Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka

31.08.2010
wtorek

Ogłaszam konkurs językowy (bez nagród)

31 sierpnia 2010, wtorek,

Wtorek, 31 sierpnia

W cieniu obchodów 30-lecia podpisania Porozumień Gdańskich sąd ogłosił wyrok w sprawie Lech Wałęsa kontra Krzysztof Wyszkowski, oddalając powództwo byłego prezydenta o naruszenie dóbr osobistych przez byłego działacza Wolnych Związków Zawodowych, który zarzucił Wałęsie kontakty agenturalne ze Służbą Bezpieczeństwa. Krzysztof Wyszkowski, w 1980 roku współtwórca i dziennikarz bardzo ważnego wówczas „Tygodnika Solidarność”, skomentował wyrok, podkreślając z zadowoleniem, że jest on:

po pierwsze, dowodem rzetelności sędzi prowadzącej proces, po drugie sukcesem uczciwych historyków, takich jak dr Sławomir Cenckiewicz, a w ogóle błogosławieństwem dla wolności badań naukowych i wolności słowa pod rządami reesbekizacyjnych rządów Donalda Tuska.

Pięknie powiedziane. W zasadzie. Bo zastanawiałem się, zastanawiałem i — mimo nie najgorszej znajomości języka polskiego — nadal nie wiem, co by miało znaczyć sformułowanie: „reesbekizacyjne rządy”. Stąd mój pomysł na konkurs: co działacz, dziennikarz i niestrudzony tropiciel Wałęsy miał na myśli? Pomożecie?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 25

Dodaj komentarz »
 1. Nie pomogę. Pan Wyszkowski jest chory na Wałęsę od dawna. Lech Wałęsa popiera Donalda Tuska i stanowczo woli widac rząd D.T. niż rząd poprzedni. Dostateczny powód, żeby przyjaciele wroga p. Wyszkowskiego zostali uznani za jego wrogów. Łańcuszek może rosnąć w nieskończoność, bo to choroba duszy o wszechogarniającym wymiarze.

 2. Jeśli chodzi o charakter rządów to powinny być „reesbeckie rządy”. Natomiast jesli chodzi o dokonywanie konkretnych czynności przez rządy to „reesbekujące rządy”. Trudno mi orzec, bo nie wiem co mial Wyszkowski na myśli. W każdym razie „reesbeckie rządy” mogą „reesbekiwać”
  Pozdrawiam

 3. Może miał na myśli (jeśli dobrze odczytuję urojenia niektórych prawicowców), że rządy Tuska ponownie esbekizują kraj? Ale może powinno być „reessbekizujących”? Sam nie wiem..

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Myśle, że reesbekizacyjny oznacza na nowo wprowadzające rządy SB.
  Ale ciekawsze jest pochwalenie tego procesu przez pana Wyszkowskiego.
  Jest to moim zdaniem kontynuacja zapoczatkowanego przez Prezesa w kampanii odkłamywania historii przez uznanie postkomuny za lewicę, skrajnej prawicy też za tak naprawde lewicę,Gierka za lewicowego patriotę który sie Polsce dobrze przysłużył.
  Teraz reesbekizacja zapewnia wolnośc słowa i badań naukowych.
  Czekam, aż skrajna prawica uzna dogadanie sie w Magdalence za kierunkowo słuszne tylko ogłosi się oszukaną i wykiwaną przez tę okropną lewicę solidarnościową, bo to Kaczyńscy wraz z SB komunizm obalali i władzę wraz z SB by przejeli, tylko zdrajca Wałęsa im podstępnie pluralizm wprowadził z którym sobie do dziś nie możemy poradzić.

 6. Podobny problem miał św. Augustyn z wyjaśnieniem pojęcia czasu. Twierdził że kiedy go pytają czym jest czas, to wie, ale kiedy ma to wyjaśnić, to nie wie. Pojęcia pana Wyszkowskiego należą do tego samego rodzaju.
  Ja mam podobny problem ze zrozumieniem niektórych reklam. Np. słyszę: „Jeździsz [tu nazwa marki samochodu] bo życie to coś więcej. Może ktoś potrafi mi wyjaśnić sens tego zdania?

