdziwą wojnę. No cóż taką wojnę mieliśmy w 2008 roku z Gruzją, której armia była szkolona przez amerykańskich doradców i jaki był wynik czy Rosjanie zostali pogonieni aż pod Moskwę. Nie było dokładnie odwrotnie to Gruzini pierzchali aż pod Tbilisi i jedynie dzięki temu, że Sarkozy poleciał do Tbilisi i Moskwy żeby negocjować rozejm Rosjanie nie wkroczyli do Tbilisi. A teraz przejdźmy do Czeczenii jaki tam jest wynik terroryści zostali wykurzeni a władzę sprawuje Kadyrow, który jest prorosyjski.

  Skoro twierdzisz, że Rosja jest glinianym kolosem to w takim razie dlaczego Asad jeszcze jest w Syrii u władzy w końcu tzw. rdzenni Syryjczycy a w rzeczywistości rozmaita zbieranina najemników od Czeczenii po Tunezję powinna go obalić. A tak liczyli, że pojawi się tam armia amerykańska dlaczego tak się nie stało ot po prostu Putin wysłał flotę i pojawiła się możliwość że może dojść do wojny z Rosją. Jaki tchórz z tego Obamy a moze nie miał przy sobie doradcy Złęgo który przecież powiedziałby mu, dalej Barack walnij rakietkami w te krypy rosyjskie w końcu Rosja to kolos na glinianych nogach.

  Sławomirski proszę mi konkretnie podać przykłady tego totalitaryzmu w Rosji. Czy przedstawiciele Jabłoka giną w obozach koncentracyjnych? A moze za totalitaryzm uważa pan wprowadzenie ustaw zgodnie z którym fundacja lub gazeta czerpiąca fundusze z zagranicy musi podawać, że jest obcym agentem. No cóż w takim razie również wielki brat z USA powinien być również określany jako państwo totalitarne tam też obowiązuje podobne prawo. A może za totalitaryzm uważasz to, że przykrócono oligarchom nie mogą już tak kraść jak za Jelcyna a jednego z nich Chodorkowskiego posadzono do więzienia.

 24. I stało się. Nowe czasy wymagają nowych wyzwań. Czas odstawić ateuszowskie pięknoduchostwo i zabrać się do konkretnej, propagandowej roboty.
  I zmienić nazwę blogu na – może „Wyznania Wyznawcy”?

 25. @Slawomirski
  To juz 70 lat nieustajacego skowytu o niesprawiedliwosci jaltanskiej. To juz 70 lat skowytu za utraconymi Kresami wschodnimi. to juz kilkadziesat lat twego skowytu.

  Okazja bys cos konstruktywnego zrobil.. Jest przeciez okazja. Ukraina sie rozpada. To okazja by odbic umilowane Kresy. Rozebarac braci banderowcow. Okazja by powtorzyc historie. Polska juz uczesticzyla w rozbiorze Ukrainy w 1921. Po taktacie Ryskim. Teraz za drugim razem bedzie latwiej. Doswiadczenie juz jest.

  Organizuj kawalerie wypsazona najnowszy sprzet, kapellanow i relikwie jana pawla, przeciez swietego. I jazda na podboj Kresow zamiast zamulac ten i podobne blogi. Zyrynowski wskazuje Roasja bedzie w tym wspolpacowac. Masz wiec w Rosji sojusznika. Wez tabletki na rusofobie.

 26. Brawo Panie Sławomirski….niektórzy dyskutanci jak żyjące „pamiątki” po sołdatach idących na Berlin.

 27. jak dotąd najbardziej zyskali chyba puczyści z majdanu którym tak się spieszyło do objęcia władzy że nie wytrzymali do terminu wyborów na które sie sami zgodzili, a teraz biedacy żalą się że ktoś wykorzystuje ich metody do walki z nimi

 28. „Jak rozmawiać z kimś, kto bezczelnie, w żywe oczy kłamie?
  Jacku, kogo ma Pan na myśli i jakie kłamstwa?
  Dopiero dzisiaj oglądałem zdjęcia masakry w Odessie i przypominam sobie jak władze w Kijowie natychmiast po wydarzeniach opublikowały komunikat że ofiary to rebelianci z Rosji i Mołdawii (bodajże jeden Ukrainiec). Co za sprawność, co za laboratoria, odczytujące paszporty z popiołów. Przydadzą się tacy w UE, do kompletu „niebiańska sotnia”, oj ci to potrafią wysyłać nieprawomyślnych do nieba, też się przydadzą.
  Redaktorze, dołączył Pan do swoich kolegów , choć po pańskiej siwej głowie spodziewałem się więcej mądrości.
  Kompletne zaczadzenie.
  Dziennikarze, czy nie zdajecie sobie sprawy, że bezkrytyczne popieranie tylko jednej strony konfliktu, prowadzi do takich właśnie zbrodni?
  Wasze bezrozumne wspieranie puczystów z Majdanu już doprowadziło do bezpowrotnego podziału Ukrainy.
  Czy o to wam hipokryci chodziło?
  Kiedyś okrojona Ukraina złoży Warszawie podziękowania za wsparcie rewolucji.
  „Gorące” podziękowania. Oj, oni potrafią dziękować.

  Stefan -agent Putina.

  P.S. Po zobaczonych obrazach i relacjach kolegi z Odessy pragnę zostać agentem Putina.
  Tak na wszelki wypadek żeby mnie nigdy nie pomylono z agentem z Warszawy lub z Kijowa.
  Dla informacji. Koleś do tragedii był za Ukrainą. Zgadnijcie, za kim jest teraz?

 29. TELMACH.
  Dzięki tym ” sołdatom”, możesz dzisiaj pisać głupstwa w języku polskim a nie niemieckim, pod warunkiem że twoi ojcowie wcześniej , jako podludzie, nie odeszli by kominem.
  Czy anty rosyjskość musi być zawsze związana z anty myśleniem?
  Stefan -agent Putina.

 30. Szanowna Pani Vera

  Keystone XL jest kanadyjskim projektem majacym udostepnic rope z piaskow bitumicznych na swiatowy rynek poprzez rafinerie w Zatoce Meksykanskiej. Obecnie kanadyjska ropa jest o $20 tansza co jest na reke Amerykanom. W momencie dotarcia do rafinerii w Zatoce Meksykanskiej osiaga cene swiatowa. Byc moze tutaj tkwi klucz do zrozumienia braku decyzji Bialego Domu w sprawie XL. Rosje mozna zniszczyc gospodarczo bardzo latwo zalewajac rynek swiatowy surowcami energetycznymi. Konsekwencja destabilizacj Rosji jest cierpienie jej ludnosci. Nikt normalny tego nie chce. Putin jest psychopata ktory doprowadzil do cierpienia dziesiatkow milionow ludzi. Rosjanie musza to zrozumiec. Rosjanie musza zrobic z nim porzadek.

  P.S.
  Na gorace dni i goraca glowe polecam Miller Highlife the champagne of beers z Milwaukee Wisconsin albo wode Perrier w podobnej objetosci.

  Slawomirski

 31. Szanowny Panie telemach

  Tlumaczenie sklerotycznym staruszkom i starcom ze „to se ne wrati” i ze Jaruzelskiego, Urbana i Passenta nalezy publicznie tepic dla wiekszego wspolnego dobra jest mission impossible na blogu Polityki.

  Slawomirski

 32. Szanowny Panie axiom1

  Skoro panu sie w Polsce nie podoba prosze z niej wyjechac. Mi sie tam nie podobalo i wyjechalem w 1981 roku. Prosze sprobowac szczescia u Putina. Zmienic alfabet lacinski na cyrylice. Chodzic na spacery po bulwarach w Moskwie. Pic samogon i tanczyc czastuszki z pieknymi Rosjankami.

  Slawomirski

 33. @Slawomirski 18.20

  Czy to ma byc odpowiedz na moj post z 13.09 ?

  Nienawistniku rusofobie, pokazujesz ze jestes invalida intelektulanym. Z brakiem odwagi walki o umilowane kresy. Wypadalo be sie wiec zamknac i podziekowac Stalinowi za Jalte i nie tylko.

 34. Szanowny Panie Saurom

  Totalitaryzm w Rosji Putina to:
  1. trzymanie wladzy przez Putina
  2. wojny
  3.morerstwa polityczne w Roski
  4.zamordowanie Litwinienki w Londynie
  5.zamach bombowe w budynkach mieszkalnych
  6.okradanie zachodnich inwestorow
  7.brak praworzadnosci w Rosji
  8.imperialistyczna polityka zagraniczna

  Slawomirski

 35. Szanowny Panie axiom1

  Tyklo bardzo zla osoba chce wony. Pan jest taka osoba.

  Slawomirski

 36. @Slawomirski.
  Jestes takim samym dupkiem i tchorzem jak Passent. Passent rowniez wypedzony z Kresow teraz wspiera banderowcow. Towarzysz Prawin wstydzi sie za niego w swoim grobie.
  Twoj skowyt na Jalte jest gowno warty. Albo ty tchorzu chcialbys zeby dzieci innych ludzi walczyly o ‚twoje’ umilowane Kresy.

 37. Ja chciałbym się tu odciąć od wszystkich wzajemnych personalnych przytyków dyskutantów na tym forum, i odnieść wprost do tekstu, otóż nie do końca jest prawdą, że Europa jest słaba fizycznie, a tylko gada, podczas gdy cwaniak „świadom swej siły”. Jeszcze jest w grze czynnik amerykański, choć zapewne mają oni oczy już na wszystkie strony rozbiegane jeśli chodzi o problemy tego świata, ciekawy artykuł USA vs Rosja vs Chiny Łukasza Wójcika w ostatniej Polityce. Ta słabiutka UE jest tymczasem de facto największą światową potęgą _gospodarczą_, i póki co nie umie tego jakoś wykorzystać, ale może się nauczy, kto wie. Znakomity na ten temat artykuł Roberta Krasowskiego w ostatniej Polityce też.

 38. http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1578823,1,obama-musi-wypracowac-nowa-polityke-zagraniczna.read

  1. Obama musi wypracować nową politykę zagraniczną

  http://www.rp.pl/artykul/1108225.html?p=1

  2. Ameryka potrzebuje samodzielnej Polski

  dwa swietne arytkuly, czytac i przemyslec, potem jak w polskim zwyczaju: prowadzic dyskusje = obrzucac sie blotem.

 39. Szanowny Panie axiom1

  Prosze pisac cyrylica wtedy teksty trafia do tych co za nie placa.

  Slawomirski

 40. Predzej czy pozniej Putin wystapi w charakterze obroncy chrzescijanstwa i zachodniej cywilizacji ..
  Cywilizacji doprowadzonej do upadku przez zydowski liberalizm ktory zaserwowal nam multi kulti, entuzjazm dla mniejszosci seksualnych, odwrotna dyskryminacje i najazd nielegalnych imigrantow z krajow trzeciego swiata ..
  Tak przynajmniej powie..
  Paradoksalnie byly oficer KGB ma doskonale szanse na reprezentowanie bialego pracujacego mezczyzny – ojca rodziny na wschodzie i na zachodzie, ktoremu od lat akademicy i intelektualisci wszelkiej masci wbijaja w glowe ze jest smieciem, odpowiedzialnym za wszelkie zlo w historii..
  Wsrod bialych Amerykanow, Putin okazac by sie mogl bardziej popularny anizeli Obama czy pani Clinton ..
  Wsrod bialych Francuzow – pobilby Hollande na glowe..
  Bo to co nas w Putinie najbardziej denerwuje to nie to kim jest, a to ze nie urodzil sie po naszej stronie ..
  Poki co Putin nie zdaje sobie calkiem sprawy z roli jaka moze tu odegrac ..
  Ale dajcie mu troche czasu a zrozumie i zdobedzie sobie na zachodzie piata kolumne – liczna, biala, meska i heteroseksualna ..
  Arabow, zydow i gejow zostawi zapewne opozycji ..

