Reklama
Polityka_blog_top_bill_desktop
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot1
Polityka_blog_top_bill_mobile_Adslot2
Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka Listy ateistów - Blog obywatelski. Pod redakcją Jacka Kowalczyka

25.06.2010
piątek

Wstyd polski

25 czerwca 2010, piątek,

Piątek, 25 czerwca

W wolnej Polsce mieliśmy już prezydenta Lecha Wałęsę i teraz na ogół nie pamiętamy, jak bardzo czasem było nam za niego wstyd; mieliśmy Aleksandra Kwaśniewskiego i teraz już na ogół nie pamiętamy, jak bardzo czasem było nam za niego wstyd; mieliśmy Lecha Kaczyńskiego i staramy się jak najszybciej zapomnieć, jak bardzo czasem było nam za niego wstyd. Wolałbym się wstydzić za Bronisława Komorowskiego, co wydaje mi się nieuchronne, gdyby wygrał te wybory, ale jeśli przyjdzie wstydzić się za Jarosława Kaczyńskiego, to czy to będzie bardziej wstydliwy wstyd? Czy w ogóle będziemy mieli kiedyś szczęście, by prezydent nie przynosił nam wstydu?

Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_mobile
Reklama
Polityka_blog_bottom_rec_desktop

Komentarze: 13

Dodaj komentarz »
 1. Mnie najbardziej wstyd za Braci Kaczyńskich. Mają (mieli) pełne usta SPRAWIEDLIWOSCI. Doświadczyłem, że to kłamcy i Hipokryci.

 2. kaczynscy etc. z nieba nie spadli –
  taki nasz narod jest i kropka.

 3. „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – kto to powiedział?

 4. Reklama
  Polityka_blog_komentarze_rec_mobile
  Polityka_blog_komentarze_rec_desktop
 5. Andrzej Frycz Modrzewski

 6. Jan Zamoyski stoi za tym pięknym cytatem – również wisi nad nim na tablicy w Liceum swojego imienia w Warszawie.

 7. @Marcin: jak może wisieć Zamoyski, skoro cytat należy do Modrzewskiego? 😉

 8. No szanowni, nim się rozbrykacie w polemikach kto autorem cytatu, nim wertować zaczniecie De republica i inne księgi, pozwalam sobie podać link jako wskazówkę: http://pl.wikiquote.org/wiki/Dyskusja:Jan_Zamoyski

  No ciekawe. Przyznam, że niedostatek determinacji nie pozwoli mi zdjąć z półki Frycza.

 9. Modrzewski czy Zamoyski?
  Zachęcam do rozwiązania zagadki. Poszukam analogowo :). Są jeszcze książki na świecie.

 10. Do powyższej dyskusji:
  Zdaje się, ani jeden, ani drugi. Ta sentencja przypisywana jest Stanisławowi Staszicowi, który miał ją włożyć w usta Jana Zamoyskiego i skojarzona z Akademią Zamojska założoną przez tego ostatniego. Tak rzecze nauczycielka polskiego i historii.

 11. Oto cytat z początków dzieła „Uwagi nad życiem Jana Zamoyskiego” Stanisława Staszica (Rozdział „Edukcya”):
  „Zawsze takie rzeczpospolite będą, jakie ich młodzieży chowanie”. Tak Jan Zamojski w dyploma swojej akademii nadanem zaczyna, i mówi dalej: „Nadto przekonany jestem, że tylko edukacya publiczna zgodnych i dobrych robi obywatelów. Przeto chętnie poświęcam cząstkę majątku na ustanowienie w Zamościu akademii, w którejby polska młodzież brała zdrowe obyczajów początki (…)” itd.
  Ortografia oryginału. Mam nadzieję, że w ten sposób wątek jest zakończony.

 12. Wobec tego warto pouczyć wikipedię, bo informację o autorstwie Frycza znalazłem w kilku miejscach. Ciekawe, skąd w tym wszystkim wziął się Modrzewski.

 13. No cóż, padłem ofiarą masowego ogłupienia, która nijak nie pomyślała o dogłębnych poszukiwaniach autora cytatu 😉

  O ja maluczki!

 14. Traktat „O poprawie Rzeczypospolitej” (pełny tytuł: „Commentariorum de Republica emendanda, libri quinque”) jest najwybitniejszym utworem publicystycznym A. Frycza Modrzewskiego. Został on napisany po łacinie i wydany w Krakowie w 1551 r. Na całość składało się pięć ksiąg ( I. O Obyczajach, II. O Prawach, III. O Wojnie, IV. O Kościele i V. O Szkole).

  W 1551 roku Jan Zamoyski miał zaledwie 9 lat.

  Stanisław Staszic mógł usłyszeć ten cytat od Jana Zamoyskiego, ale autorem tego cytatu jest na 100% ANDRZEJ FRYCZ MODRZEWSKI.

  Podsumowując (jak w reklamie pewnego oleju do samochodu”);
  „……polski rozum potrzebuje prawdziwej polskiej wiedzy……”. Stanisław Staszic był masonem i nie trzeba nam wiedzy masońskiej, przekłamującej już w tamtych wiekach p r a w d z i w ą historię Polski i Polaków.