 7. ja ostatnio widziałem w TV reklamę butów marki Reebok dla pań, buty mają formować pupę. Być może wystąpienie p. Wyszkowskiego jest elementem kampanii reklamowej tych butów? Reebok EasyTone?

 8. Prezydent Wałęsa zostawił swojemu następcy zapieczętowana teczkę Bolka. Prezydent Kwaśniewski otworzył ta teczkę i stwierdził ze była pusta.
  Pytania ciekawsze od pańskich jak mniemam, kto ukradł dokumenty Bolka z teczki
  A) Prezydent Wałęsa
  B) Prezydent Kwaśniewski
  C) Dlaczego prezydent Wałęsa miał dostęp do tej teczki?

  Czas przykrył zapomnieniem potworki językowe Wałęsy (slynne: Pan prezydent powiedzial) i to ze on rozrabiał tak jak Kaczyński dzisiaj.
  Zresztą Tusk na miejscu Kaczyńskiego postępowałby podobnie chcąc dorwać się do koryta.

 9. @ Adam2222
  Co tu zgadywać. Wałęsa miał dostęp do swoich brudnych akt ale zniszczył tylko część z kopii. Coś pozostało.
  Wałęsa przez krótki czas, na poczatku lat 70-tych był czynnym agentem, potem przestał donosić i nie brał pieniędzy ale z tego tak łatwo nie dało się wypisać. Od przywódcy Solidarności i laureata pokojowej nagrody Nobla wymaga się (w Polsce) kryształowej przeszłości.
  Czy taki Mandela jest święty? Przypomnę, że święty Paweł też nie był święty. Zanim został Pawłem był Szawłem prześladującym chrześcijan.

  Konkretne poglądy są więcej warte jeśli widziało się wszytko również z drugiej strony barykady. Niewielu to rozumie.

 10. Sądy są niezawisłe,ale czy nieomylne?.Nie wietrzę układów sąd-Wyszkowski,jednak tego drugiego uważam za nieodpowiedzialnego,durnowatego człowieka.Tu chodzi o sławę splendor,których to Wyszkowski nie zazna do końca swego zasranego żywota,Wałęsa nie powinien bronić swego dobrego imienia.On jest poprostu wielki,więc broniąc się przed zarzutami,tworzy taki potworek słowny,masło maślane.Takich jak Wyszkowski,Kaczński,Śniadek,powinno się omijać szerokim łukiem.Jest takie powiedzenie,nie ruszaj g—a,bo śmierdzi,tak jest właśnie z tymi wymienionymi na ostatku ludżmi.Oni pozostaną sami,obudzą się pewnego dna z ręką w nocniku,zastanawiając się,dlaczego tak okropnie cuchną..Mam 67 lat,Solidarnościowcem jestem od pirwszych jaskółek tego związku w Hucie Katowice,byłem jednym z założycieli tego związku ,tamże,wstyd mi że tacy jak Wyszkowski wywodzą się z tego ruchu,nie znałem tego człowieka do 2005 roku,może i działał w związku,zakładał jednak ,że będzie stał wraz z innymi na pomniku historii,okazało się że nie mieści się na cokole,to jest powód jego frustracji.

 11. Januszu311
  No cóż.Musiałabym przepisać wszystko to co Ty napisałeś. Zgadzam się w 100 procentach z Twoją diagnozą.

 12. A może by tak p.Wyszkowski podał chociaż jeden przykład tej reesbekizacji. Tak łatworzuca się oszczerstwa .A czy czasem pewnych przejawów reesbekizacji p.Wyszkowski nie zauważał pod rządami poprzedniego premiera?