 41. Putin kłamie? To tak jak Tusk. Nawet sam przyznał po wielu latach, ze jest oszustem.

 42. Sławomirski proszę mi wskazać konkretnie ile to wojen wywołała w okresie od 1999 do 2014 roku Rosja a ile USA? O ile sobie przypominam również Putin doszedł do władzy w drodze wyborów a nie jak to gloryfikowani przez pana banderowcy drogą puczu. O jakich to morderstwach politycznych mówimy w Rosji o Politkowskiej sprawców skazano w sądzie. Proszę mi również przedstawić konkretny dowód, że to Putin podłożył Litwinience polon w końcu o ile sobie każdy wywiad dysponuje truciznami. Pisze pan o zamachach bombowych w budynkach mieszkalnych proszę przedstawić dowód, że to Putin jest odpowiedzialny. Skoro według pana jest to dowód na totalitaryzm to w takim razie również totalitarnym państwem są USA gdzie morduje się amerykańskich obywateli dronami Awlaki i jego syn oraz gdzie wysyłano koperty z wąglikiem. Proszę podać konkretny dowód okradania zagranicznych inwestorów. O jakim braku praworządności w Rosji mówimy czy Nawalny tak bardzo hołubiony opozycjonista leży w jakimś nieoznakowanym grobie o ile sobie przypominam jeszcze żyje. Proszę również o pokazanie jakiś konkretnych dowodów imperialnej polityki Rosji. Czy Rosja dokonała agresji na jakieś państwo pod pozorem broni masowego rażenia, której nie było, żeby w rzeczywistości zagarnąć ropę naftową? Czy Rosja próbowała uniemożliwić krajowi, który podpisał układy o nierozprzestrzenianu broni jądrowej i przestrzegał go wykorzystanie możliwości pokojowego skorzystania z energii atomowej? Czy Rosja zachęcała jakiś afrykański kraj, żeby dokonał napaści na inny afrykański kraj, gdyż w tym drugim kraju przejęła władzę islamistyczna organizacja?

 43. Szczęść Boże ! Szanowny redaktorze !

  Na kłamstwie trzyma sie cała polityka od zawsze. Nawet prawdziwe informacje ,wiarygodne stają się wtedy ,gdy są zdementowane.

  ;Jestem minimalistą: nie chodzi o czyjąś prawdę, czyjeś idee, chodzi o to, by jak najmniej ludzi zginęło;;
  Pełna zgoda.
  Szkoda ,że Ci zabici na Majdanie wcześniej nas nie pytali o zdanie.
  Ginęli za Europę !!!!! Ja pierdo….ę.
  Putina jednak trochę przycisnęli do ściany .To widać gołym okiem.

  Uwielbiam teorie spiskowe.Jedna z nich mówi ,że Putin ma guza mózgu.
  Jakiś czas temu odwołał nagle wszystkie spotkania i utykał na jedną nogę.
  Wczoraj wyraźnie dało się zauważyć Jego niepewny chód.
  Skupiał się na tym żeby dojść do krzesła.
  Może coś w tym jest ,ale życzmy Mu zdrowia bo jednak ,co by nie mowić o nim złego, to co prawda z małymi wyjątkami ,ale chroni świat przed swoim dzielnym narodem.

 44. Szanowny Panie Saurom

  Konkretnym dowodem odpowiedzialnosci Putina za smierc Litwinienki bylo niedopuszczenie angielskich sedziow do sprawcow tego mordu. Odbylo sie to z polecenia Putina. A Passent pisal wtedy ze Putin to demokrata.

  P.S.
  Przepraszam za krotka odpowiedz. Niebieskie niebo. Slonce. Kwitnace saguaro. Plus 35 stopni. Zimy melon i nimfa w basenie zmuszaja do niewirtalnego zycia.

  Slawomirski

 45. Slawomirski
  10 maja o godz. 22:23

  Proszę o jakiś konkretny dowód poza tym o sędziach może widział pan jak Litwinience Putin wsypał truciznę albo gdzieś podrzucił za pewne jest pan w stanie przestawić jakieś zdjęcie.

 46. Sławomirski,
  Spróbuj powalczyć o coś takiego, zawsze to lepsze od kartonowego pudła;
  http://themindunleashed.org/2014/05/ive-seen-people-turn-garbage-cool-stuff-absolute-brilliance.html

 47. Szanowny panie Sławomirski

  Z góry przepraszam za krótką komentarz do ostatniej wypowiedzi.
  Za wszystkie przestępstwa w Rosji albo dotyczących Rosjan odpowiedzialny jest Putin.
  W USA odpowiedzialny jest jakiś sierżant, kapral albo kryminalista.

  Co tydzień, może częściej, Obama podpisuje wyroki śmierci na domniemanych (!) terrorystów. Przy okazji zabijania, pociskami z Dronów, ginie drugie tyle ludzi, zupełnie nie domniemanych.
  Na Krymie nikt nie zginął, w Iraku 600 tys. ludzi.

  Czy wazelinę kupuje pan hurtowo?

  PS: Putin też nie jest moim idolem.

 48. @Saurom,@axiom1,@Vera
  Skoro tak uwielbiacie Putina,dlaczego sie nie przeprowadzicie pod jego rzady?Podobno w Moskwie jest pieknie o tej porze roku.

 49. Putin mówi prawde natomiast bezczelnie kłamie Zachód. Skąd to wiem ? Ano wiem i tyle.
  A teraz małe co nieco.
  USA odmowiło dokonania repatriacji 13 wojennych agentów CIA, którzy zgineli gdy ich helikopter strącili powstańcy pod Słowianskiem 2 maja. Zabici okazali sie pracownikami prywatnej wojennej firmy Greystone Ltd a zgodnie z niejawna zasadą, rząd USA nie bierze odpowiedzialności za najemników.
  Według informacji Ministerstwa Obrony Rosji, 2 maja 25 dywizjon przeciwlotniczy brygady Dniepropietrowskiej ukraińskiej armii, który przeszedł na stronę powstańców, zestrzelił 2 transportowe helikoptery Mi-17 produkcji rosyjskiej, należące do Ukraińskich Sił Powietrznych, które próbowały lądować w bazie wojennej „dowodzenia i nadzoru” CIA w strefie działań wojennych w Słowiańsku.

 50. @Saurom
  Co masz znowu z Kosowem?Jakis uraz personalny?I z Syria?Laskawie przypomne,ze ani w jednym,ani w drugim rosyjska armia nie bierze udzialu w konflikcie,co najwyzej udziela ‚wsparcia moralnego’ (i finansowego).Oczywiscie,ze rosyjska armia moglaby w kazdej chwili zdobyc stolice 4,5-milionowej Gruzji,tylko jak dlugo zdolalaby ja utrzymac?Ile ofiar pochlonelaby ciagla partyzantka i wojna podjazdowa?Armia Radziecka trzymala Kabul dziesiec lat,a i tak przegrala.W Rosji jest jeszcze troche racjonalnie myslacych ludzi,ale niestety,pozostaja w mniejszosci,do ktorej ty,saurom,sie nie zaliczasz.

 51. Jeśli chodzi o kłamanie to najbardziej kłamie ten artykul. Od Jugosławii, poprzez Afganistan, Irak, Pakistan, Jemen, Libię, Syrią i Ukrainę, agresorem jest USA i NATO. To przedstawiciele i media USA i NATO kłamią, odwracają kota ogonem, prą do wojny. To USA i NATO wykorzystują terrorystów i faszystowskie bojówki w celu obalania rządów w innych krajach. To USA i NATO robią jatki wszędzie tam gdzie rzekomo budują demokrację. To USA i NATO odmawiają narodom prawa do samostanowienia. To Rosja obstaje przy zasadach prawa międzynarodowego i pokojowej dyplomacji. Fakty to potwierdzają. Referendum jest podstawą demokracji i nie może być „nielegalne”. Przestańcie mącić ludziom w głowach! Przestańcie kłamać!

 52. spać patologia

 53. he, he, he, panie Kowalczu, robi pan konkurencje dla Kublika, Radziszewskiego i reszty cyngli Michnika

 54. przepraszam za błąd w nazwisku

 55. zly
  10 maja o godz. 23:18
  Widac ze dazysz do jednomyslnosci jak w PO, Jak w NSDAP, jak w Komunistycznej Parti Koreii Polnocnej.

  Nazistowska Polska jest twoja wizja gdzie tylko doskonale stwory rude i glupie jak dyktator Donek, myslace w identyczny sposob sie ostana.

 56. Spiegel – Ukraińska junta wspiera się najemnikami Blackwaters z USA .
  Po rzezi w Domu Związkow na bezbronnych ludziach i mordowaniu przez ukraiński reżim WŁASNYCH obywateli inaczej myślących , jakie szaleństwo amerykańsko/banksterskiej propagandy będziemy jeszcze plugawie wspierać ?
  Może , jeśli rezim kijowski wymorduje WSZYSTKICH swoich rosjskojezycznych obywateli , USA rzuci bombę atomową w odwecie na ROSJĘ (?!) . Paranoja !

 57. Slawomirskiemu , choć szkoda atramentu ! Rosja ma wyższe PKB per capita niż Polska i to po zapaści Jecynowskiej kiedy to rządził tak mile widziany przez Zachód pijany Jelcyn . Polska nie jest nawet stacją bezynową ( choć Rosja ma inne towary eksportowe WŁASNE ) , jest CZASOWĄ montownią i call center Zachodu !
  Przy okazji , większość nie uwierzy , zdebilona propagandą , ale największą dynamikę przyrostu PKB w naszej części Europy ma … Białoruś ! Tak , tak ! Przed dawnymi pribałtykami i Polską !!!

 58. Tak naprawdę , to W.W. Putin jest ostanią nadzieja słowiańskiej części Europy na godne przetrwanie , ochroną przed może ostatnią próbą rozwalenia Rosji i przejecia jej bogactw przez banksterstwo z US .
  Długich lat w zdrowiu mr. Putin !!!

 59. zly
  10 maja o godz. 23:40

  Pytasz się co z tym Kosowem a choćby z tego powodu, że tam złamano prawo międzynarodowe tacy obłudnicy jak ty i Sławomirski uważają, że jak USA najeżdża jakiś kraj odrywa jego część to wszystko jest w porządku. A gdy Rosja podejmuje działania w celu obrony swoich obywateli to oczywiście to jest zbrodnia niesłychana. Prawo podobnie jak dyplomatyczne umowy powinny być przestrzegane przez wszystkich. Skoro jedna strona ich nie przestrzega to dlaczegóż to druga strona ma je przestrzegać. Chyba, że uważasz że to jest całkowicie w porządku w porozumieniu w Genewie napisano, że wszystkie nielegalne oddziały miały zostać rozbrojone czy banderowcy się rozbroili nie.

  Piszesz, że skoro tak uwielbiam Putina to niech się osiedlę w Moskwie. No cóż mam także dla ciebie propozycję skoro twierdzisz że armia rosyjska jest słaba to w takim razie proponuję ci udaj się na Kaukaz i przekonaj się na własnej skórze. Pijany sołdat sprzedający swoje uzbrojenie jak to było za Jelcyna to już przeszłość. I im szybciej ty oraz inni potrząsający szabelkami przyjmiecie to do wiadomości to tym lepiej.

 60. Panowie , ten @ slawomirsky NIGDY się nie zmieni , nawet po konkretnych , jasnych pytaniach @Sauroma ! Odpowiedż na nie jest oczywista , tak jak oczywisty był pucz w Kijowie , bandytyzm rezunów i nieprawdopodobnie delikatna reakcja milicji .
  @Slawomirsky ma tak silnie zaburzoną świadomość jak owa matka w nowosądeckiem . Dotąd wierzyła znachorowi i głodziła dziecko aż zmarło !

  Te pytania jednak powinno się postawić naszemu rządzącemu reżimowi i głównym (gównym ) mediom na jego usługach . Mam nadzieję że kiedyś ich ROZLICZYMY !
  Popsuliśmy sobie stosunki z Rosją i przyjazną nam częścią rosyjskojęzyczną na wschodzie Ukrainy !
  Jedna z kobiet powiedziała do kamery – kiedy słyszę Polska to mnie trzęsie !
  Mnie też na „nasz ” rząd i jego zidiocenie . BO zostaniem ze skłóconą zbankrutowaną zach. Ukrainą na plecach a przepadną nam dobre stosunki z bogatą Rosją . Ale zidiocenie naszych (?) władz było już widać , kiedy odrzucili w Sejmie proponowaną przez Partię Regionów Janukowycza uchwałe o ludobójstwie !
  Rechot historii jest taki , że napluliśmy na wyzwolicieli a idziemy pod rękę z rezunami – mordercami Polaków !
  Aby to zmienić , powinna wynieść się cała generacja konspiry – od Michnika , poprzez Tuska , Komorowskiego po Kaczora i Macierewicza !
  Dokąd to nie nastąpi – KICHA !!!

 61. Sławomirski i S-ka
  Ach wyjaśniły się ostatnie sukcesy ludu Ukrainy, którego zbrojne ramię odnosi sukcesy na wschodzie. Okazuje się, że to 400 amerykańskich najemników ze sławnej firmy Blackwater (dawna nazwa) pomaga bezinteresownie. Firma sławna z mordowania cywilów w Iraku. Te doświadczenia teraz się przydają.
  Połączmy to jeszcze z zestrzeleniem amerykańskiego drona nad Krymem. Dron pochodził z jednostki wywiadowczej stacjonującej w Bawarii w Niemczech. Jednostka miała 18 dronów, które stały się sławne, kiedy jeden z nich zwariował i latał tuż nad domami w mieście wzbudzając strach aż burmistrz musiał zadzwonić żeby przywołać przyjaciół do porządku.
  W marcu tego roku jednostka została przeniesiona na Ukrainę. Wiadomo nawet gdzie stacjonuje, ale po co o tym pisać.
  A najpiękniejsza jest mapa z podpisem: Musimy się bronić bo Rosjanie przesuwają swoje terytorium coraz bliżej naszych baz wojskowych.

