Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka

1.07.2010
czwartek

Biznes z ropą dla każdego

1 lipca 2010, czwartek,

Drogi P.!

Nie chciałeś mi tego powiedzieć wprost, ale i tak do mnie dotarło, że proponowany Ci przeze mnie biznes nie znalazł Twojego uznania. Śpieszę więc z następnym pomysłem, choć tu musiałbyś się wykazać pewną inwencją, żeby rzecz robiła większe wrażenie na polskim rynku. Może trzeba by tę ideę jakoś spolszczyć – sam pomyśl.

Idea jest prosta (jak zawsze!): przekonaj ludzi, że mogą zrobić coś pożytecznego dla świata, a przy okazji mieć miłą pamiątkę i namacalny dowód na to, jacy są humanitarni, ekologiczni, wrażliwi… (przymiotniki sam będziesz musiał poznajdować). Robi się to na przykład tak:

– jedna z największych katastrof ekologicznych na świecie – wylewająca się do Zatoki Meksykańskiej ropa z odwiertów BP – jest niezaprzeczalnym faktem (aż takim sceptykiem nie jestem, żeby w to wątpić);

– niezbędna jest kupa forsy, żeby ratować, co się da;

– trzeba skłonić ludzi do wysłania pieniędzy firmom, które się tym zajmują;

– najlepiej coś ludziom sprzedać (coś bardzo, bardzo taniego) i przekonywać, że pieniądze pójdą na szczytny cel, choć bez jakichkolwiek dowodów, że tak będzie naprawdę, czy choćby określenia, jaka część zapłaty zasili szczytny cel;

– może to być na przykład niewielka buteleczka z wodą i odrobiną ropy – to już całkiem bez znaczenia, czy woda jest z kranu, a ropa z kanistra, czy to próbka ze skażonego morza (co za różnica?);

– żeby nabywca nie czuł się jak kompletny idiota, napisz mu coś w rodzaju: „Oto twoja okazja, by za jedyne 9,99 dol. wspomóc odwracanie skutków środowiskowej katastrofy! Prześlemy ci zalakowaną buteleczkę z wodą skażoną ropą, którą będziesz mógł pokazać swojej rodzinie i znajomym, wywołując ciekawą dyskusję. Zamów już dziś buteleczkę – zdobądź swoją własną kroplę historii!”;

– potrzebna jest jeszcze oczywiście strona internetowa, na której można zobaczyć na przykład interaktywną mapę Zatoki i licznik pokazujący, ile na bieżąco wlewa się ropy do wody (tego licznika też nikt nie będzie sprawdzał, więc musi być tylko prawdopodobny).

I już. Aha jeszcze sklepik internetowy z ofertą:

Oczywiście Polacy tego nie kupią. Podpowiadam Ci mechanizm. Rusz głową!

Pozdrawiam JK

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 1

Dodaj komentarz »
 1. Polacy tego nie kupią, ale chętnie kupią albumy z papieżem albo z parą prezydencką. Oto lista pozycji na które natknąłem się do tej pory w księgarniach:
  Maria i Lech Kaczyńscy. Wyd. PWN
  Obrączki. Opowieść o Marii i Lechu Kaczyńskich, Anna Poppek
  Lech Kaczyński. Opowieść arcypolska, Piotr Semka
  Lech Kaczyński. Portret, red. Michał Karnowski
  Album Faktu – Lech i Maria Kaczyńscy. Całe życie dla Polski.

  Wszystko to produkcja ostatniego miesiąca. Ma być dużo zdjęć, prywatnych anegdotek, głęboko skrywanych tajemnic. Polać patriotycznym lukrem, a na okładce zastrzec: edycja limitowana, ekskluzywne wydanie.

  Pisze Pan: „żeby nabywca nie czuł się jak kompletny idiota, napisz mu coś w rodzaju”. Ja poczułem się jak idiota, czytając:
  Looking to own a piece of the largest oil spill in American history? This is your opportunity! Order your piece of history today!

  To właściwie coś w rodzaju grzebania w podsmoleńskiej ziemi w poszukiwaniu najmniejszego skrawka jakiegokolwiek przedmiotu – być może pozostałości wypadku prezydenckiego samolotu. Albo kupowania skrawka papieskiej sutanny, lub choćby sukna mającego fizyczny kontakt z papieskim sarkofagiem.