 13. W całym procesie lustracyjnym tkwi błąd logiczny. Zakładając, że cały system komunistyczny był oparty na oszustwie i kłamstwie, nie można traktować wszystkich dokumentów z tamtych czasów jako prawdziwe. Tym bardziej, że przez wiele lat dokumenty owe były we władaniu różnych opcji politycznych, które robiły z nimi cuda. I na podstawi tychże dokumentów stanowi się kto był a kto nie był agentem.
  A przecież najbardziej prawdziwe jest „Po owocach ich poznacie”

 14. Pirs
  To nie chodzi o sens tylko o pewną emocję, nastrój, potrzebę. Większość ludzi w Polsce ma poczucie egzystencjalnego niedosytu. Szczególnie dotyczy to mężczyzn po czterdziestce – już dorobionych, ale najczęściej do końca niespelnionych emocjonalnie. Reklamodawca to wie, więc podpowiada stosunkowo bezpieczny sposób spelnienia. „Tak, rozumiem twoją nudę i zniechęcenie – życie to coś więcej … Wystarczy kupić ….”
  I ma rację – zawsze lepiej kupić nowy samochód niż np brać młodą dziewczynę i się z nią uzerać na starość. Albo ryzykować biegunki na jakiś medytacjach w Indiach.
  Pozdraw2iam

 15. Reesbekizacyjnych,
  po trzydziestu latach nie uzywania prawie jezyka polskiego ,wiem jedynie
  tyle ;
  re -przyrostek dodaje sie w takich slowach n.p. jak
  re-habilitowac , czy re-animowac i oznacza tyle co przywrocic stan pierwotny ,poprzedni jakiegos fenomenu.
  sa to czasowniki -> rzeczowniki wynikajace z tych czynnosci to;
  Re-habilitacja ,re-animacja .
  esbek – to znaczy dawny czlonek Sluzby Bezpieczenstwa -potocznie.
  Prawdopodobnie p.Wyszkowski z tego rzeczownika wyprowadzil
  czasownik ; /kucharz -> kucharzy ?/ esbekizowac /kucharzyc ?/
  i czynnosc ta nazwal esbekizacja /kucharzenie ?/ i z tego
  zrobil przymiotnik ;esbekizacyjny…./ skucharzowany?/
  …esbekizacyjny ,co oznacza wlasciwy esbekowi ??..ba
  Dodajac przedrostek re- , P. Wyszkowski mowi jakoby rzad Tuska
  posluguje sie metodami sluzb bezpieczenstwo w totalitarnym
  komunizmie ???
  Brawo p. Wyszkowski za to co Pan powiedzial w demkratycznym Panstwie na zachodzie mozna Pana wsadzic do „c…y” /tak sie to kiedys mowilo ?/
  za obraze , b.mi przykro.
  Przepraszam jestem tylko matematykiem z emigracji ,ale moze
  lepiej dla tego Pana ze nikt go nie zrozumial ;taka wlasna kompozycja
  glupoty ???
  Salute
  …ale sie posmialam Kaczynski ma wizje w przeszlosci ,a ten …aaaa..

 16. Autor już nie tak młody, żeby pojęcie „ESBEK” nie było mu znane!

  „RE-ESBEK-IZACJA” to powrót do tego, od czego Wałęsa nie stronił, a Tusk aktualnie stosuje.

 17. @sa
  Owszem, autor wystarczająco stary. Ale może tak jakiś przykład z zachowań premiera Tuska, które uzasadniałyby sformułowanie „aktualnie stosuje”?

 18. Bo Kaczyński to prorok przeszłości.
  Co w tym śmiesznego, że ma wizje?
  Prorocy tak mają.

 19. Trudno orzec, ale kizacja to przecież pieszczoty („pokizaj go za uszkiem”), choć według wszystkowiedzącego Gógla bardziej popularna forma to kiziać („pokiziaj ode mnie świniaczka”).

  Natomiast ResB (re-e-es-be) to proteina, która ma do czynienia z życiem bakterii („ResB and ResC are poorly understood polytopic membrane proteins required for cytochrome c synthesis.” „Cytochromes of the c-type function on the outer side of the cytoplasmic membrane in bacteria where they also are assembled from apo-cytochrome polypeptide and haem. Two distinctly different systems for cytochrome c maturation are found in bacteria.”)

  Wychodzi na to, że Tusk nadmiernie pieści bakterie.