  I tak to wygląda agresja Putina panie Sławomirski.

 62. FLY.
  Absolutnie masz racje , tylko problem jest jeszcze poważniejszy. Jakaś irracjonalna anty rosyjskość poszła tak daleko, że żadna zmiana rządów niewiele tu zmieni.
  W jakimś szaleńczym korowodzie megalomani i hipokryzji straciliśmy ostatnie autentycznie lubiące nasz słowiańskie narody , Serbów ,Chorwatów ,Rosjan, Słowaków a i tak było tego niewiele. Czasami zastanawiam się skąd my mamy tą umiejętność z przyjaciół czynić sobie wrogów.
  Jest to trudne do ogarnięcia rozumem.
  Pozdrawiam.

 63. Tak w ogóle , to uważam , że Putin jest wyjątkowo łagodny i ( oczywiście to rozważał ) stracił pewną okazję . Po rzezi w Domu Związków w Odessie , gdzie byli też ludzie rąbani siekierami i zabita kobieta w ciąży ( widać na filmie ) powinien czym prędzej wyprowadzić „ograniczoną odpowiedż ” przeciw siłom zbrojnym reżimu kijowskiego . Tak zawsze robi Izrael i USA .Czyli państwa „niosące pokój ” . Ba , USA nawet wszczynają wojny za takie rzeczy . Wszak byli to niewinni cywile ! Ja posłałbym jak nic klucz SU 35 i zniszył rezunom trochę sprzętu !

 64. Co do wysokości PKB per capita:
  http://pl.tradingeconomics.com/country-list/gdp-per-capita
  Polska 10569.78 USD
  Rosja 6834.00 USD

 65. zly
  10 maja o godz. 23:18
  Wpis godny przedszkolaka bawiącego się w piaskownicy psimi kupami.

 66. FLY
  11 maja o godz. 10:49
  Choćbym siebie czytał. Podpisuję się oburącz.
  To samo dotyczy wpisu z 11.26

 67. Do autora
  GDP World Bank 2013:
  Poland – $22,783
  Russian Federation – $23,589

 68. Panie Kowalczyk , chwała Panu , że puścił moje posty . U Passenta a zwł. Szostkiewicza takie posty nie przechodzą ! Red. Sz. nazywa takich myślących „agentami wpływu ” – co kazało jednemu z piszących zmienić nicka na „agent wpływu ” . Uwierzy Pan , że 09.09 u Passenta 3 x (!) zdjęli mi post w którym życzyłem Rosjanom wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Zwycięstwa ! ( i W.W. Putinowi też )
  Co do PKB . Już daję link do fachowego blogu ( są pewne rozbieżności ) co do PKB Rosji i Polski . pzdr.
  Co się tyczy zaś wybitnego wzrostu Białorusi to jest ona wycinana u nas z zestawień , dane są ( zachodnie ) na portalu Forsal . Jak znajdę prześlę linka .
  W pierwszym dodatkowo sonda kto robi zamęt . Rosja czy Ukraina – 80 % że Ukraina i to wspierana przez Zachód !
  Są też fajne komentarze . Tekst z 06.05 tyt. O ukraińskim kryzysie i unii energetycznej – Szcześniak obala bzdety wyborcze Tuska o „unii gazowej ” która jest sprzeczna np. z traktatem lizbońskim .
  http://szczesniak.pl/2648
  Teraz PKB
  Ponieważ się nie otwiera na niebiesko . Jest to blog Szcześniaka , fachowca od ekonomii i gazu a temat taki : PKB Rosjanie nas wyprzedzili
  http://szczesniak.pl/2518
  z 23. list. 2013 r.
  Są to dane BŚ .
  Życie nas zaskakuje . Ja też zgodnie z sączącą się dziką propagandą obecnego reżimu sądziłem , że Białoruś ma prze….ane ! A po pobycie tam , a zwł. przeczytaniu danych jestem pozywtywnie zaskoczony i to JAK !
  Batka ma łeb większy niż konspira po historii nami rzadząca !!!
  Białoruś , ma taki standard życia jak Skandynawia w l. 70-tych !
  Nie ma tam oligarchów , mają nierozkradziony majątek ( stą ataki na nich ) , czysto , schludnie . Gazety i programy z zachodu dostępne ! Radzę poszukać artów. lub pojechać !

 69. błąd mój – życzenia oczywiście 9 MAJA , a nie 09.09 . Dwa dni temu !

 70. Po przesłaniu otwiera się jako link. Więc prościej .

  Co do parszywej propagandy to Żołnierz Wolności był wzorcem prawdy przy obecnej . Jest to coś NIEPRAWDOPODOBNEGO i PLUGAWEGO !
  Poza dowodami cyt. przez @axioma i @sauroma . Proszę zwr. uwagę na początek zadymy w Kijowie .
  1. Kto i za czyje pieniądze siedzi przez 3 ZIMOWE miesiące na placu !
  Jak ktoś zauważył , normalni ludzie ida spać do domu ! Tak jak na początku na wsch. Ukrainy .
  2. Milicja ukr. była BRUTALNA (?)- a widzieliśmy bandyckie ataki łomami , kamieniami i kokt. Mołotowa na milicję , która zamiast strzelać gumowymi kulami robiła tzw. żółwia z tarcz .
  3. „Pokojowy” demonstrant wali ładowarką w drzwi bud. rządowego !
  W takim USA po 30 sek. byłby zabity przez snajperów . Tu nic !
  4. Potem „pokojowi” palą gmach związków z kilkuset milicajantami na piętrze ! Nasze media „gówne” ciągle trują o „pokojowych demonstrantach ” a to stare wołyńskie tradycje zastosowane potem w Odessie !
  5 . Prawy sektor – rezuny . Ależ skąd , ich nie ma ! To cudowna młodzież !? Ujawinia się , że są , kiedy trzeba ośmieszyć małego człowieczka Kaczora , stojącego na tle flagi banderowskiej !
  6 . Więcej mówi sie o rezunach , kiedy siły reżimu Jaceniuka zabijają niejakiego „Białego ” . Okazuje się ( ale krótko to idzie ) , że to bandyta a rezuny przez cały czas miały broń i rządziły jak banda w hotelu Dnipro w którym to mieszkali !
  Ba , raz nawet RANO widziałem w TVN 24 a nie Rossija 24 , jak dziwki pobudzały chucie Białego kopiąc go po twarzy(!) aby miał chęć !

  Konkluzja pobudza mnie do wymiotów , zwł. po zdjęciach pomordowanych w Odessie przez rezunów i kiboli , przy aprobacie k… Tymoszenko , cudownie ozdrowiałej ( pamięta Pan cyrki UE przez Coxa i Kwacha ) popierającej w pełni RZEŻ !
  Uderza nędzne milczenie naszych mediów !
  Ale , czego wymagać od państwa (III RP ) czyli POPiSU , kiedy negocjacje ws. Funduszu Kościelnego ( który już nie powinien istnieć ) wyglądały tak:
  Miało być 0,1% odpisu na Krk ! Krk chciał 0,3% . Normalnie , w targach biznesowych ( pomijając jego bezprawnosć wobec zwrotu mienia Krk ) byłoby 0,2 % . Noż k…a logiczne !
  Ale nie „nasza” była konspira daje …0,5 % !!! I Jeszcze ma coś dorzucić !!!
  Więc mnie rzuca po pokoju , choć wolałbm córk widzieć jednak w kościele . Nie za często , niż „klubującą ” z dragami i przypadkowym seksem .pzdr.

 71. Ze statystyką nie jest tak prosto i każdy może sobie wybrać co mu pasuje przykładowo Wikipedia podaje PKB per capita
  http://pl.wikipedia.org/wiki/PKB_per_capita
  zdecydowanie inne niż te które znalazł autor bloga.
  chris 11 maja o godz. 12:35 znalazł jeszcze inne dane blizsze jednak Wikipedii
  Jedno jest jednak faktem za Putina w Rosji się poprawiło i to ma wielki wpływ na jego pozycję .
  Ktos znalazł na forum taką informację na temat redaktorów – cytuje z pamięci ” nam nie płacono za podawanie prawdziwych informacji i myśmy swe zadanie dobrze wykonali”
  I tu jest kwintesencja. Panowie redaktorzy piszą pod politykę bieżącą i stąd takie kuriozalne artykuły jak to Kurski powiedział dla ciemnego ludu co wszystko kupi.

 72. Stefanie 57 , ta niechęć była b. znikoma i zanikała (!) . Rozpoczęła się po klęsce SLD spowodowanej kreowaną aferą Rywina . Facet poszedł siedzieć za MÓWIENIE o łapówce ! Znamienne , że własnie przedawniła się sprawa Bagsika/Gąsiorowskiego . Podobnie nie miały finału w pudle sprawy innych , kradnących masowo majątek PAŃSTWA !
  Potem zaczęły fortissimo grać siły porabanej prawicy . Michnik przepadł przez aferę Rywina , bo wczesniej nieformalnie rządził , ale Polska też ! Głosowali za IPN wspólnie , potem powstała religia smoleńska , przy biernej postawie Tuska , nb. oskarżanego o wspóludział w zabójstwie !!!
  Nasi rządzący mają do Rosji podejście patologiczne . Resentyment z czasów konspiry ( chociaż ja byłem , a nie mam ) . Część z nich brała zresztą kasę z CIA za swoją działalność .
  Odwrócić można wszystko . Np. antypatię do Niemców odwrócono , pisząc tylko dobrze !
  Co do Rosji to stracimy gospodarczo . Ale POPiS ma tak w stos. do Rosji , jak skorpion w chińskiej bajce .
  Otóż skorpion tonął w czasie powodzi . Spotkał żółwia błotnego.
  Prosi – żółwiu , przewież mnie przez wodę , bo utonę .
  Na to żółw – ale ty mnie ukąsisz ! Ależ skąd , zapewnił skorpion .
  W połowie wody skorpion dziabnął żówia . Na bezbrzeżne zdziwienie zółwia – że obaj utoną , skorpion rzekł – natura jest silniejsza od rozumu !!!

 73. @Bojarze_putny – i masz 100% racji . I ja się przyłączę ! Kroplą przepełniającą czarę upadku kultury zachodniej ( i nie jest to tylko moje zdanie ) jest zwycięstwo Conchity Kiełbasy (Wurst) z Ausrtii w Eurowizji , który/a jest transseksualistką , ….ale miał/a piękną brodę ! Żeby choć bez tej brody – jako „porządn/a” trans !
  To co kiedyś było dostępne w zamkniętych klubach dla podobnych ludzi , dziś staje się koszmarną normą !
  Jeszcze chwila i mężczyżnie śpiący z kobietami będą poddawani represjom ( do ostrzelania pociskami ze zubożonego uranu włącznie ) !

 74. Stefan 57; zadziwia percepcja historii wzór 1948. Nieuleczalny „astygmatyzm”….ale pan zapewne potrafi czytać ze zrozumieniem choćby popularne materiały źródłowe na temat historii II WŚ…(Ojczyźnianej?) ?!

 75. Zły i Sławomirski jakże łatwo machacie szabelkami kiedy chodzi o Rosję a co z Polakami na Litwie czyżby dlatego, że oni nie znajdują się na terytorium Rosji Tusk nic nie robi w ich sprawie. Gdyby Putin prowadził ich przymusową rusyfikację to już by się podniósł głos protestów, że niby to łamanie praw człowieka totalitaryzm. A tu co ponieważ to robią Litwini to cisza w eterze. Czyżby Tusk czekał na pozwolenie Merkel? Tak bardzo troszczycie się o Ukrainę że niby to Putin chce oderwania wschodniej Ukrainy od Rosji a cóż to Tusk zrobił w sprawie niemieckiej agentury o nazwie Ruch Autonomii Śląska i innych pokrewnych organizacji. Te organizacje dążą do oderwania Śląska czy Tusk cokolwiek zrobił, żeby przeciwstawić się im w końcu w konstytucji jest paragraf odnośnie integralności państwa. Jedna z tych organizacji wygłosiła apel do rządu Rosji, żeby w przypadku wojny z Polską nie bombardować Śląska. No panowie dlaczegóż to Tusk nie zrobił w tej sprawie czyżby dlatego, że Merkel nie pozwala. Oskarżacie Rosję, że jest państwem totalitarnym a czym jest Polska czy jest suwerennym państwem. Jeżeli według was tak jest to proszę mi wyjaśnić czy w suwerennym państwie ambasador obcego państwa żąda od rządu tego państwa żeby nie został mianowany szefem wywiadu agent wywiadu, który działał na obszarze państwa, który reprezentuje ambasador przypadek Zacharskiego dla ułatwienia. Może zresztą wyjaśnicie jak można określić państwo gdzie ambasador obcego państwa żąda od rządu danego państwa listy posłów głosujących przeciwko ACTA. Czy takie państwo jest suwerenne chyba nie prawidłowa nazwa to państwo z ograniczoną suwerennością. albo kolonia. To państwo leży nad Wisłą z stolicą w Warszawie i co panowie nie machacie szabelkami odpowiada wam taki stan. Powiedzcie mi również dlaczego nikt na zachodzie w przeciwieństwie do Polski nie mówi o rosyjskich obozach koncentracyjnych w kontekście II wojny światowej. W końcu terytorium ZSSR było także okupowane przez Niemców czyżby dlatego, że tam dobrze zdają sobie sprawę, że mieliby do czynienia z interwencją rosyjskiej dyplomacji.

 76. Szanowna Pani Vera

  Jest wiele powodow dla ktorych Putin nie jest lubiany. Kolejnym stal sie fakt zmiany granic w Europie. Rosja byla gwarantem granic Ukrainy. Z gwaranta zmienila sie w agresora. Wniosek dla innych nacji jest ze tylko posiadanie broni atomowej gwarantuje nienaruszalnosc granic panstwowych. Putin rozwial zludzenia europejczykow co do ich bezpieczenstwa. Teraz przyszedl czas na zbrojenie. Kompleks militarno-przemyslowy zaciera rece. Zarobia duzo pieniedzy kosztem zwyklych obywateli. Iran a po nim nastepne kraje stana sie atomowymi mocarstwami. Zapanuje chaos ktorego pierwszym zwiastunem jest Putin. Trzeba wszystko robic aby temu zapobiec.

  Slawomirski

 77. Szanowny Panie Sauron

  Polacy na Litwie moga wyemigrowac do Polski. Wiele osob w Europie mowi po niemiecku i nie mieszkaja w Niemczech. To samo dotyczy innych jezykow. Putin sobie cos ubzdural w psychopatycznym mozgu a pan sie dal na to nabrac.

  P.S.
  Wiatr unosi dzisiaj pustynny pyl i widocznosc jest ograniczona. Niebo z niebieskiego zrobilo sie szare. Woda w basenie nadal jest niebieska.

  Slawomirski

 78. Szanowny redaktorze Kowalczyk

  Dochod wg BBC w Polsce to $12 000 w Rosji $10 000. Po odjeciu petropaliw polski dochod jest 6 razy wiekszy niz rosyjski.

  Slawomirski

 79. Sławomirski konkrety konkrety a niebo jest szare drzewa zielone kwiatki kwitną.

 80. Slawomirski
  11 maja o godz. 17:25

  Putin także winien temu, że Iran chce być mocarstwem atomowym. Proszę mi w takim razie odpowiedzieć na pytanie czy to Rosja groziła Iranowi wojną w razie realizacji przez ten kraj uprawnień wynikających z Protokołu o Nierozprzestrzenianiu Broni Atomowej czyli możliwości pokojowego wykorzystania energii atomowej? Czy to politycy rosyjscy głosili program przewidujący napaść na Irak, Iran, Somalię, Libię, Syrię?

  Z drugiej strony załóżmy, że Iran podjął działania w celu wyprodukowania bomby atomowej co byłoby całkiem usprawiedliwione biorąc pod uwagę, że ten kraj padł ofiarą napaści Iraku oraz całkiem prawdopodobne, że gdyby Amerykanie nie ugrzęźli w Iraku także padłby ofiarą agresji USA. Czy robiłby to otwarcie? Nie za pewne podobnie jak Korea Północna i Pakistan robiłby to po kryjomu. Czy według Sławomirskiego w razie gdyby Iran miał tę broń użyłby jej? Nie sądzę po prostu cokolwiek można powiedzieć o ajatollahah zdają sobie sprawę z konsekwencji. Komu najbardziej zależy, żeby Iran nie miał broni atomowej? Rosji nie Izraelowi i USA gdyż w razie posiadania bomby atomowej przez Iran mógłby jej użyć w razie ataku z strony Izraela, USA.

 81. Jacek Kowalczyk
  11 maja o godz. 11:27

  Cytowanie polskich zrodel informacji jest po prostu nie przyzwoite. Nawet te obce storny internetowe jak ‚trading ekonomics’ przetlumaczone na polski ktore pan przytacza klamia.

  Po prostu polskie zrodla informacji sa skurwione. Media rowniez. Np Gazeta Wyborcza dostala od rezimu 62 mln zl w latach 2008-2012 !

  Te same zrodlo ‚trading economics’ w wersji orginalnej angielskiej podaje PKB Polski i Rosji

  Polska, PKB $490 mld co jest $12720 na glowe
  Rosja, PKB $2015 mld co jest $14090 na glowe
  http://www.tradingeconomics.com/

  To sa wartosci absolutne. Wedlug miary PPP PKB na glowe wyglada to jeszcze bardziej na korzysc Rosji.

  Ale PKB nie jest absolutna miara gospodarnosci niezalenie jak mierzone. Trzeba rowniez oceniac inne wskazniki np dlug publiczny, bezrobocie, podatki.

  W Polsce PIT na poziomie 32%, w Rosji 13%
  W Polsce bezrobocie 14% (z emigrantami 30%), w Rosji 5.5%
  W Polsce dlug publiczny jako % PKB 57% w Rosji 13.4 %

  Czas zdac sobie sprawe. W Polsce nikt nie ocenia rezimu. Ani opozycja ani media. Ani tzw ynteligencja. Rezim kontroluje co jest publikowane a publikowane sa klamstwa (w Polskiej Republice Klamstwa). Kazdy pies i kot moze byc w Polsce w rzadzie i premierem bo kwalifikacje nie sa wymagane.

  Nic diwnego ze az 84% Rosjan popiera Putina i szazcuje ze nie nigdy w ostanich 25 latach nie byli bardziej zadowoleni. Ponadto w Polsce nie ma absolutnie zadnych perspektyw. A Rosja jest lata swietlne przed Polska w kazdej z dziedzin nauki, techniki, gospodarki i kultury. I oczywiscie militarnie.

  Ile osob popiera dyktatora Donka ? Nie wiecej niz 10% i tylko dlatego ze Donek lepszy od Kaczynskiego. A to sierota bez kwalifikacji, bez doswiadczenia, nawet kioskiem Ruchu nie kierowal a wladze wycwaniakowal. Donek jest odpowiedzialny za 50% polskiego dlugu publicznego. 7 lat nierzadow – 7 lat gigantycznych deficytow. Czy pan to wiedzial panie Kowalczyk. Z tego powodu panskie dzieci i wnuki i pokolenie jeszcze nie urodzone nie maja po co zyc w Polsce.

  Putin z koleii, doktor ekonomi, wybrany bezposrednio przez 64% wyborcow przy frekwencji 65% (nigdy takiej frekwencji nie bylo w Polsce a polskie wybory z demokracja nie maja nic wspolnego).

  Systematyczne oklamywanie polakow na fali rusofobi (co pan rowniez robi) przyniesie eventualnie tragedie.

 82. Szanowny Panie axiom1

  Prosze pisac cyrylica wtedy bedzie pan lepiej rozumiany.

  Slawomirski

 83. @ axiom1
  Podaje Pan link (wersja angielska), w którym są dane:
  Poland 18296.52 USD
  Russia 15177.27 USd
  http://www.tradingeconomics.com/country-list/gdp-per-capita-ppp
  I te same dane, które wcześniej przytoczyłem, co wersji polskiej dla GDP per capita. Więc dlaczego Pan pisze:
  „Nawet te obce strony internetowe jak ‘trading ekonomics’ przetlumaczone na polski ktore pan przytacza klamia”?

  Rozumiem, że wiarygodne jest tylko to, w co Pan wierzy – Rosjanom żyje się lepiej pod światłym przywództwem Putina niż Polakom w
  reżimie Tuska.
  Dobrze, że chociaż Pan nie jest skurwiony. Zawsze to lżej na duszy.

 84. Jacek Kowalczyk
  11 maja o godz. 20:21

  A nie bierze pan pod uwagę, że może w polskiej wersji ocenzurowano dane lub je zmieniono w końcu o ile pamiętam był taki przypadek z książką o Janie Pawle II angielskiego autora, że w polskim tłumaczeniu usunięto krytyczną akapity.

 85. szukanie danych finansowych w wiki czy w podobnych miejscach jest nieco infantylne. Proszę sobie sprawdzić w poważnym źródle:
  data.un.org
  Russian Federation 2012 Gross Domestic Product (GDP) 14,178 USD
  Ukraine 2012 Gross Domestic Product (GDP) 3,872 USD
  Poland 2012 Gross Domestic Product (GDP) 12,820 USD
  Lithuania 2012 Gross Domestic Product (GDP) 13,984 USD

  Jeśli ta dyskusja ma być nieco poważniejsza to należy stawić czoła danym.
  Ukrainiec jest przeciętnie 4 x biedniejszy od Rosjanina.
  Zdaje się, że ukraiński emeryt wolałby być rosyjskim emerytem. A ukraiński Rosjanin też może mieć powody by chcieć być rosyjskim Rosjaninem.
  Ukraina zmarnowała ponad 20 lat. Na własne życzenie. 20-25 lat temu wszystkie kraje startowały z podobnego poziomu.
  Podobne, bardzo proste powody kierują polskim Polakiem, by zostać angielskim Polakiem.
  Jeśli ktoś ma trudności z pojęciem tego, to może porozmawiamy sobie znowu o zamachu w Smoleńsku.

 86. Jacek Kowalczyk
  11 maja o godz. 20:21

  Panie Kowalczyk. Przeciez podaje pan link do strony za danymi PKB na podstawie PPP (purchasing power parity) Nawet w linku widac ppp

  A ja podalem wartosci absolutne i nawet napisalem ze to wartosci absolutne.

  Moje dane pochdza z trading economics.

  Polskie PKB $490 mld podzielone przez 38.5 mln ludzi = okolo $12 000 na glowe.
  Rosyjskie PKB $2015 mld podzielone przez 143 mln ludzi = okolo $14 000 na glowe.

  Polskie tlumacznie z ‚trading ekonomis’ jest oczywiscie skurwione.

  Dobrze jest przejrzec inne zrodla. Oto OECD
  Polska PKB (na podstawie PPP), Dlug publiczny, bezrobocie – $22167, 63%, 10%
  Rosja PKB (na podstawie PPP), dlugu publiczny, bezrobocie – $$22408, — , 5.5%

  I jescze inne zrodlo http://www.globalpropertyguide.com/Europe/Poland/gdp-per-capita
  Polska PKB $13967
  Rosja PKB $13236

  Po uwzglednieniu podatkow PIT, Rosja 13 – Polska 32%, dlugu publicznego Rosja 13.5%, Polska 57-63% i bezrobocia Rosja 5.5%, Polska 14 % jest oczywise ze Rosja posiada znacznie wyzszy poziom zycia. Ponad wszystko maja przyszlosc, tredy na to wskazuja. W Polsce natomiast przyszlosci nie ma.

  Tak wiem ze dla was klamcow medialnych sa to dane bardzo ciezkie do strawienia. Ale taka jest prawda. Cudu trasformacji w Polsce nigdy nie bylo. Rezimy przetrwaly tylko po porzez lajdactwo, sprzedawanie (nielegalne) majatku narodowego, zaciganie dlugow na dzieci (to pedofila ekonomiczna) i darowizny z Uni i innych krajow.
  I wy medialni klamcy pomagacie w tym procesie niszczenia kraju po przez wasze klamstwa i sluzalstwo wobec nieudolnych i niekompetentnych rezimow.

 87. Najlepszym kryterium wyższości jednego państwa nad drugim w kontekście komfortowych warunków do życia jest stopień emigracji…. Z moich danych wynika, że z każdym rokiem ilość emigrantów z Rosji, którzy chcieliby pozostać w Polsce (przynajmniej na jakiś czas) jest coraz więcej i jest ich bezdyskusyjnie więcej niż Polaków chcących wyemigrować do Rosji.

  @Tanaka. Słuszna konkluzja z drugiej części wpisu, która dotyczyła ekonomicznych podstaw egzystencji szarego obywatela z Ukrainy. Jestem ciekaw, jakim Polacy mogliby pochwalić sie stopniem patriotyzmu, gdyby na przykład Niemcy zaproponowali obywatelom z województw lubuskiego, zachodniopomorskiego czy warmińsko-mazurskiego aneksje do struktury organizacyjnej państwa niemieckiego?

  Śmiem sądzić, ze zdecydowana wiekszosć Polaków z tych terenów bardzo ochoczo przyjęłaby taką propozycje.