 20. a może ktoś wie, co to jest „przeszłość postpeerelowska”?
  wg dr Fedyszak-Radziejowskiej niektórzy (pewnie znowu Tusk…) taką przeszłość mają

 21. O ile dobrze pamiętam Wałęsa kiedy był prezydentem, razem z Wachowskim zgarnęli wszystkie teczki jego dotyczące, które po troskliwej ich selekcji wróciły ponownie do IPN już jako makulatura. Wszelkie więc dochodzenia, czy bolek był lolkiem lub zapalniczką nie mają sensu. Resztę czasu poświęcał na ping pong, krzyżówki i żarty z Cybulą. Teraz nazywają go legendą.

 22. Reesbekizacja rządów – ponowna esbekizacja rządów – ponowne wprowadzenie esbeckich metod do rządów – ponowne wprowadzenie partyjnego i pełnego przemocy sprawowania władzy

  Wiemy, że
  w takim ustroju nie ma szans na wolność badań naukowych i wolność słowa, a już na pewno na niezawisłość sądów

  Wnioski:
  – sędzia jest zmanipulowana i wydała ten wyrok pod naciskiem zamordysty Tuska, który aby odwrócić uwagę od pełnych przemocy rządów brutalnie zmusił sędzię do wydania wyroku uniewinniającego Wyszkowskiego, a skoro musiał użyć przemocy, to wiarygodność pana Wyszkowskiego jest wysoce niepewna
  lub
  – z Tuska taki kiepski zamordysta, że nie ma wpływu na sądy i nie potrafi manipulować wymiarem sprawiedliwości. Jeśli tak jest to nie ma resbekizacji rządów.

 23. Pickard pisze:
  2010-09-01 o godz. 09:19

  Czy to nie byłaby wtedy – przepraszam za zapis fonetyczny – formopupizacja przy pomocy ribokizitonacji?

 24. Ja uwazam, ze ow sad wykazal swoja indolencje w tej sprawie wydajac taki wyrok, co zreszta uzasadnia komentarz powoda. Moim zdaniem powolywanie sie na znanego paszkwilanta jakim jest ow niby historyk naukowiec p.Cenckiewicz oraz te sformulowanie reesbe tttt jest wierutna bzdura, sprawa owego rzekomego bycia agentem b.prez.Walesy nigdy i nigdzie nie zostala zdecydowanie udowodniona. Przytaczanie argumentu o wolnosci slowa jest czczym argumentem. Nigdzie na swiecie cos takiego nie istnieje t.zn. ze kazdy moze mowic czy publikowac co tylko mu slina na jezyk przyniesie co jest nieprawda. Przynajmniej w krajach cywilizowanych istnieje niepisana zasada,ze wolnosc slowa polega na tym ze kazdy moze sie wypowiedziec dowolnie tak dlugo jak dlugo ta jego wypowiedz nie przynosi uszczerbku osobie trzeciej i to w ochronie dobr osobistych jak i zachowaniu elementarnych zasad przyzwoitosci i uczciwosci, jednym slowem jak czegos nie wiesz w 100% to siec cicho i nic nie mow i takie cos zaszlo w tym przypadku czego szanowny sad nie wzial pod uwage, co tylko swiadczy o jego indolencji. i tyle.
  Z powazaniem

 25. Pomoge i na przestroge powiem to.
  Polska jest pelna a paranoikow.
  I to jest wina rasistowskiej mafii o inicjalach KK.

 26. cytat;
  ….w ogóle błogosławieństwem dla (….) wolności słowa..
  A moze niektorzy Panowie w Polsce pod pojeciem WOLNOSCI SLOWA
  rozumia cos takiego ..jak wyzej ..
  Bierze sie slowo ,tak przekreca ,ze zaden Polak nie rozumie,
  wtedy jest blogoslawione ,idzie do nieba /bo nikt nie uzywa /
  i jest WOLNE… i to sie nazywa wolnoscia slowa…
  ……………….
  Pozniej nawet nie mozna powiedziec ; wierze Panu na slowo ! ba….
  Salute