 88. Co innego zdawać sobie sprawę z polskiego szaleństwa w związku z aferą ukraińską, szaleństwa objawiającego się miłością do tych, których się nie tak dawno nienawidziło i jakaś irracjonalną nienawiścią do ruskich, a zachwycać się bezkrytycznie Putinem, czyli cwanym politykiem, który nie różni się od innych bezwzględnych cyników mamiących tych, którym przewodzą.
  Wszyscy politycy zasługują co najwyżej na pogardę – są to ludzie wyzbyci ludzkich odruchów, inaczej nie byli by tam gdzie są. Tylko kiep może się dać nabierać na obiecanki cacanki w wykonaniu jakiegokolwiek polityka; dotyczy to też kleru, który, wbrew temu co mówi, głównie zajmuje się polityką, czyli urabianiem wiernych.
  Szkoda czasu na dyskusje z fanatykami; taki np. Fly zdecydowanie powinien przenieść się do Rosji, gdzie lud jeszcze ciemniejszy niż u nas i jakichś odmieńców to leje się w mordę lub każe im wypieprzać – taki Fly mógłby się tam nareszcie spełnić. I miałby pod ręką swego ukochanego Putina.
  Za grosz rozsądku i umiaru w tym narodzie – rusofob, albo fanatyczny wielbiciel ruskiego.
  Tak sobie żyjemy – od wzmożenia, do wzmożenia, a pośrodku ugór i bryndza.
  Czy ktokolwiek zadał sobie pytanie, co nas to k…..a obchodzi, że jakieś ruskie na Krymie chcą być rządzeni przez ruskich, a nie Ukraińców?
  Mnie obchodzi to tyle co zeszłoroczny śnieg.

 89. Rafał Kochan
  11 maja o godz. 21:41

  Jeśli Niemcy zaproponowaliby mieszkańcom biednych polskich województw, że dostaną 4 x więcej (tak jak 4 krotnie większy jest GDP w Rosji per capita wobec Ukrainy) w zamian za przyłączenie się do Niemiec, dylemat dla jednych byłby straszny, dla wielu – żaden. Wybraliby Niemcy.
  Jeśli ktoś ma żyć w biedzie, ale „honorowo”, a mógłby 4 x lepiej, choć „niehonorowo” – wybór niemal zawsze jest bardzo prosty. Jak kiedyś mówiono (bo dziś się udaje, że tak nie jest) – honorem się gęby nie napcha. I nikomu nic do tego.
  Jedyne co powstrzymuje wielką część Polaków przez zwianiem do lepszych krajów są bariery przed nimi stawiane, lub których sami nie potrafią przeskoczyć. Nie „honor”.

 90. Szanowny Gospodarzu.
  Nie wiem dlaczego nie powstrzymał Pan swędzenia palców i też dołączył do koleżeństwa dziennikarskiego piszącego byle co i byle jak o Rosji, Ukrainie, Putinie.
  Jest to wzmożenie. Bakcyl katolicyzmu nadwiślańskiego, którego Pan – tępiąc – połknął.

 91. W całej tej sytuacji kryzysu ukraińskiego ciekawi mnie stanowisko polityczne Słowacji. Ewidentnie kraj ten odcina się od potępiania Rosji i stosowania wobec niej sankcji gospodarczych. Reasumując, niewątpliwie zdarzenia z Ukrainy w ostatnim okresie poniosą za sobą istotne konsekwencje. Jakie konkretnie? Trudno powiedzieć, ale podejrzewam, że ten smród będzie jeszcze trwał długo w Europie. Grozi w tym państwie długa wojna domowa o charakterze terrortystycznym – i to będzie najgorszy scenariusz. Putin będzie głupi, jak użyje w otwarty sposób swoje siły militarne w tym regionie. Cel swój osiągnie w białych rękawiczkach…. Politykę Polski wobec Rosji uważam za błędną – powinna być dokładnie tak samo „schizofreniczna”, jak ta z Niemiec lub Francji i tak samo moralnie wieloznaczna, jak ta rosyjska.

 92. Telmach ( dzisiaj15.18)
  Nie tylko potrafię czytać ze zrozumieniem ale nawet , wyobraź sobie, samodzielnie myśleć.
  Czerpię wiedzę z tekstów źródłowych i faktów historycznych, bo tak lubię. Jaki to jest wzór, czy 1948 czy 1956 czy 2014 nie mam pojęcia, historia jest jedna. Często dla nas niezbyt chwalebna, to nie znaczy że mam ją wycinać z pamięci lub fałszywie interpretować.
  Ale generalnie nie wiem o co Ci chodzi i co mi chcesz przekazać.

  Szanowni państwo operujący cyframi dochodów narodowych Polski, Rosji,Ukrainy.
  Pragnę Was pogodzić , wszyscy macie po części racje.
  Dla wszystkich waszych źródeł i cyfr podawanych istnieje wspólny mianownik:
  -nominalny dochód narodowy za 2012-2013 rok liczony na głowę, rosyjski jest wyższy od 500 do 2000$ , natomiast liczony siłą nabywczą obywatela jest wyższy polski od 500 nawet do 4000 $. (Są też źródła przez Was nie cytowane)
  Jest to idealny układ do robienia interesów w sprzedaży produkcji na rynek rosyjski.
  Mamy możliwości taniej wyprodukować i drożej sprzedać. Odebrać fanty za ropę i gaz.
  Tylko? No właśnie. Tylko, nie można ciągle się wygłupiać i strzelać sobie w kolano.
  Przepraszam, to nasze elitarne cymbały, ciągle strzelają w moje kolana i mi podobnym oraz ludziom którym dajemy pracę.
  Dlatego trafia mnie szlag gdy słucham polskich mediów i puste głowy tam się wypowiadające.

 93. Rafał Kochan
  11 maja o godz. 22:29

  Przepraszam, że pytam się ale czy pan nie jest krewnym tego pisowskiego rzecznika praw obywatelskich który zginął w Smoleńsku bo wypowiada się pan nad wyraz rozsądnie o sytuacji politycznej na Ukrainie nie tak jak niektórzy na tym blogu. A co do Słowacji to są dwa wyjaśnienia być może rząd tego państwa jest bardziej niezależny od USA w porównaniu z rządem kolonii USA nad Wisłą lub też mają na tyle korzystne porozumienia handlowe z Rosją, że wolą je utrzymać. Trzecie wyjaśnienie równie prawdopodobne wynika z historii Czechosłowacji być może obok Czechów na Wołyniu byli także osiedlenie Słowacy, którzy byli świadkami tego co się działo tam. W końcu o ile dobrze pamiętam kolejnym celem banderowców mieli być Czesi. Ponadto na Wołyniu o czym wiedzą chyba tylko ci, którzy czytali cokolwiek na temat polskiego genocidu z poduszczenia banderowców Niemcy spalili czeską wioskę z mieszkańcami ponadto w zamieszkałych przez Czechów wioskach istniały samoobrony, które utrzymały się aż do przybycia na te obszary Armii Czerwonej.

 94. @Saurom. Nie ma za co przepraszać. Nie mam i nie miałem w rodzinie bliższej, dalszej i najdalszej jakichkolwiek polityków na jakimkolwiek szczeblu administracyjnym państwa.

 95. @ Sugadaddy – zapewniam cię, że 95% populacji obywateli Polski ma w d… rusofobię, rusofilię, putinów i rasputinów, ponadto olewa też Ukrainę wschodnia i zachodnią. Tylko, że oni nie dyskutują na blogach, jeno żyją życiem codziennym.

 96. Polskie media nie znają prawdy.
  Każdej niedzieli czytam Politykę i jej blogi. Taki humor ! Przypominam sobie język polski i te wyzwiska.
  Brak argumentów i logiki. Zamiast dyskusji na konkretne tematy, zaniżanie inteligencji wypowiadających się.
  Ci najmniej zorientowani w polityce światowej, wypowiadają się najwiecej . Z pewnością opierają swoje
  wypowiedzi na tym , co przeczytali wyłącznie w gazetach polskich. A gdyby tak trochę poczytać w prasie
  angielskiej, amerykańskiej……… Mogłoby się okazać kto naprawdę kłamie.
  Pomimo niezwykłej propagandy amerykańskiej, media światowe ( w tym CNN, CBC, ABC, NBC…..)
  uważają , ze Putin i Ławrow są wybitnymi politykami . Te same w/w media, nie robią żadnej tajemnicy,
  ze ten ” przejściowy rząd” w Kijowie pojawił się w wyniku zamachu stanu, przy ogromnej pomocy CIA
  i Zachodu. Każda wizyta elity CIA i przedstawicieli rządu USA jest głęboko komentowana. Chyba nie
  jezdza do Kijowa w celach turystycznych ? Nawet amerykańskie media dziwią się, jak to ten „nowy”
  ukraiński rząd został błyskawicznie uznany przez świat zachodni i ile to będzie kosztować skarb USA.
  Nie spodziewali się, ze Krym, wschodnia i południowa Ukraina , zrobią im taki numer – REFERENDUM ?
  Dziwią się strasznie, ze aż tyle Rosjan ( ” Ukraińskich Rosjan ” ) nie chce wejścia do Unii. A potem do
  NATO ?
  Spójrzmy na fakty:
  1. Ultra nacjonaliści ukraińscy dokonują zamachu stanu i po kilku dniach ogłaszają , ze wyłącznym
  językiem urzędowym będzie ukraiński. Musiało to bardzo dotknąć rdzennych Rosjan, zamieszkałych
  na Krymie i wschodniej Ukrainie. Po kilku dniach ten nielegalny rząd odwołuje ta decyzje pod naporem
  Zachodu . To był poważny błąd i z pewnością byłby to początek czystki etnicznej.
  2. Ludność wschodniej i południowej Ukrainy, jako pro- rosyjska nie ma żadnej reprezentacji w ” rządzie”
  ani przedstawicieli w nadchodzących wyborach. 10 mln ludzi bez reprezentacji w rządzie.
  Stad właśnie te protesty, zajmowanie rządowych budynków – bez przelewu krwi.
  3. Po kolejnych wizytach CIA w Kijowie i naciskach , ” rząd” wysyła wojsko aby „przekonać ” ludność
  do zmiany stron. Nazywa ich terrorystami i daje rozkaz do likwidacji protestów.
  4. Specjalne ukraińskie brygady dokonują mordów w Odessie – ludzie , wyskakujący z płonącego
  budynku są dobijani na miejscu. Naturalnie Zachód nie jest pewien, kto podpalił ten budynek,
  okupowany przez pro-rosyjskich obywateli Odessy, starszych, kobiety i dzieci.
  5. Wojsko ukraińskie i specjalne oddziały walczą z protestantami pro-rosyjskimi, aby udaremnić
  zbliżające się REFERENDUM .
  6. Zachód oczekiwał wkroczenia wojsk rosyjskich. Rząd USA i NATO , byli nadzwyczaj zaskoczeni
  i podkreślali , jaki to Putin jest inteligentny i nawet nie potrzebuje wojska , aby dokonać podziału
  Ukrainy. Byli tez mocno zaskoczeni, ze ten nielegalny rząd w Kijowie nie ma kontroli nad znaczna
  częścią Ukrainy.
  Dziwi mnie bardzo, ze po tylu wojnach, Polska jak zwykle ma słabych dyplomatów i popiera nadgorliwie
  wszystkie posunięcia USA. Silna Ukraina to przyszły wróg dla Polski. Bądźmy wiec bardzo ostrożni
  i dyplomatyczni w okazywaniu tak wielkiej miłości do kraju, który znany jest z ultra nacjonalistycznych
  ruchów , jak bandy UPA, Ukraińskie Oddziały SS, mordy dokonywane na ludności polskiej i innych.

 97. Szanowny Panie Tanaka

  Posadzanie redaktora Kowalczyka o swedzenie palcow jest stawianiem diagnozy medycznej bez badania pacjenta. Osoba taka znana jest powszechnie jako znachor. Prosze nie ubierac sie w szaty Dolegi-Mostowicza. Panu nalezy sie parciany worek z otworem na glowe. Z drugiej strony na to patrzac ten otwor na glowe to przesada bo pan przeciez pisze bez glowy czyli bezmyslnie. Pomija pan najwazniejszy aspekt rosyjskiej polityki ktorym jest zerwanie gwarancji granic Ukrainy. Dzisiaj wyczytalem ze Iran bedzie posiadaczem rakiet balistycznych. Prosze dodac do nich bron atomowa. Po Iranie zrobi to nastepny kraj a po nim nastepny bo gwarancje nienaruszalnosci granic zaszkodzily Ukrainie. I niestety oni wszyscy beda mieli racje a pan nie. Dlatego prosze siedziec w tym parcianym worku tak dlugo az przestana pana palce swedziec i na milosc boska prosze nie pomagac Zachodowi gdy bedzie stral sie naprawic to co Rosja zepsula.

  Slawomirski

 98. Szanowny Panie sugadaddy

  Podzielam panska niechec do politykow. Tylko grozba rotacji wynikajaca z istnienia opozycji zmusza ich do ludzkich odruchow. Chociaz czasami zdarzaja sie wsrod nich porzadni ludzie. Politykow sie generalnie nie kocha chociaz Rosja jest obecnie zakochana w Putinie. Niech go kochaja az do smierci. Mam nadzieje ze nie bedziemy dlugo czekac na ten moment. Momemt jest na zastanowienie o co w tym wszystkim chodzi. Chodzi tez o zrozumienie ze dotyczy to kazdego z nas. Ja place za te samoloty ktore was teraz chronia. Wy bedziecie sie zbroic i zaciskac pasa. Iran zbuduje rakiety miedzykontynentalne z glowicami atomowymi. W tym chaosie wszystko staje sie mozliwe i nie za wszystko Putin ponosi odpowiedzialnosc. Na pewno nie jest odpowiedzialny za zeszloroczny snieg.

  Slawomirski

 99. Przyznam sie ze trudno mi w tym calym rosyjsko-ukrainskim burdelu jednej czy drugiej stronie kibicowac..
  Bo Ukraincy spod znaku UPA zlikwidowali mi nie tak w koncu dawno czesc mieszkajacej na kresach rodziny, a nieco wczesniej, rodzine zony uszczupnili w Katyniu towarzysze rosyjscy..
  Slowem trudno mi sie zdecydowac z kim sie tu obecnie zaprzyjazniac i kogo moralnie wspierac ..
  Bo moralnosc nie wydaje sie silna strona zadne ze stron wojujacych ..
  Chyba ze wyborem naszym kierowac beda czynniki negatywne: kto przez ostatnie 100 lat mniej grabil, wyrzynal, gwalcil i oszukiwal..
  Wiec mozeby tak skierowac wzrok w przeciwnym kierunku i sledzic bacznie co dzieje sie na Madagaskarze..
  Co najwyzej apelujac do polskich politykow by wyprosili Amerykanow o przeniesienie 50,000 GI z Niemiec do Polski..
  Bo tylko oni zapewnic beda mogli Polsce pokoj – nie moldawsko-ukrainsko-bialorusko-zadniestrzanskie bufory …

 100. Szanowny Panie ?

  Zapomina pan ze wszyscy placa podatki ktore sa wydawane na utrzymanie polskich sil zbrojnych. Posrednio wszyscy obywatele sa zainteresowani niebezpieczna polityka Putina. Ignorancja jest recepta na porazke.

  Slawomirski

 101. Sławomirski oskarżasz Rosję, że zerwała gwarancję Ukrainy to jest przecież konsekwencja polityki NATO i USA wobec Serbii, od której oderwano Kosowo także temu państwu zagwarantowano, że po wycofaniu armii serbskiej Kosowo pozostanie częścią Serbii i co się stało złamano porozumienie. Poza tym biorąc pod uwagę masakrę w Odessie i masakrowanie przez najemników i piąty sektor mieszkańców wschodniej Ukrainy Putin podejmując decyzję o wejściu na Krym działał całkiem racjonalnie.

 102. Slawomirski
  12 maja o godz. 3:28
  „…jest stawianiem diagnozy medycznej bez badania pacjenta”.
  Otóż to, panie Sławomirski. Jak tylko oderwie się pan od kaktusa, stawia pan diagnozy bez badania pacjenta.

 103. Ukraina nie szanuje swojej niepodleglosci i nigdy nie szanowala od wyborow w 2004 kiedy amerykanski namiestnik Juszczenko ‚wygral’ podobno wybory. Przez ponad 15 lat USA destabilizowaly Ukraine wydajac $5 mld na okolo 65 tzw projektow. Wikroria ‚fuck the EU’ osobiscie to potwierdzila. O czym w Polskiej Republice Klamstwa nie wiadomo oczywiscie. To jeden z dowodow skurwienia mediow.

  Teraz na Ukrainie juz jest ponad 400 najmnikow z USA. (dawne Blackwater, zasluzone w Iraku). Czyli obca intervencja ekonomiczna i militarna juz jest.
  http://rt.com/news/158212-academi-blackwater-ukraine-military/

  Dlatego tez Rosja ma pelne prawo i obowiazek rozwniez interweniowac w celu ochorny rosyjskiej ludnosci i swych interesow. Dziwie sie ze jeszcze tego nie zrobili.

 104. ? nie rozumie, w jakim celu politycy cynicznie plotą duby smalone mające na celu wywołanie histerii wojennej. Ano w takim, żeby mogli potem powiedzieć, ze uchronili nas od niechybnej napaści hord Putina.
  Faktem jest, ze większość nie zagłębia się w niuanse aktualnych wydarzeń, ale do większości docierają histeryczne zawodzenia typu – Putin u bram Przemyśla!
  Nie tylko zwykłe wieśniaki, ale nawet jechowici, podekscytowani pytają: i co, będzie ta wojna? A ci ostatni raczej nie biorą udziału w polityce, czy innych „iwentach” ludności katolickiej. A z tą wojną i do nich dotarło.
  Politycy na wszystkim próbują zbijać swój kapitał – i tylko liczą na ewentualne korzyści; dobro ogółu mają gdzieś.

 105. @Maria

  Dokladnie tak.

 106. Do diabła -nomen omen – z Putinem!
  Tutaj o tym co nas czeka w przyszłości! Dlatego nomen omen! Szatan, przesądy i irracjonalne przekonania(sic!) wymagają egzorcyzmów na masową skalę!
  Tak twierdzą jacyś włoscy nawiedzeni katole, bez przesądów i irracjonalnych przekonań.
  Kompletne zidiocenie – nie jest określeniem adekwatnym na to, co się dzieje z ludźmi. Ktoś musi to od nowa nazwać.
  http://natemat.pl/101757,eksperci-od-egzorcyzmow-debatowali-w-rzymie-alarmuja-ze-zapotrzebowanie-na-egzorcyzmy-stale-rosnie

 107. Saurom +axiom
  Dane o stacji benzynowej Rosja:
  http://www.worldstopexports.com/highest-value-russian-export-products/2348
  Na 20 pozycji tylko jedna nie jest surowcem naturalnym lub jego polproduktem. Na tej samej stronie internetowej mozna znalezc dane o polskim eksporcie wystarczy porownac. Rosja to nie tylko stacja beznzynowa z zardzewialymi pompami, ale z wariatem ktory ja obsluguje. Wlasciciele bawia sie w Londynie, Miami lub Cannes.
  axiom.
  Skacze z blogu na blog, ze swego pustynnego kibucu wylewa jak zwykle szambo (co spluczek wam nie zainstalowano ?), nie jest Polakiem, w Polsce nie mieszka, „na kresach podmoskiewskich” po polsku go nauczono wiec go udaje.
  Po raz kolejny pytam axioma o te „lata swietlne” Rosji:
  Czy chodzi o te miliardy dolarow ktore USA wydaje na rozbrojenie, przerob, zabezpieczenie i przechowanie ich broni nuklearych ? Potrafia je budowac ale z rozbrojeniem to … „Lata swietlne” do tylu.
  Moze tu chodzi o ich elektronike ? Nie ma jej na liscie eksportowej bo zajmuje 1%, slownie jeden procent eksportu.
  Byc moze axiom mowi o programie kosmicznym ?
  Jest na liscie plac amerykanskiego podatnika i EU.
  Ile centymetrow autostrad Rosja wybudowala (wylaczajac Soczi) ?
  Kto od nich kupuje samochody, TV, pralki, rowery, hulajnogi, itd. Oni nic nie produkuja, czym mogliby Mongolie zainteresowac. Od nas kupuja glupie jablka, sami wyzywic sie potrafia. „Sily zbrojne” Rosji sa tak zdemoralizowane i niewyszkolone, ze bez broni nuklearnej mala Finladia im dokopie, jak zrobila to nie tak dawno.
  Zamiast sowiecko-ruskiej TASS powolaj sie na cos bardziej wiarygodnego, np. PCV (Komunistyczna Partia Wenezueli).
  Stefan57
  Wzial wolny weekend, zwykle zajmuje sie szmuglem na Bialorus gdzie panuje, jak napisal „socjalistyczny spokoj pracy”.
  Vera pisze jakby miala nieswieza podpaske.
  Pieczul pomylil blogi, zamiast do Wydawnictwa Rolniczego i Lesnego napisal do Polityki.
  A ja ?
  Pracuje nad programem, ktory porownuje teksty i znajduje podobienstwa, z grubsza mowiac. Kto udaje kogo.
  Blogi sa swietnym miejscem do probnej jazdy.

  88

 108. Panie Kowalczyk
  Oto product 25 lat szczucia przez skurwione polskie media; 88, 12 maja o godz. 15:04.
  Mlode to , glupie to, dzikie i zaszczute, z piana w pysku, bez kaganca i zerwalo sie ze smyczy. Gdyby mial choc motyke to by juz biegl na Moskwe.

  To oczywiste zagrozenie dla Polski i dla pokoju w Europie. I jest to element ktory nie ma nic do stracenie poza swym nedznym zyciem. Pokolenie solidarnego miotu przelajdaczylo my przyszlosc. 88 nigdy nie wyjdzie z dlugow zaciagnietych na jego konto. To polski dlug publiczny. Jest wiec skazny na niewolictwo i dozywotni wyzysk.
  Dlatego jest niebezpieczny szuka awantur i konfliktow. Media juz mu wskazaly wroga. To wschod z Putinem na czele.

  Obawiam sie ze wyniku konflikow ktore to mode pololenie zaszcutych gnojkow jest w stanie wywolac cala Polska i Europa bardzo duzo zaplaci.
  I jest to gnojek ktory szczyci sie kultem faszyzmu. 88 oczywiscie oznacza Hail Hitler. Liczba 8 oznacza osma litere alfabetu ‚H’. U niemncow poslugiwanie sie sie tym kodem jest zabronione.

 109. Chyba próbujecie wyważać otwarte drzwi, przecież sam Putin stwierdził ostatnio, że dotychczasowy model gospodarczy się wyczerpuje i potrzebują zmian.

 110. axiom
  Specjalista od nazistowskich symboli. Mnie dla odmiany nie interesuja czerwone szmaty z gwiazdami, sierpami, itp. Mam inne hobby.
  Probujesz mi przylepic latke faszysty, jakie to typowe, wziete zywcem z putinowskich szczekaczek. Raz jeszcze axiom:
  Nie jestes Polakiem, w Polsce nie mieszkasz, nie pracujesz, podatkow tu nie placisz … ! Niech cie dlug Polski nie interesuje. Ani dzieci polskie, ani nic polskiego.
  Ty masz swoja sowiecko-ruska wyliczanke, ja mam swoja tylko i wylacznie polska.
  Takich szans zyciowych jakie dostalo moje pokolenie i kazde po mnie nastepujace nigdy nie bylo w calej historii RP. Mozemy studiowac doslownie wszedzie, tylko od samych mlodych Polakow i Polek zalezy jaka ta RP bedzie. Nie od ciebie, nie od ubeckiego, sowieckiego, zbrodniczego systemu.
  Zobacz jakie sa kolejki w polskich konsulatach w Rosji by dostac wize by do Polski przyjechac. Przed ich ambasada w W-wie nawet kulawy pies sie nie pokazuje.
  P.S. Chcesz wiedziec na co USA wydalo 5 miliardow na Ukrainie ?
  Na rozbrojenie sowieckich broni nuklearnych, zabezpieczenie i przerobke materialu, taki byl jeden z punktow porozumienia w Budapeszcie. O tym nie wiesz bo masz nos wsadzony w agencje TASS.
  P.S. Z twoim jez. polskim jest coraz gorzej, jedynie w czym jestes oblatany to: gowno, dupek, skurwienie, itp.

  88

 111. Szanowny redaktorze Kowalczyk

  Jaruzelski wymyka sie polskim sadom i z obolem w krwawej rece kieruje sie nad Styks. Zaluje faktu braku rozliczenia dyktatora z jego przestepstw przeciwko ludzkosci. Zle sie stalo ze dyktator nie zostal skazany wyrokiem niezaleznego sadu. Trzeba pamietac tych ktorych zamordowal.

  Slawomirski

 112. Szanowny Panie Tanaka

  Jutro odrywam sie od kaktusa.

  Slawomirski

 113. W postach mlodego faszysty 88 widac niebezpiecznstwo stworzone przez media i partyjna dzicz. Juz wkrotce dyktator Donek bedzie zmuszony lokowac takich w specjalnych osrodkach bo sa zagrozeniem ogolu. Dla jego dyktatury rowniez. Takie osrodki juz istnieja i na pewno sojusznik rowniez pomoze. Na Alasce jest duzo miejsca i roboty. Ustawa po pretekstem Trynkiewicza rowniez jest juz prawem. Wystarczy wniosek, deklaracja bieglych i zagrozenie idzie do izolacji na okres nie okreslony.

  „…tylko od samych mlodych Polakow i Polek zalezy jaka ta RP bedzie….”

  Mlode polki i polacy obciazone niewypalcalnymi dlugami, bez wlasnosci bez praw obywatelskich i pracowniczych o niczym nie beda decydowac. Juz od 25 lat decyzje o Polsce i polakach sa podejmowane w Watykanie, w Washingtonie, w Brukseli i w siedzibach miedzynarodowych korporacji. A polski system wyborczy nikogo nie wybiera. Polak nie ma wyboru ani jego glos sie nie liczy. Wybory sa farsa. Powyzsze wskazuje jak skuteczne jest otumanianie przez media i partyjna dzicz. Stada nierozgarnietych zadluzonych, bezrobotnych, biednych i rozwydrzonych polakow to przyszlosc Polski. Czyli katastrofa jak by na to nie patrzec.

  88 jest symbolem faszyzmu. Link ponizej wyjasnia.
  http://www.globalresearch.ca/how-the-western-media-decyphers-the-neo-nazi-code/5381849

 114. Maria
  12 maja o godz. 0:49
  „Polskie media nie znają prawdy. (…)”

  Myślę, że jest Pani w swoim zdziwieniu (?) niestety zbyt optymistyczna…

 115. axiom
  Kim lub czym jest globalreseach.
  Cytat: „As a Canadian who once referred to Global Research as „the asshole of Canada”… ” Albo cytat:
  „While many of Globalresearch articles discuss legitimate humanitarian or environmental concerns, the site has a strong undercurrent of reality warping and bullshit throughout its pages, especially in relation to taking its news from Russia Today, along with other unreliable and/or open sources.”
  Wiecej na temat Globalresearch mozna znalezc na stronie :
  http://rationalwiki.org/wiki/Globalresearch.ca
  Daje ona wglad kogo axiom uzywa za autorytet. Z wielu wiarygodnych zrodel z jakich internet pozwala korzystac, np. Financial Times, Wall Street Journal axiom korzysta ze strony Michela Chossudovsky. Rownie dobrze mozna by poprosic Urbana o wyklad na temat etyki dziennikarskiej i bezsensu posiadania skrupulow moralnych, jakichkolwiek. Pisz wiecej axiom pisz, pokaz nam swoje pazurki …
  Bez Kremla, taki jestes bezsilny …
  P.S. Napisz nam cos o sobie; gdzie jestes, kim jestes, jakies dyplomy, itp.

  88

 116. Slawomirski
  12 maja o godz. 18:37
  Jak widać propagandę polityczna trafiła na podatny grunt i uznałeś ją za prawdę absolutna. Gdybyś jednak bezstronnie zaczął analizować fakty historyczne to spostrzegłbyś jaka ona jest naprawdę.
  Nie tylko nie popełnił przestępstw przeciw ludzkości jak to bezpodstawnie piszesz , ale właśnie on ze swą ekipa jest głównym inicjatorem zmiany systemu w Polsce. Stan wojenny który pewnie uważasz za wielkie przestępstwo, nie tylko nim nie był , ale był działaniem koniecznym by ochronić Polskę i Polaków od katastrofy. Wyjaśnię dlaczego , ano dlatego, że podwyżka cen mięsa i wędlin na początku lipca 1980r. była bezpośrednią przyczyną powszechnego wybuchu protestu, którego rząd nie umiał opanować. Wyłoniła się tzw Solidarność i pod mocnym wpływem zachodu zaczęła przekształcać protest z gospodarczego w polityczny. Ustępstwa władz protestu nie gasiły lecz go wręcz rozdmuchiwały i po prawie roku władza zorientowała się, że tego protestu nie da się zlikwidować, a powodował on, że zakłady praktycznie przestały produkować. Gospodarka padała. Na dodatek upolitycznienie protestu i skierowanie go przeciw PZPR i ZSRR zaczynał się bardzo niepodobań stronie Rosyjskiej i wyraźnie żądali od władz PRL’u by protesty wyciszył. Warunek jaki dostali rządzący od ZSRR był jasny – Polska musi pozostać w układzie RWPG. Rządzący zdawali sobie sprawę że w Solidarności władzę przechwytują radykałowie i o żadnych układach mowy być nie mogło, bowiem żądnie było by jasne – oddajcie władzę. Oddanie władzy to jawny przewrót i Polski już nie ma w RWPG , a to było równe interwencja wojskową tegoż RWPG.
  Władza miała dwa wyjścia zdławić protesty siłą (stan wojenny), lub uciec (ale gdzie, bo RWPG by ich nie przyjęło), Drugie rozwiązanie (czyli oddanie władzy) to „bratnia pomoc” i wojna (dużo gorsza niż praska wiosna czy Węgry). Jak widać najlepszym wyjściem był stan wojenny, a żeby go przeprowadzić władzę trzeba było oddać wojskowym i tak zrobiono. Jaruzelski jak wiemy z zadania wywiązał się perfekcyjnie i liczba zabitych jak na skale operacji znikoma (bezpośrednie to 14 osób , pośrednie szacowane na około 100, dla porównania sanacja to 379 zabitych i 920 rannych)
  Po opanowaniu sytuacji rząd Jaruzelskiego próbuje robić reformy gospodarcze (w tym ustawa Wilczka uchwalona 23 grudnia 1988 r. o wolności gospodarczej). Wyniki kiepskie i stąd bardzo odważna i ryzykancka decyzja o okrągłym stole. Przywódcy Solidarności wystraszeni stanem wojennym usunęli z przywództwa radykałów i bardzo nieufnie podchodzili do tej inicjatywy. Gdy mimo niekorzystnego dla rządzących przebiegu zdarzeń umowę utrzymywano zaczęto wierzyć, że to nie blef. (Jaruzelski miał wówczas siłę i mógł bez problemu wycofać się z ustaleń i wrócić do dyktatury co umożliwiło by mu bezpieczne i dostatnie życie, wiec wielka mu chwała, że tego nie zrobił). Dalej to już znamy , radykalne reformy i zmiana ustroju plus wymuszenie wycofania wojsk Radzieckich z Polski. Na dodatek Jaruzelski i PZPR tracą władzę.
  Widać więc wyraźnie, że gdyby nie Jaruzelski i jego ekipa to tej II RP by nie było, bo Solidarność wówczas była zupełnie spacyfikowana, a ludzie zniechęceni do angażowania się w akcje przeciw rządowe.

 117. Przepraszam za błąd oczywiście III RP , a nie II

 118. maciek.g
  12 maja o godz. 21:57
  Uzycie wojska w stanie wojennym bylo rzekomo ‚nielegalne’. Za to Jaruzelskiego szargali po sadach. W czasie kijowskiej orgii systematycznie apelowano do Janukowicza (Unia, USA, polska partyjna dzicz) by nie uzywal wojska przeciwko ‚pokojowo’ protesujacym.

  A po zamachu stanu, nielegalny, nie reprezentatywny rezim wysyla wojsko przeciwko protestujacym we wschodniej Ukrainie. Polski solidarny miot i media to popieraja. USA i Unia to popieraja. Hipokryzja nieslychana !

  Podobnie twoj adresat Slawomirski. Przez cale zycie wrzeszczy o krzywdach ktore go spotkaly. Bo Jalta go skrzywdzila. Musial sie przesiedlic z czworakow na Kresach na ziemie odzyskane. Z pacholka w czworakach stal sie panem i wlascicielem poniemieckiej ziemi i posiadlosci i nawet za to nie placac. Bezpiecznestwo zapewnila mu Armia Czerwona. A on ciagle wrzeszczal za Kresami i szydzil z sowietow. Co za wrednosc ! Tylko kresowiec tak potrafi.

  A teraz gdy jest okazja odbic umilowane Kresy Slawomirski podszyl sie pod tchorza. Solidaryzuje sie z banderowcami, z ukrainskimi faszystami ktorzy go nie zdazyli spalic zywcem w czasie okupacji lub obciac mu leb, ktorych dalszym celem jest pozbycie sie mniejszosci narodowych na Ukrainie w tym polakow. Brak charakteru, oblaknie ? Po prostu smiec i tyle.

 119. Szanowny Panie axiom1

  Ojcic mojej matki byl wlascicielem kamienicy czynszowej w Brzesciu i kilku sklepow. Na nazwisko mial Samsonowicz. Wszyscy pochodzimy z czworakow. Wiecej nasi przodkowie chodzili na czworaka. Ale nie jest to wystarczajacy powod aby okradac czlowieka z dorobku jego zycia w majestacie panstwa i zostawiac go z niczym. Tak postepowali komunisci i ci co sie im wyslugiwali Jaruzelski, Urban i Passent. Ta krzywda nigdy nie zostala naprawiona i dlatego miedzy innymi wyjechalem z Polski. Mam kilka domow i kilka milionow dolarow na Dzikim Zachodzie. A pana mam w nosie. Prosze pisc cyrylica niech wszyscy wiedza bez czytania kto pisze.

  Slawomirski

 120. Szanowny Panie maciek.g

  Wojciech Jaruzelski jest przykladem Polaka ktory zdradzil wolna Polske i stal sie sowieckim szmalcownikiem.
  Mordowal i oklamywal Polakow sluzac moskiewskim interesom. Polacy nie wiedzieli o obecnosci sowiekiej broni atomowej na terenie kraju narazajacej ich na atomowy atak Zachodu. Wojciech Jaruzelski zdradzil Polske i powinien byc pochowany w Moskwie pod kremlowskim murem bo pracowal na to cale swoje zycie.

  Slawomirski

 121. Szanowny redaktorze Kowalczyk

  Bardzo bym chcial aby general Jaruzelski zyl jak najdluzej. Tego samego zycze Urbanowi i Passentowi. Sa oni wyrzutami sumienia narodu polskiego. Dlatego nalezy o nich dbac.

  Slawomirski

 122. Tak, o Samsonowiczach troche wiemy. Jeden z nich Mikolaj uwielbial Stalina. Fotorgrafie Stalina trzymal na szafce przy lozku na ktorym spal. I mial racje. Stalin zatrudnil Mikolaja na czas nie okreslony w Warkucie, to kierunek na Jamal. Stalin nie ponizal nikogo umowami smieciowymi. W Warkucie Mikolaj mial prace i przyczynil sie do powstania gazociagu Jmalskiego. Dzieki Mikolajowi do Polski dociera gaz. Chwala mu za to.

  Oczywiscie Salin zrobil duzo dobrego dla Polski. W 1920 przegral bitwe warszaswka za co wogole nie jest doceniany. A pozniej wyzwoli Polske spod okupacji hitlerowskiej. Placac za to sromotnie. 660 tys zolniezy zaplacilo zyciem, amunicja i uzbrojeniem za co Polska nigdy nie dostala rachunku. Gdzie tam, ,,, Stalin zrobil nawet wiecej, odbil stare piastowskie ziemie od niemcow i podarowal Polsce i nawet zapewniel bezpiecznestwo. Dzieki temu Samsonowicze i Slawomirscy mogli sie osiedlic na ziemiach odzyskanych dostali poniemiecka ziemie i nieruchomosci, bezplatnie i z pacholkow na Kresach stali sie panami w PRL. To byl cud.
  Inny z Samsonowiczow niestety nie zasluzyl sie. Byl bandziorem w NSZ, wspolpracowal z hitlerowskim okupantem zabijal polakow.

  Jaruzelski rowniez pomogl Samsonowiczom i Slawomirskim. Dzieki takim jak Jaruzelski Slawomirski nauczyl sie czytac i pisac. I nawet liczyc. To dzieki Jaruzelskiemu Slawomirski dzisiaj wie ile ma domow i ile milionow dolarow. Za chamskie pochodzenie Jaruzelski dal Slawomirskiemu punkty. Aby zdobyl fach i kwalifikacje na swiatowym poziomie po przez edukacje. Bezplatna.

  A on teraz ostrzy zeby, pokazuje swoja wrednosc. Niszczy wizerunek polakow za granica. Czym szkodzi przyszlym polskim emigrantom. Po przez takich jak Slawomirski mlody nazista 88 bedzie mial znacznie trudniej zagranica gdy zdecyduje sie na emigracje za chlebem. Niestety. ponad 50% mlodych polakow z wyksztalceniem zawodowym, srednim i wyzszym mysli o emigracji. Taka to Zielona Wyspa.

  To zdumiewa ! Jaka cena polacy sa w stanie palcic za brak kwalifikacji rzadu. 5 mln juz wyemigrowalo po 1989. Tylko w czasie II WS Polska stracila wiecej obywateli. A dzietnosc pozostalych w Polsce na poziomie 50% tej z Generalnej Guberni. Co wskazuje ze nawet w GG polacy byli bardzeij optymistyczni.

 123. @Tanaka
  11 maja o godz. 22:12

  ***Jeśli Niemcy zaproponowaliby mieszkańcom biednych polskich województw, że dostaną 4 x więcej (tak jak 4 krotnie większy jest GDP w Rosji per capita wobec Ukrainy) w zamian za przyłączenie się do Niemiec, dylemat dla jednych byłby straszny, dla wielu – żaden. Wybraliby Niemcy.
  Jeśli ktoś ma żyć w biedzie, ale „honorowo”, a mógłby 4 x lepiej, choć „niehonorowo” – wybór niemal zawsze jest bardzo prosty. Jak kiedyś mówiono (bo dziś się udaje, że tak nie jest) – honorem się gęby nie napcha. I nikomu nic do tego.***

  Pewnie masz rację, jeśli chodzi o większość „patriotów”. Są jednak i zawsze będą jednostki „nieprzystosowane”, które ten honor (lub coś podobnego) stawiają przed korzyściami ekonomicznymi. Tacy, swoiści egoiści, którzy działają według motta ” na złość babci, niech mi uszy odmarzną” miewają kłopoty w normalnym społeczeństwie, ale się tym nie przejmują.
  Nawet ten mnożnik 4X nie jest ekstremalny. Znam takiego idiotę, który wynagrodzenie 5X większe w szkole średniej zamienił na etat asystenta w uczelni, bo znudziło mu się kształcenie dzieci i zamarzyła mu się praca naukowa. Nie zdradzę jego nicka.

  PS

  Ja tak tylko przypadkowo przeczytałem kilka komentarzy na tym blogu, opanowanym przez Sławo i axioma, z którymi od lat już nie dyskutuję, bo to bezcelowe, choć podzielam często pesymizm i nieufność wobec władz tzw. „wolnej Polski”, manifestowane przez axioma. Wolę jednak komentarze innych blogowiczów, traktując je jako elementy terapii psychicznej, bo nie mam wpływu na rozwój wydarzeń.
  A propos! Czy wiesz, że „rozwój wydarzeń” jest jedynym, zagwarantowanym rozwojem Polski???.
  Odkąd blog „ateistów” zupełnie stracił orientację, usunąłem link z ulubionych i tylko nuda lub przypadek powodują, że tu zaglądam.
  Ja już nie doczekam czasów, gdy rabin będzie w synagodze, imam w meczecie, ksiądz (i religia!!!) w kościele i wszystkie gadki na blogach nie mają sensu lub siły sprawczej w państwie, rządzonym faktycznie przez anonimowe korporacje finansowe i jawnie przez obce państwo – Watykan.
  Byłem prawie szczęśliwy z warunków pracy w szkole w okresie przed i po narodzinach PRL (po usunięciu religii ze szkół) i nawet mała płaca nie była tak dokuczliwa jak obecna indoktrynacja przez pasożytnicze elementy. Cieszy mnie tylko fakt, ze ja już nie muszę konkurować w walce o dziecięce dusze z „sukienkowymi”, ale martwi los prawnuka, któremu zatrują duszę na całe życie.

 124. Szanowny Panie Sławomirski.
  Jest Pan tu jedynym, który dzisiaj ma odwagę pisać prawdę o Jaruzelskim i podobnych skurwielach. Tyle, że zaciętość i zaciekłość, z jaką Pan pisze, pokazuje, że przespał Pan ostatnie 25 lat. Chyba się Pan mało nauczył oglądając zachody nad Pacyfikiem. Dam Panu przykłady:
  Mnie najbardziej dotyka krzywda słabszych. Choćby los 300 tys Koreanek, które Japończycy zmuszali do pracy w burdelach. Tyle, że Mac Arthur zaczął w 1945 od tworzenia burdeli w Japonii nie pytając Japonek o zgodę. Wstęp za 1 dolara żeby każdy wojak mógł. Afera wybuchła, kiedy zaczęli wracać z syfilisem.
  Także wkraczając do Birmy Amerykanie zaczynali w latach 50-tych pomoc od organizacji burdeli. Tyle, że poprzez miejscowych, przez co nie musieli się tłumaczyć ze zmuszania kobiet.
  Widzi Pan, taka wiedza skłania do ostrożności w ocenach. I tego Panu brakuje.

  Bo Rosja jest krajem, który jest wart szacunku. To jedyny kraj na świecie, który z potwornego przestępczego i morderczego reżimu ewoluował do demokracji bez wstrząsania resztą świata. A w czym mu głównie Pańska demokracja przez ostatnie 25 lat bardzo przeszkadzała. Odnosząc niestety znaczny sukces, co widać.
  Natomiast polskie smrodki próbują tylko ukrywać swoje dawne winy albo wyżywać kompleksy odgrywając się i kopiąc słabszego bo czują za sobą poparcie nowego wielkiego opiekuna znanego dziś z tortur, agresywnych wojen i kary śmierci. Taka postawa kundla. Niech Pan do nich nie dołącza i trochę się opanuje. Bo poza zaciekłością żadnej dyskusji do tej pory Pan nie zaprezentował.

 125. Antonius
  13 maja o godz. 10:36
  Tym wpisem podniosłeś poziom bloga. Kłamcy i regularni psychotycy którzy raz po raz robią najazdy na fora, nie spotykając się z reakcją gospodarzy dewastują w nich wszystko.
  Red. Kowalczyk powinien mieć dla Ciebie goździka i czekoladkę. A w międzyczasie możemy pogawędzić.
  Pewnie część tych „honorowych” działa na zasadzie odmrażania własnych uszu. Nie mam pretensji i nie krytykuję tych, co wolą biednie ale „godnie”. Ich pryncypia i ich wolność wyboru cnoty zamiast kiełbasy.
  Natomiast nie podoba mi się jazgot „godnych” przeciw „niegodności” tych, co chcą żyć mniej biednie lub nawet (szok?) zamożniej, i dlatego wybierają takie miejsca czy kraje, gdzie mogą żyć lepiej. Bluzgi przeciw takim ludziom są obrzydliwe oraz nieuczciwe – bluzgacze żądają szacunku dla własnych wyborów, nie mają go dla innych.
  Ich bluzgi są w sumie nieskuteczne, bo sprzeciwiają się temu, czego zwalczyć się nie da: powszechnemu, ludzkiemu odruchowi poprawy własnego bytu. Dlatego od dawna z Afryki ciągną tłumy do Europy, mimo, że wielu z nich tonie gdzieś na morzu i mimo silnych obostrzeń antyimigracyjnych. Cała Ameryka zresztą na tym została zbudowana, Australia, Południe Afryki, Hong-Kong, Singapur, pół świata, jak nie więcej.

  Celnie to ująłeś: rozwój wydarzeń jest jedynym pewnym rodzajem rozwoju Polski. Ciekawa jest też uwaga o małej płacy, mniej dokuczliwej od wszechogarniającej indoktrynacji. Myślę, że wielu ludzi wyrastających co nieco ponad proste fizjologiczne potrzeby, przyzna tej myśli rację. Natarczywość, kłamliwość i obmierzłość indoktrynacji wszelkiego rodzaju ciąży wielu ludziom. Sądzę, że jest wyraźna różnica pomiędzy indoktrynacją PRL-a a obecną. Poprzednia była prosta i łatwa do zdefiniowania. Reszta przestrzeni zostawała wolna. Poza tym, wiele jej elementów było pożytecznych i koniecznych: myj ręce, chroń przyrodę, nie niszcz dobra wspólnego! Była to indoktrynacja edukacyjna i społecznie twórcza.
  Dzisiejsza propaganda, indoktrynacja jest bardziej rozbudowana, bardziej wszechogarniająca i mniej jednoznaczna. Przez co ludziom słabszym na umyśle, mniej samodzielnym rozumowo i mniej wykształconym czyni większe szkody.

  Religia na powrót w szkole jest oznaką zapaści rozumu, wolnego państwa, republiki. Dowodzi ruchu w mroczną przeszłość, podczas gdy inni idą do przodu. To okupacja rozumu i okupacja rzeczpospolitej przez Watykan realizowana przez kler, o którym zwyczajowo i fałszywie mówi się „polski kler”. Nie istnieje kler ani polski, ani węgierski, ani chiński. Definicją kleru nie jest przyporządkowanie narodowe czy państwowe ale doktrynalnie religijne. Nie są urzędnikami państwa, ale kościoła. Ich mocodawcami nie są rządy ani parlamenty państwowe, ale papież rezydujący w Watykanie.

 126. Vera
  13 maja o godz. 11:56
  Wyraźnie sobie kpisz, ale czy nie przesadziła z tym „Jest Pan tu jedynym, który dzisiaj ma odwagę pisać prawdę o Jaruzelskim i podobnych skurwielach.”
  Ja niestety na forach widzę znacznie więcej takich „odważnych” , bo obecnie nie tylko, za takie pisanie nic nie grozi, to jeszcze jest uważane za polityczną poprawność. Wszak do władzy doszli ludzie postsolidarnościowi i im zależy wręcz by nie wyszło, że to nie ich ruch , ale działanie ówczesnej władzy było decydujące w sprawach przemian.

 127. Tanaka
  13 maja o godz. 12:41
  Nie wiem czy dostrzegasz ,że właśnie wymuszanie nauki religii w szkołach jest czymś skutecznie szkodzącym KK w Polsce. Człowiek z natury nie lubi być zmuszany do czegokolwiek i zmuszanie budzi sprzeciw. Gdy jednak widzi, że te zmuszanie jest dla ogółu korzystne jakoś to przełyka i się podporządkowuje. Państwo polega niestety na przymusie obywateli , ale im mniejszy zakres tego przymuszania tym obywatele czują się lepiej. Religia w szkole jakoś nie daje żadnych dostrzegalnych korzyści, a wręcz odwrotnie wyraźnie widać skutki odwrotne. Uczniowie masowo kpią sobie z tej nauki i wyśmiewają bzdury jakie wciskają im katecheci (często o mizernym poziomie wiedzy ogólnej). To w połączeniu z katastrofalnymi wystąpieniami hierarchów, notorycznym rozjazdem między głoszoną nauką , a własnym działaniem powoduje, że kościół w Polsce się zwija.
  Wielu i to nie tylko ludzi świeckich zauważyło, że kościołowi najbardziej nie służy wolność i przywileje. Zachłanność cecha typowo ludzka powoduje, że dla zysku kompletnie odchodzą od zasad wiary która głoszą i nie jest możliwym by tego nie widzieć.
  Człowiek kształtując się buduje fundament swego istnienia na tym co uznał za wartościowe i jako dorosły najczęściej trwa przy przyjętych na wiarę podstawach swego życia. Nic dziwnego, że im straszy tym mniej skłonny do zmian , bo się ich obawia. W Polsce kościół dlatego ma się jeszcze dobrze, bo żyją starzy ludzie, dla których ksiądz jest wyrocznią i bezdyskusyjnym autorytetem. Ale starzy szybko wymierają , a młodzi coraz częściej mają odwrotne zdanie na temat księży niż ich rodzice. Z tego powodu przewiduję szybki upadek kościoła w Polsce.

 128. Slawomirski
  13 maja o godz. 4:11
  Z twego wpisu widać wyraźnie, że nie logika, realne ocenianie przyczyn i skutków (w tym oczywiście skutków dla Polaków) ma znaczenie dla twojej oceny. Rzucasz co rusz oskarżeniami bez wsparcia ich dowodami z historii przykładowo „Mordowal i oklamywal Polakow sluzac moskiewskim interesom” . Trzeba to umieć uzasadnić faktami historycznymi i wykazać ponad wszelką wątpliwość. Z mojej wiedzy na temat historii i działań Generała nie sposób wykazać to co napisałeś na blogu.
  Z twego pisania wygląda na to, że dobrze byś ocenił generała J. gdyby przykładowo (fantazjuję) , gdyby zorganizował pucz wojskowy przeciw ZSRR próbując, nie mając ku temu żadnych szans, wyrwać Polskę z układu z Rosją. Nie ważne było by dla ciebie, że w wyniku takiego działania zginęły by setki tysięcy Polaków , a Polska i tak jak była, tak by w obozie pozostała. Ale byłby bohaterem, bo się sprzeciwił znienawidzonej przez ciebie władzy.
  To myślenie u nas zwane „patriotyczne” z prawdziwym patriotyzmem nie ma nic wspólnego. Patriocie zależy na najkorzystniejszym działaniu dla swego Kraju i narodu , a nie na działaniach Polskę niszczących. Nasi politycy i historycy ich wspierający głoszą, że godni miana bohaterów są ci którzy z pobudek patriotycznych ponieśli śmierć i nie ważne są efekty działań jakie spowodowali. Dlatego sławi się powstania z których tylko jedno miało korzystne dla Polski sutek. Gloryfikuje się powstanie Warszawskie które skończyło się hekatombą dla Polaków zupełnie nie współmierną do korzystnych skutków (a te były nieliczne), tymczasem dla Polski i Polaków było one nadzwyczaj niekorzystne. Ale o tym nie można pisać , bo to niepoprawne politycznie.
  Nic bardziej niż silne emocje (nienawiść i miłość) nie zniekształcają poglądu na rzeczywistość.